Recenzja książki: Wiara Tolkiena. Duchowa biografia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wiara nieustannie rozwijana owocuje świadectwem chrześcijańskiego życia. Doskonale rozumiał to znany (zwłaszcza z Hobbita i Władcy pierścieni) oksfordzki profesor J.R.R. Tolkien, nie traktujący swojej wiary jako czegoś wyodrębnionego z codzienności. Książka Wiara Tolkiena to Duchowa biografia pisarza, którego bogactwo życia i religijna tożsamość może być przykładem zarówno dla ludzi związanych z Chrystusem, jak również wątpiących i poszukujących.

recenzja Wiara Tolkiena. Duchowa biografia

Całość została podzielona na trzy zasadnicze części (Początek, Środek, Koniec), przy czym każdej z nich przyporządkowano konkretne lata, co ułatwia wykazanie związku między wiarą a powieściopisarstwem. Pomagając czytelnikowi zrozumieć wiarę Tolkiena w całej jej złożoności, autorka – mimo zachowanej chronologii wydarzeń – wielokrotnie wybiega naprzód, odnosząc się do odpowiednich fragmentów przyszłych dzieł, po czym wraca do porządku chronologicznego. Nie odrywając Tolkiena od czasów, miejsc i okoliczności życia (znaczenie kontekstu), rozpoczyna od Początku (dzieciństwo, rola rodziców, kolejne parafie, wpływ ojców oratorian, nauka modlitwy, formacja, podejście do sakramentu pokuty, związek małżeński, stypendium w Oksfordzie), prowadzi poprzez Środek (życie duchowe na froncie I wojny światowej, trudności religijne, problemy małżeńskie, przyjaźń z C.S. Lewisem, kariera naukowa i pisarska), aż do Końca (współudział w tłumaczeniu Biblii, powrót do Oksfordu oraz dzieła, zwłaszcza Władca pierścieni – stworzony przez człowieka głęboko religijnego bestseller, który zyskał sławę w świeckim świecie).

Zawierającą maksimum treści, a wydaną z okazji 50. rocznicy śmierci pisarza publikację Wydawnictwa Esprit z powodzeniem można uznać za doskonałe studium przypadku. Nie brak w niej wnikliwie zgłębionych przez autorkę poglądów Tolkiena dotyczących miłosierdzia, przebaczenia, zła, wiary w absolutne dobro, nieśmiertelności, prymatu Piotrowego, antysemityzmu. Nie brak omówień kluczowych aspektów życia modlitewnego Tolkiena jako chłopca, młodzieńca i mężczyzny (w tym ostatnim dostrzec można nacisk kładziony przez niego na uwielbienie Boga, bezwarunkowe zaufanie, życie wartościami religijnymi, dawane świadectwo), a także stosunku do postanowień Soboru Watykańskiego II, zainteresowań wydarzeniami międzynarodowymi z perspektywy chrześcijańskiej oraz podejścia do niekatolickich przyjaciół.

Treść Wiary Tolkiena jest wynikiem prowadzonych przez Holly Ordway badań, w których dużą rolę odegrali nie tylko archiwiści i bibliotekarze z Wielkiej Brytanii i Ameryki, ale również sam Tolkien (dziennik motywacyjny, listy, uwagi). Nie brak w lekturze przemyśleń teologów, filozofów, historyków oraz pisarzy. Nie brak faktów historycznych, dat, nazwisk, ówczesnych przepisów, wyników badań sondażowych, a także fragmentów biblijnych (wraz z siglami) oraz tekstów liturgicznych (podano źródła). Pojęcia łacińskie i włoskie wyjaśniono. Pomocą służą: Dodatek A (Oś czasu życia Tolkiena), Dodatek B (Modlitwy i fragmenty liturgii – tekst łaciński i tłumaczenie na język polski), Glosariusz (odsyłacze oznaczono symbolem ᵒ), Wykaz skrótów bibliograficznych, Przypisy końcowe (z podziałem na rozdziały, przypisy dolne oznaczono *), Bibliografia (prace J.R.R. Tolkiena, literatura pierwotna i wtórna na temat Tolkiena i Inklingów, kontekst historyczny, kulturowy i eklezjologiczny) oraz Indeks ogólny. Galeria zdjęć (wkładka w środku książki, odsyłacze w tekście) zawiera 72 dobrze opisane fotografie.

Obfitująca w najdrobniejsze szczegóły duchowa biografia katolickiego pisarza warta jest, by zapoznać się z jej treścią.

Tagi: J.R.R Tolkien wiara biografia

Kup książkę Wiara Tolkiena. Duchowa biografia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wiara Tolkiena. Duchowa biografia
Autor
Książka
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy