reklama

Tajemnica Marii Magdaleny

Od grzechu do świętości -Tajemnica Marii Magdaleny Autor książki Kto zabił Jezusa ukazuje w najnowszej publikacji tych, którzy pod sztandarami feminizmu i źle pojmowanej nowoczesności, zniekształcają prawdę o Marii Magdalenie. W porywającym, rzetelnie udokumentowanym eseju autor staje w obronie treści Nowego Testamentu. TAJEMNICA MARII MAGDALENY nie jest tylko próbą odkłamania i obrony jednej z największych świętych w dziejach Kościoła katolickiego, ale przede wszystkim „apologetycznym wykładem wiary na temat autentyczności i historyczności Pisma Świętego” (Sławomir Cenckiewicz).

Informacje dodatkowe o Tajemnica Marii Magdaleny:

Tajemnica Marii Magdaleny - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2019-03-10,

Paweł Lisickiv urodził się w 1966 roku, jest dziennikarzem, publicystą i pisarzem.  W latach 2006–2011 był redaktorem naczelnym dziennika „Rzeczpospolita”, a następnie redaktorem naczelny tygodnika „Uważam Rze”. Obecnie jest redaktorem naczelnym tygodnika „Do Rzeczy”.

Jest autorem czterech zbiorów esejów: "Nie-ludzki Bóg", "Doskonałość i nędza", „Punkt oparcia”, „Powrót z obcego świata” dwóch dramatów „Jazon”,Próba” oraz powieści „Przerwa w pracy” Jest autorem tłumaczenia książki „Zaćmienie Boga” Martina Bubera  , „Heidegger i narodowy socjalizm” Victora Fariasa (razem z Robertem Marszałkiem), oraz „Natura katolicyzmu” Karla Adama. W 2013 wydał książkę „Kto zabił Jezusa?”.

Tajemnica Marii Magdaleny to esej poruszający temat bliskości Marii Magdaleny i Jezusa. Autor prezentując swój punkt widzenia popiera się wieloma dokumentami, esejami znanych krytyków literatury biblijnej oraz komentatorów z całego świata, a także ewangelistów.

Wokół osoby Marii Magdaleny, czyli Marii z Magdali zaczęły krążyć różne opinie. Jedni uważali ją i nadal uważają za nic nie znaczącą kobietę, która pojawiła się w życiu Jezusa, i była jedynie jedną z wielu słuchaczek jego nauk, a inni wręcz przeciwnie, przypisują jej moc sięgającą sile i mocy samego Jezusa. Największy chaos powstał po znalezieniu papirusu, dokumentującego (rzekomo) związek Jezusa z Marią Magdaleną. Ta kobieta, jak wiele innych kobiet żyjących w ówczesnych czasach ze względu na swoją płeć, nie była postrzegana jako ktoś mający wpływ na życie Syna Bożego. Starają się temu zaprzeczyć osoby feministycznie podchodzącego zarówno do jej osoby, jak i do samej Biblii, w której zresztą religia przyczynia się do ucisku i wyzysku kobiet. Pozycja kobiety w I w.n.e, to nic nie znaczące istnienie, uzależnione jedynie od towarzyszącego jej życiu mężczyzny – ojca, brata, męża lub syna. Autor przedstawia jednak kobiety towarzyszące Jezusowi i Apostołom często jako finansujące ich, wśród których były bogate wdowy lub rozwódki.

Przy okazji stwierdzenia faktu że Maria Magdalena była opętana przez 7 demonów, autor wplata w tekst egzorcyzmy odprawiane nie tylko przez Jezusa, ale i przez innych (na przykład króla Salomona).

Według tego co pisze i co stara się udokumentować cytatami, Ewangelie Marka, Łukasza czy Mateusza często są sprzeczne – odmienne lub nie sprecyzowane, podane w nich informacje różnią się między sobą. We wszystkich Ewangeliach synoptycznych Maria Magdalena zajmuje pierwsze miejsce wśród kobiet towarzyszących Jezusowi, gdzie wśród mężczyzn miejsce to zajmuje Piotr.

Czytając przytaczane cytaty wielu komentatorów z całego świata, czytelnik zaczyna zastanawiać się, kim była właściwie ta kobieta, którą jedni wysławiali a inni robili wszystko, aby zatuszować jej zaangażowanie w życie Jezusa.

Powtarzające się opisy jednej sytuacji bywają jednak nudnawe. A to niestety w tej lekturze jest nagminne. Autor kilkakrotnie krytykuje w swojej książce Dana Browna, co nie należy chyba do dobrego zachowania wobec kogoś, kto również jest osobą „po piórze”. Wątpliwe poddawanie tezy o małżeństwie Marii Magdaleny i Jezusa oraz przytaczanie sugestii seksualności obojga, to temat bardzo kontrowersyjny.

Mimo tego, że starałam się czytać z pełnym zrozumieniem, do końca nie jestem pewna jaka jest postawa Pawła Lisickiego do poruszanej kwestii zaangażowania Marii Magdaleny w życie Jezusa, czy autor wierzy w małżeństwo tych dwojga i ich wspólne życie, tak bardzo ukrywane przez Kościół, czy jest raczej po przeciwnej stronie.

Treść książki jest napisana językiem trudnym i z pewnością niezrozumiałym dla wielu. Sama miałam pewne problemy ze zrozumieniem niektórych słów, z którymi spotkałam się chyba po raz pierwszy. Brakuje w książce przypisów, tłumaczących niektóre słowa, czy zwroty, tak aby czytelnik lepiej zrozumiał sens zdania. Takie słowa jak maskulinizm, kyriarchia, paradygmat, nie będą zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika, a każdy autor chyba powinien dążyć do tego, aby mogła go przeczytać jak największa grupa osób.

Książka bardzo ciekawa pod względem tematycznym, ale trudna w czytaniu. Nie mogę jej polecić każdemu, bo wiem, że sporo osób może mieć problem z dotarciem do sensu tego, co autor chciał przekazać, i to bez względu na to jaką się wyznaje wiarę, lub czy się ją wyznaje w ogóle.

Ciepła i zmysłowa okładka z pewnością zachęci do sięgnięcia po tę książkę, ale nie każdy znajdzie w środku to, czego się spodziewa. To nie jest dokument, który jednoznacznie odkrywa i ujawnia tajemnicę Marii Magdaleny, to jest dokument zmuszający do przemyślenia wszelkich za i przeciw i wyciągnięcia własnego zdania na ten temat.

Polecam książkę osobom, które lubią zgłębiać tajemnice wiary chrześcijańskiej i interesują się historią kościoła, czy życiem osób, które miały wpływ na to, jaką religię wyznaje duża grupa ludzi. Polecam również książkę osobom feministycznie podchodzącym do spisanych w Starym i Nowym Testamencie „prawd”. Nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna ale z pewnością warta przeczytania.

Avatar użytkownika - darekolsztyn
darekolsztyn
Przeczytane:2014-06-14, Przeczytałem,
Maria Magdalena jest to niewiasta o której wypowiadają się karty Nowego Testamentu jako osobie często towarzyszącej Jezusowi z Nazaretu. Na przestrzeni dziejów wyrosło wokół niej dużo legend i hipotez. Nie wiemy dokładnie kim naprawdę była. Nie wiemy czy jej drugie imię Magdalena jest imieniem własnym czy raczej nazwą miejscowości z której pochodziła. Czy kobieta ta powinna być jak chcą tego niektórzy badacze utożsamiana z innymi kobietami z Nowego Testamentu – z nawróconą jawnogrzesznicą albo z siostrą Marii i Łazarza z Betanii? Dlaczego wiele osób łączy ją z mitami o świętym graalu, templariuszami lub kodem Leonarda da Vinci? Czy słusznie należy Marię Magdalenę uznawać za utajnioną przez Kościół żonę Jezusa Chrystusa? Jaka jest różnica pomiędzy historyczną, a dzisiejszą Marią Magdaleną? Na te oraz inne pytania próbuje odpowiedzieć Paweł Lisicki w książce - Tajemnica Marii Magdaleny. Fakty i mity. Powinna ona stanowić dobrą odpowiedź na wszelkie „hipotetyczne” i „spiskowe” teorie dotyczące historii Kościoła i życia Jezusa z Nazaretu. http://www.mwydawnictwo.pl/p/1099/tajemnica-marii-magdaleny
Avatar użytkownika - Azumi
Azumi
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Szczerze przyznam, że obawiałam się tej książki. Tematyka jest interesująca, ale nie wiedziałam czy język, jakim została napisana, będzie dla mnie zrozumiały. Obawy były jednak niepotrzebne. Paweł Lisicki pisze w bardzo przystępny sposób. Jego opowieść wciąga i sprawia, że rozważania dotyczące Biblii oraz postaci znanych z jej kart i świadectw historycznych stają się fascynujące. Autor odwołuje się nie tylko do tekstów biblijnych. Bierze też pod uwagę odnalezione w XX wieku apokryfy oraz wypowiedzi osób takich jak np. Józef Flawiusz, znany żydowski historyk żyjący w I wieku n.e. Analizuje też piśmiennictwo współczesnych teologów i badaczy, zwłaszcza tych stawiających bardzo śmiałe - i czasami wręcz śmieszne - tezy. Tezy mimo wszystko znajdujące zwolenników. Paweł Lisicki odważnie z nimi polemizuje. W książce przeszkadzały mi powtórzenia, które pojawiały się stosunkowo często - szczególnie na początku. Autorowi zdarzało się cytować ten sam fragment tekstu kilka razy, w krótkich odstępach. To nie było potrzebne. Paweł Lisicki wie, jak skutecznie bronić swoich racji - oraz faktów w oczywisty sposób wynikających z tekstów biblijnych. Potrafi je interpretować i przystępnie wyjaśniać różne historyczne zawiłości. Czasami jest przy tym po prostu złośliwy - i chociaż doskonale go rozumiem (jak wspomniałam wcześniej, część tez lansowanych przez współczesnych, poważnych badaczy jest absurdalna) jest to mało profesjonalne zachowanie. Za to książka staje się ciekawsza;) Podsumowując: nie jest to nudna praca naukowa, tylko interesująca książka rozprawiająca się z faktami i mitami dotyczącymi Marii Magdaleny. Może być ona ciekawa również dla osób pozornie nie zainteresowanych tematem - a to ze względu na język, jakim posługuje się autor.
Tajemnica Marii Magdaleny. Kobiety w otoczeniu Jezusa
Paweł Lisicki 0
Okładka ksiązki - Tajemnica Marii Magdaleny. Kobiety w otoczeniu Jezusa

Jeśli ktoś spodziewa się nowinek o Marii Magdalenie, jako sekretnej żonie Jezusa, o historii rodu Merowingów i innych sensacji rozdmuchiwanych przez literaturę...

Imperium Sodomy i jego sojusznicy. Szkice na temat upadku cywilizacji zachodniej z nutką optymizmu mimo wszystko
Paweł Lisicki0
Okładka ksiązki - Imperium Sodomy i jego sojusznicy.  Szkice na temat upadku cywilizacji zachodniej z nutką optymizmu mimo wszystko

Imperium Sodomy i jego sojusznicy Stałą cechą rewolucji jest dokonywanie czystek pamięci. Każda epoka ma swoją wrażliwość i w XXI wieku chwilowo drastyczna...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski