Trzydziesty kilometr

Ocena: 4.75 (4 głosów)

W maratonie trzydziesty kilometr to punkt krytyczny (tzw. „ściana”) i dla Radka, bohatera powieści, przyszedł czas, by się z nim skonfrontować zarówno w biegu, jak i w życiu. Młody polski pediatra znalazł się na egzystencjalnym zakręcie: stracił pracę, nagle porzuciła go ukochana, z którą zamierzał założyć rodzinę.

Z depresji wyrywa go przyjaciel, skłaniając, by pobiegł z nim w Cracovia Maraton oraz by skorzystał z pomocy psychologa. Trzymiesięczne ciężkie treningi w połączeniu z psychoterapią stają się okresem szczególnej edukacji, kluczem do samopoznania.

Pokonując własną słabość na 30 kilometrze wygrywa siebie…

Informacje dodatkowe o Trzydziesty kilometr:

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2012-03-31
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7660-405-3
Liczba stron: 208

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Trzydziesty kilometr

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Trzydziesty kilometr - opinie o książce

Avatar użytkownika - gregory
gregory
Przeczytane:2015-01-14, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015, Mam,
Gdyby nie ta książka, nigdy nie dowiedziałbym się, że jestem maratończykiem. Trzeba powiedzieć jeszcze więcej po jej lekturze: wszyscy właśnie uczestniczymy w maratonie. Trzydziesty kilometr to opowieść o młodym człowieku, od którego nagle odchodzi dziewczyna. Traci tym samym osobę, dla której miał żyć. I traci sens życia. Niemal jednocześnie otrzymuje on propozycję przebiegnięcia krakowskiego maratonu. Do takiego wyczynu sukcesywnie namawia go znajomy i wyzwanie to zostaje przez Radka - głównego bohatera - podjęte. Oczywiście pojawiają się chwile rezygnacji i zniechęcenia, ale ostatecznie Radek codziennie trenuje i wreszcie startuje w biegu. Zupełnie, jak w życiu każdego z nas. I właśnie w ten metaforyczny sposób należy czytać tę powieść. Bo życie to wielki maraton, w którym czasami biegniemy pełni sił, a niekiedy zupełnie je tracimy. A wszystkiemu towarzyszy miłość, której zdarza się nas opuszczać albo od której oddalamy się dobrowolnie. Być może bieg Radka był biegiem po miłość. Są przesłanki, które mogą na to wskazywać. Być może my wszyscy biegniemy po miłość, chociaż zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Stefano Redaelli w subtelny sposób sugeruje cel naszego maratonu. Ale jest to też książka o sile człowieka i jego możliwościach, o wspomnieniach i ważnych pytaniach, na które trzeba sobie odpowiedzieć, by nie stanąć w drodze. Zdarzają się bowiem krytyczne momenty, jak tytułowy trzydziesty kilometr, w których można przegrać wszystko, jeśli źle rozplanowało się trasę. Ta książka to dobry trening dla biegnących w maratonie ,,Życie", bo wskazuje i podpowiada jak ukończyć bieg i poczuć się zwycięzcą. Kto bowiem nie chciałby dobiec do mety? ,,Miłość pragnie i obiecuje wieczność..." przeczytamy na str. 138, a chyba każdy człowiek pragnie wiecznej miłości. Trzydziesty kilometr to książka, po której chce się biec właśnie do takiego celu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-09-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
Głównym bohaterem "Trzydziestego kilometra" jest Radek, który znajduje się na życiowym zakręcie. Rozstanie z dziewczyną i utrata pracy sprawiają, że mężczyzna zamyka się w sobie i powoli poddaje się rozpaczy. Z tego stanu wyciąga go jego przyjaciel Robert, który namawia Radka na terapię u psychologa i na udział w maratonie. Rozpoczynają się mordercze treningi, okupione chwilami zwątpienia, ale i mocnym postanowieniem wykazania się i udowodnienia innym a głównie sobie, że jeśli się chce to się potrafi. Bohater miał odwagę przekroczyć ową granicę i stać się innym człowiekiem. Tą odwagę, której często brakuje zabieganym i zaabsorbowanym nieistotnymi małostkami ludziom, którzy często zapominają po prostu żyć. I tu małe wyjaśnienie. Książka ta nie jest ani pamiętnikiem sportowca, ani przewodnikiem jak krok po kroku przygotować się do biegania. Tytuł jest swoistą metaforą - 30 km to granica, za którą rozpoczyna się walka o samego siebie i o własne życie, które tak często zdaje się być pozbawione sensu i radości.
Link do opinii
Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2013-07-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy