reklama

Taniec szpaków. Cuda systemów złożonych

Ta książka to podróż do genialnego umysłu fizyka, który szukał reguł złożonych

systemów, bo te proste zawsze wydawały mu się trochę zbyt nudne...

Niezwykle klarownie i precyzyjnie przeprowadzony wywód na temat systemów złożonych, reguł

ich działania i znaczenia w dzisiejszym świecie. Autor, wychodząc od matematycznej analizy

mechaniki poruszania się stada ptaków, prowadzi nas przez różne działy fizyki teoretycznej od

cząstek elementarnych, przez zjawiska zbiorowe, systemy złożone i wiele innych. Przejrzystość

wywodu uzupełnia odniesienie do kontekstu historycznego i zrelacjonowanie rozwoju idei

leżących u podstaw każdego z zagadnień, ze szczególnym uwzględnieniem procesu twórczego,

dzięki czemu skomplikowane problemy jawią się w sposób niezwykle przystępny i zrozumiały

nawet dla czytelników gorzej obeznanych z najnowszymi dokonaniami z zakresu fizyki i nauk

ścisłych.

,,Giorgio Parisi na początku zajmował się teorią cząstek elementarnych i napisał w latach 70-tych

ubiegłego wieku wspólnie z Guido Altarellim słynne równania ewolucji partonów. Kiedy bywałem

wielokrotnie w latach 80-tych w grupie badającej teorię strun w świeżo utworzonym

uniwersytecie rzymskim Tor Vergata, jako profesor tego uniwersytetu przeniósł swoje

zainteresowania na fizykę statystyczną, fluktuacje i układy złożone. Niniejsza książka jest opisem

prowadzonych przez wiele dziesięcioleci, uhonorowanych Nagrodą Nobla, poszukiwań w tej

dziedzinie, od szkieł spinowych do tytułowych systemów biologicznych, i próbą wyjaśnienia

pięknych i fascynujących zjawisk w tych pozornie chaotycznych, ale poddanych ścisłym prawom,

układach".

Profesor Krzysztof A. Meissner

NAGRODA NOBLA Z FIZYKI 2021

Informacje dodatkowe o Taniec szpaków. Cuda systemów złożonych:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-11-08
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788382025774
Tytuł oryginału: In un volo di storni. Le meraviglie dei sistemi complessi

Kup książkę Taniec szpaków. Cuda systemów złożonych

Taniec szpaków. Cuda systemów złożonych - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-02-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Jeśli to cię naprawdę interesuje i chcesz poznać odpowiedź na te wszystkie pytania, zaczynasz szukać, dawniej w książkach, teraz w sieci. Jeśli masz szczęście- znajdujesz, ale kiedy odpowiedzi nie ma, bo nikt jej nie zna, a ty jesteś naprawdę zainteresowany, zaczynasz się zastanawiać, czy to nie ty właśnie powinieneś tę odpowiedź uzyskać".

Wierzcie bądź nie, ale dwa razy już się za tą książkę zabierałam i nic do mnie nie docierało. Wydawało mi się, że jest napisana w języku, którego nigdy nie zrozumiem. Ale dzisiaj jakoś tak rzuciła mi się w oczy i wtedy w końcu była napisana po mojemu:-) Mówią, że nie wszystko jest dla wszystkich, ale ja jestem pewna, że wystarczy odczekać na odpowiedni moment:-)
A więc opowieść zabiera nas do świata fizyki i przetłumaczenia jak zrozumieć ruchy szpaczych stad w przestrzeni. Autor oglądał dużo filmów na ten temat, lecz żadne z nich go nie usatysfakcjonowały. Opisuje wszystko bardzo ozdobnym piórem z dużą dozą porównań. Wiedział, że by się tego dowiedzieć będzie musiał stworzyć koncepcję badań, zbieranie i analizę danych, opracowanie kodów komputerowych niezbędnych do symulacji, a także interpretację wyników przeprowadzonych eksperymentów i wyciąganie wniosków. Podkreśla, że każdy drobny szczegół nie wzięty pod uwagę może wpłynąć na niepowodzenie eksperymentu. Tak dowiadujemy się, że szpaki kiedyś uciekały na zimę, lecz teraz z wielu względów, które wymienia, pozostają na wybrzeżu włoskim, a także Rzymie. Wiem już, kiedy przylatują i odlatują. Ich czas migracji zależy od zjawisk astronomicznych, czyli długości dnia. Po opisie ich życia autor przechodzi ponownie do kwestii swojego eksperymentu.
W książce znajdziemy też rysunki różnych schematów, które autor chce nam dokładnie wytłumaczyć. Nieco informacji o DNA i matematyce, która dla wieku jest nieprzydatna, jednak dla fizyka wręcz niezbędna. I choć faktycznie nie lubię fizyki, to jednak książkę uważam za ciekawą z tego względu, że w prosty sposób i na przykładach mamy całe zagadnienie wytłumaczone:-)

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski