„Tęskniąc w obie strony” wzrusza głębią podjętych tematów, porusza emocjonalną strunę wrażliwości, ale przede wszystkim zmusza do refleksji nad kadrami bliskich nam obrazów. Autorka zręcznie wplotła w fabułę ciepło i tragedię Syryjskich kobiet oraz klimat tamtejszych obrzędów,
życia i mentalności. Uwzględniła również troski dnia codziennego i miłosne rozterki Polek w ujęciu kilku pokoleń – babci, matki i córki. Całość rozgrywa się na tle wielkich przemian gospodarczych i społecznych polskiej rzeczywistości. W fabule nie brakuje niezwykle ciekawych wątków
historycznych, w tym tajemnicy zrabowanego podczas wojny słynnego malowidła oraz ciepłych i wzruszających akcentów dotyczących relacji damsko-męskich. To lektura niezwykle ciekawa i wciągająca. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Wydawnictwo: Białe Pióro
Data wydania: 2017-10-25
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 261
Jeśli ktoś lubi obyczajówki to jest to pozycja godna polecenia. Jenak mnie nie zachwyciła, bez niespodziewanych zwrotów akcji, bez strzelanin i pościgów :P Ot, po prostu opowieść o Annie lekarce wśrednim wieku, wspominającej historie swojej rodziny i swoją.
To historia trzech pokoleń rodziny: Agaty, Anny i Joanny. Losy kobiet nie zawsze są szczęśliwe i wielokrotnie życie stawia przed nimi trudne decyzje i wybory, które na zawsze zmieniają ich życie. Autorka ciekawie nakreśliła tło historyczne, doskonale pokazuje prawdziwe oblicze wojny, prześladowania narodu żydowskiego, odrodzenie Polski i jej przemiany od czasu wojny po dziś dzień oraz kulturę i religię islamu.
Oskar oddala się z podwórka. Niedaleko domu, tuż pod zagajnikiem, napotyka mrowisko. Zainteresowany podnosi leżące obok szkiełko i… cyk – wskakuje...
"Ścieżki losu" to poruszająca opowieść o splątanych losach kilku pokoleń, gdzie przeszłość i teraźniejszość łączą się w niezwykły sposób. Poznaj historię...
Przeczytane:2019-09-15,
Anna Boniecka jest lekarką. Tuż po wojnie wyjeżdża na kontrakt do szpitala w Algierii. Po paru latach wraca do Polski i próbuje sobie w niespokojnych powojennych czasach ułożyć życie. Z karierą idzie jej całkiem nieźle. Gorzej z życiem miłosnym. Jej losy są podobnie zawikłane jak całej jej rodziny. Życie jej przodków skomplikowała historia, ale także własne wybory.
Całość przenika na wszystkich poziomach niepokój w różnych wymiarach. Po pierwsze - burzliwe wydarzenia historyczne. Po drugie - wewnętrzne zagubienie bohaterów, których życie miłosne jest wyjątkowo skomplikowane. Dokonują kompletnie nietrafionych wyborów, zdradzają i sami są zdradzani. Po trzecie - chaotyczna narracja. Przechodzimy z teraźniejszości do przeszłości, za chwilę znów jest późniejszy czas. Raz jesteśmy w chłodnej Polsce, raz w gorącej Afryce. Z kultury katolickiej i europejskiej przeskakujemy do życia afrykańskich muzułmanów.
Książka silnie działa na zmysły i emocje. Niemal czujemy chłód polskiej zimy, palące słońce pustyni, smak potraw z obu kręgów kulturowych. Kibicujemy bohaterom, w wielu przypadkach głęboko nieszczęśliwym, żeby w końcu wyszli na prostą i odnaleźli szczęście. Lektura porusza struny serca na tyle, że długo się ją pamięta.
dr Kalina Beluch