Logo wydawnictwa - Wydawnictwo M

Wydawnictwo M

http://wydawnictwom.pl/

Był w Polsce czas, gdy za słowa ginęli ludzie. W 1980 roku słowa „odzyskały wolność”, a ludzie godność. W tym samym roku zacząłem wydawać pismo „Solidarność Podhala”, które ukazywało się do 13 grudnia 1981 roku. Solidarność Podhala W trudnych latach stanu wojennego trafiłem wraz z małżonką do Odnowy w Duchu Świętym, aby modlić się o uzdrowienie naszej córki. Na spotkaniu modlitewnym otrzymałem słowo: „Wtedy powiedział do mnie Pan: Weź dużą tablicę i napisz na niej zwykłymi literami: Maher –Szalal –Chasz – Baz” (Iz 8,1). Tak powstał akronim ma-sza-cha-ba i narodziło się WYDAWNICTWO MASZACHABA oraz FUNDACJA MASZACHABA. Władysław Pluta, profesor ASP w Krakowie, zaprojektował dla tych instytucji logo - „emkę”, która towarzyszy nam do dzisiaj.

Wydawnictwo Maszachaba wydawało literaturę piękną i religijną. Dyrektorem został Zbigniew Słup, a redaktorem naczelnym Piotr Słabek.

Wydawaliśmy także pismo poświęcone literaturze i innym sztukom NaGŁOS , którego redaktorem naczelnym był Bronisław Maj. W redakcji pracowali: Krzysztof Biedrzycki, Marcin Baran, Jerzy Illg, Marian Stala, Romuald Dziurosz. Radę pisma tworzyli: Wisława Szymborska, Jan Błoński, Artur Międzyrzecki, Czesław Miłosz, Zdzisław Najder, Jan Józef Szczepański i Jacek Woźniakowski. Do 1993 roku ukazało się jedenaście numerów pisma.

W 1991 roku zaczęło ukazywać się pismo PAWILON poświęcone sztuce, wydawane wspólnie z Krakowskim Triennale Grafiki. Redaktorem naczelnym została prof. Anna Markowska.

Przez wiele lat byliśmy także wydawcą miesięcznika LIST poświęconego odnowie życia religijnego i problemom życia duchowego, a od 1996 roku kwartalnika muzycznego RUaH.

Od 1989 roku działamy pod nazwą WYDAWNICTWO M.

Od początku istnienia wydaliśmy kilka tysięcy tytułów, z których wiele weszło do kanonu książek religijnych w Polsce, jak choćby seria o historii dogmatów i biblioteka Ojców Kościoła, traktaty teologii dogmatycznej, leksykon teologii fundamentalnej, leksykon duchowości franciszkańskiej, leksykon duchowości katolickiej, dzieła zebrane Romana Brandstaettera i ks. Jana Twardowskiego, książki z serii „zagrożenia wiary” i „rekolekcje z…”. Po raz pierwszy wprowadziliśmy także na rynek religijny multimedia: CD DROGOWSKAZY DLA POLAKÓW JANA PAWŁA II i NAUCZANIE JANA PAWŁA II. Od początku pontyfikatu Jana Pawła II promowaliśmy jego nauczanie. W 1995 roku wydawnictwo zostało zaproszone na indywidualną audiencję do Watykanu. Mieliśmy wówczas możliwość zaprezentowania Ojcu Świętemu wszystkich dotąd wydanych przez nas książek. Znalazły się one później w prywatnej papieskiej bibliotece. W 2005 roku wydaliśmy BIBLIĘ w tłumaczeniu ks. biskupa Kazimierza Romaniuka. 19 marca 2005 roku Wydawnictwo M trzymało od Jana Pawła II niezwykły dar, błogosławieństwo dla rodzin, które „wspólnie czytają słowo Boże”.

Kiedy Jan Paweł II odszedł do domu Ojca, postanowiliśmy wydać całe Jego nauczanie. Przy wsparciu duchowym i modlitewnym Księdza Franciszka Kardynała Macharskiego, prace nad tym projektem trwały od 2006 roku do 2009 roku. Wysiłek Wydawnictwa M, za XVI-tomową kolekcję Dzieł Zebranych Jana Pawła II, w 2010 roku został doceniony przyznaniem nagrody TOTUS, a rok później nagrody FENIKS SPECJALNY.

Wydawnictwo M to firma wielokrotnie nagradzana. Do najważniejszych nagród należą: nagroda IDENTITAS w listopadzie 2014 roku dla Jana Polkowskiego za powieść ŚLADY KRWI, nagroda ZŁOTY GRYF w 2014 roku dla Drukarni Skleniarz za BIBLIĘ Z KOMENTARZAMI JANA PAWŁA II (produkt dwubarwny w oprawie złożonej), wspomniana Nagroda TOTUS 2010 za DZIEŁA ZEBRANE JANA PAWŁA II i Nagroda FENIKS SPECJALNY 2011 za DZIEŁA ZEBRANE JANA PAWŁA II - pierwszą na świecie serię obejmującą wszystkie dokumenty, przemówienia i homilie Papieża, Nagroda FENIKS 2006 w kategorii literackiej za DZIEŁA ZEBRANE ROMANA BRANDSTAETTERA, Nagroda FENIKS 2004 w kategorii książki autora zagranicznego za serię HISTORIA DOGMATÓW, Nagroda FENIKS 2003 w kategorii nauk kościelnych za LEKSYKON TEOLOGII FUNDAMENTALNEJ, Nagroda FENIKS 2000 za nowatorskie wprowadzenie na rynek religijny multimediów: CD DROGOWSKAZY DLA POLAKÓW JANA PAWŁA II i NAUCZANIE JANA PAWŁA II, Nagroda FENIKS 2000 za TRAKTATY TEOLOGII DOGMATYCZNEJ.

Rok kanonizacji św. Jana Pawła II uczciliśmy specjalnym, pamiątkowym wydaniem Biblii z komentarzami Jana Pawła II. To unikalne wydanie zawiera błogosławieństwo Papieża i dlatego staje się duchowym darem dla wszystkich Polaków. Mamy unikalną i niepowtarzalną szansę powrotu do słów Papieża, objaśniających nam Księgę Życia – BIBLIĘ. Zawiera ona wstęp Stanisława Kardynała Dziwisza, Prymasa Polski Arcybiskupa Józefa Kowalczyka, ks. Pawła Ptasznika - kierownika Sekcji Polskiej Stolicy Apostolskiej oraz ks. Józefa Klocha - rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Biblia zawiera specjalne strony na zapisywanie ważnych wydarzeń z życia rodziny oraz miejsce na dedykację, wykaz niedzielnych czytań mszalnych, ułatwiających wspólne przygotowanie się do niedzielnej Eucharystii, 83 wspaniałe całostronicowe ilustracje autorstwa przez Gustave’a Doré, a na wyklejce kolorowe, średniowieczne mapy Ziemi Świętej. Równolegle ukazały się tzw. BIBLIE „miejsc”. Wydania te są bardzo skuteczną formą popularyzacji nauczania i myśli świętego Jana Pawła II. Pismo Święte publikowane w ten sposób zawiera wspaniałe i ciągle aktualne papieskie komentarze biblijne, posiada charakter rodzinny oraz jest przedłużeniem papieskiego myślenia i formy ewangelizacji skierowanej do społeczności lokalnych. Jest to oryginalny i całkowicie nowatorski projekt, łączący Kościół lokalny (sanktuaria) z Kościołem powszechnym, do którego kierujemy tekst natchniony (Pismo Święte) i nauczanie papieskie (komentarze biblijne). Wydania Biblii „miejsc” (Sanktuarium św. Jana Pawła II, Centrum Opatrzności Bożej, Jasna Góra, Piekary Śląskie, Ludźmierz, Licheń) - zawierają oprócz tekstu Pisma Świętego w tłumaczeniu ks. bp. Kazimierza Romaniuka, komentarze Jana Pawła II (360 stron) oraz wybór papieskiego nauczania na temat roli i znaczenia danego sanktuarium. Są one formą ewangelizacji i umocnieniem w wierze wszystkich polskich pielgrzymów.

Ewangeliarz i Psałterz z komentarzami Jana Pawła II to kolejna nasza inicjatywa wydawnicza. Z myślą o Czytelnikach mających kłopoty ze wzrokiem, wydaliśmy także 3-tomową Biblię z powiększonym drukiem ułatwiającym czytanie. BIBLIA KOMIKS to z kolei doskonała propozycja dla młodych Czytelników. Zestawienie Biblii z komiksem wydaje się być tak dalekie, jak to tylko możliwe, zwłaszcza wtedy, kiedy nie mówimy o książeczce dla małych dzieci. Ale tę rozbieżność udało się pokonać i to z sukcesem. Komiks kojarzy się nam z superbohaterami, którzy dokonują niezwykłych czynów. I słusznie, bo z myślą o nich jest tworzony. Ta przepięknie, a zarazem nowocześnie ilustrowana książka też jest opowieścią o Superbohaterze i o tych, którzy się stają do Niego podobni dzięki temu, że Mu zaufali. Wiara jest jedną z najbardziej fascynujących przygód, obfitujących w niebezpieczeństwa i zaskakujące zwroty akcji. A ten komiks jest tego doskonałym potwierdzeniem. Biblia Komiks posiada imprimatur.

Twórcą ilustracji do komiksu jest urodzony w Brazylii Sergio Cariello, rysownik znany ze współpracy z takimi gigantami jak Marvel Comics oraz DC Comics. Ukończył prestiżową Joe Kubert School of Cartoon and Graphic Art. W 2013 roku uruchomiliśmy portal internetowy CZAS NA BIBLIE, który powstał jako odpowiedź na zachętę Jana Pawła II do rodzinnego czytania Pisma Świętego. Obejmuje różne środowiska i łączy je wokół Biblii oraz osoby i nauczania Papieża.Idea portalu nawiązuje do rosnącego coraz bardziej – zwłaszcza wśród młodych ludzi – zainteresowania Biblią. Jesteśmy przekonani, że dziś nadszedł czas na Biblię. Portal jest przestrzenią dla rzetelnego i przystępnego poznania Słowa Bożego, miejscem dla dyskusji i modlitwy. Wśród autorów znajdują się bibliści, teologowie, hebraiści, osoby, które mogą o sobie powiedzieć, że Biblia zmieniła ich życie. Także w 2013 roku powstał KLUB PDP – Prawda, Dobro, Piękno. Wszyscy potrzebujemy bowiem piękna, prawdy i dobra. Potrzebujemy - jako ludzie - otaczać się tymi nieprzemijającymi wartościami, bo bez nich trudno żyć w pełni, trudno odkrywać swoje oblicze, trudno budować więzi z bliskimi, trudno być ludźmi. W szumie medialnym, który nas otacza, niełatwo jest jednak je odnaleźć. Zalewa nas ogrom informacji, z których część jest tylko ułudą, karykaturą piękna, dobra i prawdy. W klubie PDP chcemy pomóc w odkrywaniu tych wartości obecnych w naszej kulturze, w selekcjonowaniu pozycji najcenniejszych. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której można odnaleźć drogę do poznania prawdy, zachwytu pięknem i szerzenia dobra. W końcu, jak pisał Fiodor Dostojewski: Piękno zbawi świat! Od 1980 roku w Wydawnictwie M pracowało wiele osób. Czas dokonał wielu weryfikacji. Z pierwszego składu pozostali: Maryla Kania, Krzysztof Dudzik i Piotr Słabek.

Wydawnictwo M powstało w czasach, gdy komputery były rzadkością, a archaiczny już zwykły powielacz urządzeniem pod specjalnym nadzorem. Od 1980 roku świat zmienił całkowicie swoje oblicze, ale my nadal staramy się zachowywać szacunek dla słowa, bo ono ma moc zmieniać świat.

Jan Paluch

Książki wydawnictwa

Okładka - Sonka. Zmierzch Jagiełły
Sonka. Zmierzch Jagiełły
Zuzanna Orlińska

„Sonka. Zmierzch Jagiełły” to powieść historyczna, która łączy przyjemność czytania z rzetelną wiedzą o czasach panowania Władysława Jagiełły. Wciąga czytelnika w świat średniowiecznej Polski, pełen...czytaj dalej

Okładka - Połączeni przez miłość, podzieleni przez wiarę. Historia Elżbiety i Feliksa Leseur
Połączeni przez miłość, podzieleni przez wiarę. Historia Elżbiety i Feliksa Leseur
Bernadette Chovelon

Jest  wiele świętych małżeństw, które przez całe życie wspierały się i szły wspólną drogą do Boga. Historia Elżbiety i Feliksa Leseur jest inna. Żyjąca na przełomie wieku XIX i XX para była bardzo dobrze dobrana...czytaj dalej

Okładka - Czego potrzebuje twoje serce w chwilach niepokoju
Czego potrzebuje twoje serce w chwilach niepokoju
Holley Gerth

Jak radzić sobie ze stresem? Stres towarzyszy nam na każdym kroku – zły dzień, napięty harmonogram, alarmujące nagłówki czy niepokojące wiadomości od lekarza. Choć stres jest nieuniknionym doświadczeniem...czytaj dalej

Okładka - Zbrodnia bez kary
Zbrodnia bez kary
Ewelina Karpińska-Morek

Dziennikarze Deutsche Welle, Interii i Wirtualnej Polski wyruszyli tropem nieukaranych zbrodniarzy II wojny światowej. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, w jaki sposób oprawcy wyjaśniali swój udział w zbrodniach...czytaj dalej

Okładka - Bohaterki Boga
Bohaterki Boga
Agnes Brot, Guillemette de la Borie

Historie życia odważnych kobiet - misjonarek, które w XIX w. niosły pomoc potrzebującym na misjach od Ameryki po Chiny, przez Afrykę, Palestynę po Ocean Spokojny. Pozostały po nich opowieści, listy i dzienniki...czytaj dalej

Okładka - Jeśli to jest kobieta. Chrześcijanka. Niewolnica Państwa Islamskiego. Sprzedawana, wykorzystywana, torturowana
Jeśli to jest kobieta. Chrześcijanka. Niewolnica Państwa Islamskiego. Sprzedawana, wykorzystywana, torturowana
Sara Daniel ; Benoit Kanabus

Marie przez dwa lata byłą niewolnicą dwunastu mężczyzn, wykorzystywana przez dziesiątki innych, sprzedawana i odsprzedawana - od Karakosz w Iraku aż po Ar-Rakkę w Syrii. Jej historia jest wpleciona w dzieje...czytaj dalej

Okładka - Nie czas na wymówki. Zdrowe odżywianie dla zabieganych
Nie czas na wymówki. Zdrowe odżywianie dla zabieganych
Milena Nosek

Książka „Nie ma czasu na wymówki. Zdrowe odżywianie dla zabieganych” to idealna pozycja dla tych, którzy w codziennym ferworze zajęć porzucają zdrowe nawyki lub odkładają zadbanie o zdrowie „na...czytaj dalej

Okładka - Matylda i magiczna ryba
Matylda i magiczna ryba
Beata Majchrzak

Poznajcie Matyldę, rezolutną dziewczynkę o bujnej wyobraźni, która pewnego dnia poznaje niezwykłą istotę, magiczną rybkę o imieniu Ymmezar. Początkowo wydaje jej się, że to „złota rybka z bajki”...czytaj dalej

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy