Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś

Ocena: 5 (3 głosów)
Inne wydania:

,,Tako rzecze Lem jest pasjonującą i barwną opowieścią o życiowych losach i artystycznej drodze Stanisława Lema, o jego miejscu w polskiej i światowej literaturze; przynosi rozważania na temat sytuacji nauki i kultury na przełomie XX i XXI wieku oraz miejsca człowieka w tworzonej przez niego cywilizacji; roztrząsa podstawowe kwestie polityczne, społeczne i moralne, jakie stawia przed nami obecny -- wrzący jak lawa -- świat; pragnie zgłębić tajemnice kosmosu i prawa, jakie nim rządzą; rozważa możliwości i ograniczenia poznawcze istoty ludzkiej; formułuje filozoficzną diagnozę aktualnego dorobku myślowego i kulturowego ludzkości". Stanisław Bereś

,,Jest to książka pod wieloma względami niezwykła, jeden z niewielu tak pełnych i wielostronnych portretów intelektualnych pisarza i myśliciela, jakie zna literatura polska. Oddajmy na początek sprawiedliwość rozmówcy Lema: Bereś jest w swej roli doskonały, nienarzucający się, choć stale obecny, dobrze do trudnego dialogu przygotowany, więc i dociekliwy, czasem krytyczny, nigdy jednak nie próbuje wyeksponować zbytnio siebie, poprzestając na dyskretnej inspiracji". Jerzy Jarzębski, ,,Tygodnik Powszechny"

Stanisław Lem (1921-2006) - najwybitniejszy polski pisarz fantastyczny, futurolog, filozof i satyryk. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.

Stanisław Bereś - historyk literatury, krytyk, eseista; profesor w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego; wykładał też w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (1979-1987); na Uniwersytecie Charles'a de Gaulle`a w Lille (1987-1993); autor 30 książek literaturoznawczych, prac edytorskich oraz rozmów-rzek z pisarzami (m.in. T. Konwickim, S. Lemem, A. Sapkowskim); redaktor ,,Telewizyjnych Wiadomości Literackich" TVP 2 (1996-2011) oraz ,,Latarnika" (1997-1998); wieloletni członek jury Nagrody Literackiej Nike (1996-2003) oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej ,,Angelus" (2006-2016); od 2013 r. redaktor naczelny serii Biblioteka Narodowa.

Informacje dodatkowe o Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-09-05
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788308065730
Liczba stron: 580

więcej

Kup książkę Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś - opinie o książce

Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2021-07-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Świetnie zrealizowany i opracowany wywiad-rzeka. Kolejne rozdziały pozwalały mi wczuć się w klimat swobodnych, kameralnych rozmów pomiędzy dwójką literatów.
Stanisława Lema poznajemy poprzez kolejne strony nie tylko jako pisarza, ale też świadka przemian politycznych rozgrywających się w Polsce na przestrzeni wielu lat czy pasjonata nauki. Poznajemy jego zapatrywanie na wybrane kwestie etyczne i spojrzenie na świat.
Choć spisany wywiad i tak jest dość obszerną lekturą, a czytanie go wymagało ode mnie sporo wysiłku i koncentracji, czuję niedosyt - pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Czy się z poglądami Lema zgadzamy, czy nie, nie można odmówić mu bycia wybitną i w jakiś sposób nieuchwytną osobowością, prześcigającą swoje czasy; wizjonerem i człowiekiem wielkiego intelektualnego uroku.

Link do opinii
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-07-04, Ocena: 5, Przeczytałem,

Jan Błoński pisał kiedyś, że Stanisław Lem “za każdym razem pisze Ogólną Teorię Wszystkiego”. “Tako rzecze... Lem” to książka trudna, bo Lem był erudytą, jego multidyscyplinarny umysł wywołuje we mnie kompleksy. Dyskusje obu panów Stanisławów sytuują się gdzieś na pograniczu literatury, nauki i filozofii, “hipotezotwórstwa, nieodpowiedzialnego bredzenia i profetyczności“. Stanisław Lem czasem “perroruje nad głową” Beresia, czasem mu odpowiada, a czasem mówi sam do siebie. Krytykuje, łaja, narzeka i marudzi na współczesny świat. Przy tym wszystkim nie można mu odmówić racji.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2021-09-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy