„– A możemy pogadać? – z nadzieją w głosie zapytał Tadzik.
– Oczywiście. O czym chcesz rozmawiać?
– O umieraniu – odpowiedział bez namysłu chłopiec.”
Tadzik i rak” to bajka, która w delikatny sposób porusza trudny temat umierania, a dokładnie śmierć dziecka. Mały Tadzik i jego rodzice stają w obliczu koszmarnej diagnozy: rak złośliwy, z którym walka z góry skazana jest na przegraną. Rodzina wraca ze szpitala do domu, by spędzić ostatnie dni życia chłopca w bezpiecznym i znajomym miejscu.
Tadzik próbuje zrozumieć, na czym polega umieranie. Poza tym martwi się, że po jego śmierci, rodzice o nim zapomną. Nie wie także, co się stanie z jego zabawkami, gdy umrze. Z pomocą przychodzi sąsiadka Luda: staruszka, zielarka, która uosabia życiową mądrość.
Niestety brakuje na rynku wydawniczym książek dla najmłodszych czytelników (zwłaszcza tych chorych terminalnie),które oswajają z tematem śmierci, a przede wszystkim z samym procesem umierania. Właśnie w odpowiedzi na ową lukę wydawniczą powstała bajka „Tadzik i rak”.
Z drugiej strony, historia Tadzika nie jest przeznaczona jedynie dla dzieci chorych terminalnie i ich krewnych, a dla każdego, komu bliski jest temat przemijania.
Książka oprócz historii Tadzika zawiera take uzupełnienie w postaci czterech rozdziałów dla rodziców, w których poruszane są następujące tematy:
Dziecko w obliczu choroby, przemijania i śmierci – wskazówki dla rodziców i opiekunów.
Jak dzieci rozumieją śmierć?
Jak dzieci przeżywają żałobę i jak można im w tym pomóc?
Jak wspierać dziecko przewlekle chore i umierające?
Część środków pozyskanych ze sprzedaży książki trafi na konto łódzkiej Fundacji Gajusz, która od wielu lat prowadzi Pałac – hospicjum stacjonarne dla nieuleczalnie chorych dzieci.
Autorką bajki jest Aneta Zychma – polonistka, pedagog, dziennikarka, copywriterka, blogerka. Na co dzień tworzy personalizowane bajki terapeutyczne (pisane na zamówienie dla konkretnego czytelnika),prowadzi zajęcia rozwojowo-relaksacyjne dla małych dzieci oraz dorosłych, a także współpracuje z redakcją Natuli-dzieci są ważne. Ponad rok temu założyła Tulistację, bloga, na którym porusza takie tematy jak: rodzicielstwo bliskości, podmiotowe traktowanie dzieci, edukacja alternatywna, rodzinna praktyka uważności oraz wspieranie dzieci w przeżywaniu żałoby.
Niniejsza bajka jest jej debiutem literackim.
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 30
Język oryginału: polski