Tako rzecze Lem

Poszerzone wydanie (600 stron!) rozmów na temat kosmosu, ludzkiej cywilizacji oraz duszy mieszkańca ziemskiego globu naszej ery. Pasjonująca opowieść o życiowej i artystycznej drodze Stanisława Lema, o jego miejscu w polskiej i światowej literaturze. Biblia dla wielbicieli twórczości autora "Solaris".

Informacje dodatkowe o Tako rzecze Lem:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Tako rzecze Lem

Tako rzecze Lem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2021-07-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

Świetnie zrealizowany i opracowany wywiad-rzeka. Kolejne rozdziały pozwalały mi wczuć się w klimat swobodnych, kameralnych rozmów pomiędzy dwójką literatów.
Stanisława Lema poznajemy poprzez kolejne strony nie tylko jako pisarza, ale też świadka przemian politycznych rozgrywających się w Polsce na przestrzeni wielu lat czy pasjonata nauki. Poznajemy jego zapatrywanie na wybrane kwestie etyczne i spojrzenie na świat.
Choć spisany wywiad i tak jest dość obszerną lekturą, a czytanie go wymagało ode mnie sporo wysiłku i koncentracji, czuję niedosyt - pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Czy się z poglądami Lema zgadzamy, czy nie, nie można odmówić mu bycia wybitną i w jakiś sposób nieuchwytną osobowością, prześcigającą swoje czasy; wizjonerem i człowiekiem wielkiego intelektualnego uroku.

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-07-04, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Jan Błoński pisał kiedyś, że Stanisław Lem “za każdym razem pisze Ogólną Teorię Wszystkiego”. “Tako rzecze... Lem” to książka trudna, bo Lem był erudytą, jego multidyscyplinarny umysł wywołuje we mnie kompleksy. Dyskusje obu panów Stanisławów sytuują się gdzieś na pograniczu literatury, nauki i filozofii, “hipotezotwórstwa, nieodpowiedzialnego bredzenia i profetyczności“. Stanisław Lem czasem “perroruje nad głową” Beresia, czasem mu odpowiada, a czasem mówi sam do siebie. Krytykuje, łaja, narzeka i marudzi na współczesny świat. Przy tym wszystkim nie można mu odmówić racji.

Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2021-09-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zwierzęta. Kontrastowa książeczka dzidziusia
Okładka ksiązki - Zwierzęta. Kontrastowa książeczka dzidziusia

Książeczki dla niemowląt to ważny zakup - zawarte w nich obrazki muszą być wyraźne i rozpoznawalne, a tematyka bliska kilkumiesięcznym maluchom. Odpowiednie...

Okładka ksiązki - Magiczne zwierzęta. Koloruje mama, koloruję ja. Malowanki relaksacyjne dla dzieci i dorosłych

Seria trzech kolorowanek relaksacyjnych to propozycja dla całej rodziny. Maluchy uwielbiają spędzać czas z rodzicami i bezustannie wciągają ich do zabawy...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski