W styczniu 2011 roku w Syrii rozpoczęły się protesty przeciwko rządom Baszszara al-Asada. Początkowo pokojowe demonstracje szybko przerodziły się w bratobójczą wojnę domową. Chaos ogarniętego konfliktem wewnętrznym kraju wykorzystało ISIS, co w 2014 roku doprowadziło do powstania iracko-syryjskiego kalifatu - Państwa Islamskiego.
Janine di Giovanni, ceniona dziennikarka wojenna od kilkudziesięciu lat podróżująca po regionach ogarniętych konfliktem, spotkała się z ludźmi, których syryjskie działania wojenne dotknęły najbardziej, kreśląc przy tym mapę narastającego konfliktu wewnątrz państwa. Autorka oddaje głos tym, których horror wojny dotyka najbardziej - zwykłym obywatelom, bo ich przywiązanie do ojczyzny jest silniejsze niż chęć ucieczki przed śmiercią, zniszczeniem i kompletnym rozpadem otaczającej rzeczywistości.
,,Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli" to świadectwo jednego z najbrutalniejszych okresów w historii tej części świata, a także niezwykły portret siły ludzkiej wytrzymałości w obliczu poniżenia, zastraszenia i terroru wojny.
,,Di Giovanni, podobnie jak noblistka Swietłana Aleksijewicz, oddaje głos zwykłym ludziom, którym przyszło żyć w kraju ogarniętym wojną. Podobnie również do Anthony'ego Shadida, autora książki "Nadciąga noc", di Giovanni opisuje wpływ, jaki tocząca się wojna ma na kobiety, dzieci i całe rodziny żyjące na terenach objętych konfliktem. Reporterka, która obserwowała przebieg i konsekwencje wojen w Bośni, Czeczenii i Sierra Leone, pisze z pasją, próbując jednocześnie rzetelnie oddać otaczające ją cierpienie. Jej świadectwo jest niezbędne, aby nikt nigdy nie zapomniał, jak wielkie potrafią być okrucieństwa wojny. Druzgocąca i bardzo potrzebna książka." Michiko Kakutani, ,,The New York Times"
,,Relacja di Giovanni z Syrii jest niezwykle przenikliwa - zaangażowanie autorki w sprawę zachwyca, także dlatego, że bardziej interesują ją ludzie niż zawiłości polityki. Obowiązkowa pozycja." Robin Yassin-Kassab, ,,The Guardian"
,,Di Giovanni to mistrzyni reportażu wojennego. Dzięki jej ogromnemu poświęceniu zachodni czytelnicy mogą zrozumieć, dlaczego ucieczka z kraju często jest dla Syryjczyków jedynym rozwiązaniem." ,,Kirkus Review"
,,,,Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli" to przerażający obraz wojny domowej i dezintegracji społeczeństwa. "Elizabeth Hayford, ,,Library Journal"
,,Istotą dobrego dziennikarstwa jest docieranie do ludzkich historii. Di Giovanni udaje się to w stu procentach. Jej książka o konflikcie w Syrii to świadectwo empatii i zrozumienia drugiego człowieka." Elif Şhafak, ,,The Financial Times"
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2017-03-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 200
Przeczytane:2020-08-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,