Dane wywiadowcze decydują o wyniku działań wojennych. Wiedza o tym, co i jak wróg zamierza zrobić, jest najcenniejszym towarem dla przywódców politycznych i wojskowych podczas wojny. Zadaniem służb wywiadowczych jest zdobycie tych informacji wszelkimi środkami – w sposób uczciwy lub nie. Rolą szpiegów z kolei jest odkrycie rozmieszczenia sił wroga, jego zamiarów oraz mocnych i słabych stron, aby na tej podstawie ich własne wojska mogły zająć najkorzystniejsze pozycje.
Niemiecki wywiad wojskowy, znany jako Abwehra, spowija zasłona kłamstw i sprzecznych faktów. W niemałej części przyczyniła się do tego jedna, wybijająca się spośród innych niemieckich szpiegów postać – admirał Wilhelm Canaris, szef Abwehry od stycznia 1935 do marca 1944 roku, który za swoje decyzje zapłacił życiem.
Książka przedstawia historię zdrad, spisków, oszustw, działań na dwa fronty, przypadków tchórzostwa i zaprzedania się, ale także przykłady niezwykłego heroizmu, inteligencji, sprytu i zimnej krwi. Choć wojna wywiadów wydaje się stosunkowo łagodna w porównaniu z brutalnością i okrucieństwem rzezi, która miała miejsce na polach bitew, trzeba pamiętać, że średnia długość życia agenta wywiadu podczas II wojny światowej była bardzo krótka. Schwytanym nie okazywano żadnej litości, a prędzej czy później większość z nich została wykryta. Oto ich historia. Historia siatki nazistowskich szpiegów i agentów Adolfa Hitlera, którzy działali na całym świecie oraz szerzyli terror i postrach w całej Europie.
Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2012-10-03
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 334