Ziemie ukrainne są pełne śladów polskości. Na Rusi Czerwonej, Wołyniu, Podolu, w województwie bełskim, na Bracławszczyźnie, Czernihowszczyźnie, w Kijowskiem - wszędzie Polacy bądź spolonizowani kniaziowie i szlachta ruska odcisnęli swe piętno w historii i kulturze. Pałace, zamki, miasta, miasteczka, kościoły, cerkwie - obecnie często w zupełnej ruinie - powstawały z inicjatywy ,,polskich panów", a ziemie zagospodarowywane były dzięki przywilejom polskich królów.
Książka przybliża dzieje, miejsca, rody i postaci ziem ukrainnych mniej więcej do końca trwania Rzeczypospolitej szlacheckiej. Dotyka też kwestii kozackiej i wpływu mołojeckich powstań na los poszczególnych miejscowości. W dziejach ukrainnych przewija się ponadto wątek bezustannych najazdów tatarskich, walk wewnętrznych między atamanami kozackimi, zwolennikami Rzeczypospolitej i Rosji, co doprowadziło Ukrainę do czasów ,,Ruiny" w końcu XVII w. Skorzystała z tego głównie Rosja, przyłączając Zadnieprze z Kijowem w 1667 r., co potwierdził ,,wieczysty pokój" zawarty przez wojewodę Krzysztofa Grzymułtowskiego w 1686 r.
Podobnie jak w Polsce wyniszczające wojny doprowadziły na Ukrainie do zrujnowania bądź zawłaszczenia polskich dóbr kultury, które dopiero teraz są powoli odnawiane lub rekonstruowane. Niech zatem ta książka będzie również cegiełką przypominającą o polskiej obecności i polskich korzeniach dziejów Ukrainy.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2016-11-30
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 492
Autor usiłuje wniknąć w niektóre zapomniane przez naukę tajemnice dziejów Starego Kontynentu. Zastanawia się nad fenomenem rodzenia się Europy, nad początkami...
To pierwszy opis dziejów miłości małżeństw wszystkich władców Polski. Autor podjął się ogromnego trudu zbadania związków i uczuć koronowanych par. Przedstawił...
Chcę przeczytać,