Szokujące liczby. Zaskakujące liczby w codziennym życiu

Ocena: 5.71 (7 głosów)

Zabawna i fascynująca książka dla dzieci, które kochają fakty i statystyki. Nauka, technologia, zwierzęta, sport, ludzkie ciało, środowisko - wszystko można opisać za pomocą liczb.

Autor pozwala dzieciom spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy. Liczby duże i małe uświadomią młodym czytelnikom, jak wygląda otaczająca ich rzeczywistość.

Zobacz świat jak nigdy dotąd i zaskocz siebie, swoją rodzinę i przyjaciół zdumiewającymi faktami na wiele gorących i ulubionych tematów.

Czy wiesz, że... W ustach jest więcej bakterii niż na desce sedesowej. Pojedyncza błyskawica zawiera wystarczająco dużo energii, żeby upiec 83 000 tostów. W USA dziennie produkuje się więcej ton mleka krowiego niż całe wydobyte złoto.

Dzięki odważnym ilustracjom każda kolejna strona to eksplozja wiedzy i koloru. To idealna książka dla dzieci spragnionych wiedzy o świecie.

Nie daj się zaskoczyć liczbom w codziennym życiu!

Książka dla dzieci w wieku 6+

Informacje dodatkowe o Szokujące liczby. Zaskakujące liczby w codziennym życiu:

Wydawnictwo: ToTamto
Data wydania: 2023-08-23
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788382524215
Liczba stron: 32
Tytuł oryginału: Number Shocker

więcej

Kup książkę Szokujące liczby. Zaskakujące liczby w codziennym życiu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Szokujące liczby. Zaskakujące liczby w codziennym życiu - opinie o książce

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2024-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

Liczby pomagają opisać to co nas otacza. Dzięki nim możemy określić, ile czego jest, albo stworzyć obrazowe porównanie. Właśnie w takim kontekście przedstawia świat Clive Gifford w publikacji „Szokujące liczby”. Jest to zbiór ciekawostek, w których kontekst ilościowy, czy też wielkościowy „gra pierwsze skrzypce”.

Z jakich dziedzin fakty prezentuje autor? Mamy tu lekki miszmasz, w którym dominują nauki przyrodnicze. Książkę otwiera krótka historia powstania życia na ziemi, która jest porównana do jednego roku. Następnie zaglądamy do naszych ust i poznajemy zamieszkujące je bakterie. Na kolejnych stronach znajdziemy ciekawostki na temat burz i piorunów, śmieci, złota, komarów i płetwali błękitnych, budowy smartfonów, nowych i już wymarłych gatunków zwierząt, szybkich samochodów, wycinki lasów tropikalnych, kontenerowców, topnienia lodowców. Takie zestawienie tematów ma swoje plusy i minusy. Ja wolałabym bardziej uporządkowaną publikację np. ”Szokujące liczby. Europa”, „Szokujące liczby. Zwierzęta”, aczkolwiek muszę przyznać, że studiowanie pozornie nieinteresującego nas tematu może sprawić, że się na niego otworzymy. Czy to co oferuje ta książka jest dla was interesujące? Oceńcie sami.

Widać, że Clive'owi Giffordowi bliskie są eko tematy, co generalnie pochwalam. Jednak chciałabym uwrażliwić autorów, aby nie straszyli dzieci. One dość mocno przeżywają to czego się dowiadują i to, że nie mają mocy, żeby ot tak zmienić świat. Zwierzęta morskie zabijane przez plastik, wielkie plamy śmieci, wymierające gatunki zwierząt, podnoszenie się poziomów mórz i powodzie – to są fakty, jednak można je przedstawić subtelnie, czego mi w publikacji zabrakło. W krótkich ciekawostkach nie ma miejsca na delikatność, przez co ich wydźwięk może być nieco przerażający.

„Szokujące liczby” dostaliśmy w prezencie. Szczerze mówiąc sama nie kupiłabym tej książki, bo dla mnie świat liczb jest – pomimo ich wymierności – abstrakcyjny, szczególnie kiedy mówimy o ogromnych wartościach. 39 bilionów bakterii? Wchodzimy w sferę, której ja nie jestem w stanie sobie wyobrazić, przez co zapomnę tę informację za 3, 2, 1... Już. Natomiast moim dzieciakom książka bardzo się spodobała, dzięki krótkiej formule ciekawostek. Akurat robiliśmy inhalację. Nie chciałam włączać bajek, bo niedługo mieliśmy wychodzić z domu, więc żeby jakoś zabawić dzieci zaczęłam czytać im pierwszą z brzegu książkę. Słuchali z wytrzeszczonymi oczami zadając dodatkowe pytania. M. słysząc o bilionach bakterii w jej buzi wykrzyknęła: „Matko z córką, to więcej niż 100”, a Junior trącał palcem rysunek człowieka trafionego przez piorun z radosnym „bzzzz”.

Myślę, że formuła krótkich informacji spodoba się „wiercipiętom”, jaką jest np. moja córka. Ona nie przepada za długimi wywodami, ale już „rzucona” w jej kierunku zwięzła ciekawostka może zwrócić jej uwagę. Ta książka była też lekcją dla mnie. Dzieci to odrębne istoty, które interesuje coś innego niż rodzica, które inaczej przyswajają informację. Muszę o tym pamiętać wybierając kolejne pozycje do ich biblioteczki.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna_M
Justyna_M
Przeczytane:2023-10-16, Ocena: 6, Przeczytałem,

Powiem Wam, że doznałam tutaj zaskoczenia wielokrotnie, bo podana wiedza była mi nieznana i nawet nie zdawałam sobie sprawy z wielu podanych faktów. Patrząc z perspektywy już prawie sześciolatka, on również zachwycał się tym, co nas może zszokować, a jego ulubiona tematyka to bakterie. Stwierdzenie, że mamy w ustach więcej bakterii niż mieści się na desce sedesowej…Takie porównania to na pewno świetny zabieg autora, bo wielu czytelników to zapamięta, a zarazem będzie zaintrygowanych, aby przeczytać całą rozkładówkę w tym temacie.

Ile tostów może upiec pojedyncza błyskawica? Ile komarów wyssałoby całą krew z człowieka? Jak szybko latają lotki do badmintona?

Jest tu mnóstwo nietuzinkowej wiedzy zobrazowanej w fascynujący sposób, co sprawia, że książkę czyta się z zaciekawieniem. Nie zabraknie tu nawet ekologicznej tematyki, która uwrażliwi na temat ochrony środowiska. Co 6 sekund znika las deszczowy o wielkości boiska. Szokujące, prawda?

Na zakończenie podanych zostanie jeszcze kilka ciekawostek “Czy wiesz, że…?”. Sama nie mogłam się nadziwić tym, co czytam.

Mocno polecam dla całej rodziny! To świetna i pięknie zilustrowana lektura oraz prawdziwa kopalnia wiedzy.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kulturadladzieci
kulturadladzieci
Przeczytane:2023-10-15,

Czy Ty wiesz, że recykling jednej 2-litrowej plastikowej butelki pozwala zaoszczędzić tyle energii, by zasilać żarówkę (60 W) przez 6 godzin? 😮 Dasz wiarę, że pojedyncza błyskawica zawiera tyle energii, że mogłaby upiec 83 tys. tostów? 🫢 Ja też nie miałam o tym wszystkim pojęcia. Na szczęście wiedzę zaktualizowałam dzięki... książce dla dzieci! 😉

"Szokujące liczby" Clive’a Gifforda z ilustracjami Guilherme’a Karstena od @czytamtotamto to lektura obowiązkowa każdego ciekawskiego malucha i dorosłego, który chce nadążyć za liczbowymi nowinkami. 👩 Książka porusza tematy związane z zanieczyszczeniem planety, lasów amazońskich czy topnienia lodowców. 🌎 Za to wielkie brawa. Kilka ciekawostek bardziej przemawia do młodszych i starszych niż suche fakty. 👌 Uznanie należy się również za nowoczesne ilustracje, które przyciągają wzrok maluchów. 🧒 Wielkoformatowa książka w twardej oprawie zainteresuje czytelników w wieku wczesnoszkolnym, ale również nieco młodszych - dorosłych też na pewno zaskoczy. 🧑

Liczby szokują, ale dzięki temu zostają w pamięci na dłużej. 🧠 Choć nie jestem (i nigdy nie byłam) fanką matematyki, to te liczby polubiłam od... pierwszej strony. 👌 Nieważne, czy dotyczą ciała człowieka, zjawisk przyrodniczych czy zwierząt. 🐃 Wszystkie są tak samo ciekawe i wszystkie robią zarówno na mnie, jak i na maluchu WIELKIE WOW. 😮

Ta książka pobudza wyobraźnię, zachęca do zdobywania wiedzy i zainteresowania światem. 🌏 Poszerza perspektywę, zwiększa świadomość i może stać się impulsem do zgłębiania tajemnic natury. 🌴 Tłumaczy, skomplikowane na pierwszy rzut oka zjawiska, w sposób zaskakujący i ciekawy. Polecam! 👍

Link do opinii

Codziennie mamy styczność z jakimiś liczbami, coś liczymy, coś zapisujemy, sprawdzamy datę, godzinę oraz cenę danego produktu i okazuje się, że jest to naprawdę interesujący temat.
Szokujące liczby to książka z ciekawostkami o cyfrach i liczbach, każda strona to jedno zagadnienie i kilka informacji wraz z ogromem zabawnej grafiki. Mamy na przykład stronę o pierwiastkach i taką informację, że człowiek składa się z 6 pierwiastków, jakimi jest tlen, węgiel, wodór, fosfor, azot oraz wapń. Potem mamy stronę o szybkich sportach, a tam notatkę o tym, że samochód F1 może rozpędzić się do 100 km/h w niecałe dwie i pół sekundy, musicie przyznać, że są to nietypowe wiadomości.
Książka jest naprawdę zaskakująca, ciekawostki o liczbach są bardzo wyszukane i nie są to zwykle informacje, o których większość osób już wie, wiele z nich potrafi zainteresować nawet dorosłych. Takie nietypowe opisy sprawiają, że dziecko jest naprawdę tym zaciekawiony, sama była w szoku, bo nigdy o wielu z tych informacji nie słyszałam. Nie jest to typowa książka zapisana od góry do dołu, tylko notatki rozrzucone są w różnych miejscach kartki, czasami czcionka jest pogrubione, czasami zapisana krzywo albo powiększona, więc to też dodatkowy atut, bo nie musimy czytać wszystkiego od początku do końca, tylko możemy siebie wybierać, czego dowiedzieć się najpierw.
Matematyka jest jednym z najmniej lubianych przedmiotów, jest ona trudna, ponieważ nieznajomość danego tematu sprawa, że nie pojmujemy kolejnych, przez co zrażamy się do niej, a jak widać liczenie może być świetną przygodą. Moim dzieciom książka się bardzo spodobała i dostarczyła nam wieku tematów do rozmów, na pewno będziemy do niej często wracać i polecać ją innym.

Link do opinii

Czy książka dla dzieci może być równie zaskakująca dla dorosłych?

 

"Szokujące liczby" to książka pełna liczbowych ciekawostek. Z pewnością o wielu, nie mają pojęcia dorośli. Każda strona to informacje z innej dziedziny życia. Tak więc znajdziecie tu zaskakujące liczby o drobnoustrojach, wydobytym na złocie, pierwiastkach, elektryczności czy kontenerowcach i bolidach formuły 1.

 

Sama czytałam książkę z dużym zainteresowaniem. Nie jedna liczna i informacja była dla mnie nowa i szokująca. Czy wiecie, że żeby wyssać z człowieka całą krew, potrzeba 1,2 miliona komarów? Albo, że Antarktyda traci 7191 to lodu na sekundę ??

 

Jeżeli macie ciekawskie dzieci lub sami chcecie zabłysnąć ciekawymi faktami w towarzystwie, to ta książka spełni Wasze oczekiwania. Jest króciutka, świetnie ilustrowana, a przy tym zawiera sporą dawkę wiedzy. Ja po tej lekturze czuje się mądrzejsza ?

Link do opinii

Uwielbiamy takie książki!

"Szokujące liczby" autorstwa Clive'a Gifforda i Gulherme Karsten, wydane przez wydawnictwo to.tamto, to zaledwie 32 strony, ale na każdej z nich zawarto mnóstwo ciekawostek przedstawionych w ujęciu statystyki i liczb. Jedne są zabawne, drugie przerażające, trzecie szokujące, a jeszcze inne śmieszne. Chociaż jest książką przeznaczoną dla dzieci w wieku plus 6 lat, będzie idealną pozycją dla miłośnika przyrody, biologii, ekologii, technologii, formuły 1, kosmosu, a także wielu innych dziedzin w każdym wieku, gdyż odnajdziemy w niej informacje między innymi o tym: Kiedy pojawiliby się ludzie, gdyby całą historię Ziemi zmieścić w 12 miesiącach? Że w naszych ustach jest więcej bakterii niż na desce sedesowej. Ile centymetrów mają błyskawice, i do jakiej temperatury nagrzewają otaczające je powietrze?. Co porusza się szybciej niż bolid Formuły 1? Czy tego, iż co 60 sekund tracimy las deszczowy o powierzchni boiska do piłki nożnej. Twarda okładka, duży format, różnorodne czcionki, mnogość kolorowych ilustracji, krótkie teksty i zrozumiały język sprawiają, iż fakty te można z łatwością zapamiętać. To jedna z tych pozycji, którą można/warto podarować w prezencie. Świetna propozycja do nauki przez zabawę oraz odkrywania świata?! Polecamy!

Link do opinii
Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-09-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

Zastanawialiście się kiedyś ile centymetrów szerokości ma błyskawica? Może szukaliście informacji o tym ile bakterii, grzybów i wirusów żyje na naszym ciele? Muszę przyznać, że ja nie! Jednak po lekturze książki ,,Szokujące liczby. Zaskakujące liczby w codziennym życiu" już znam odpowiedź na te i wiele, wiele innych pytań. 

 

,,Szokujące liczby. Zaskakujące liczby w codziennym życiu" to genialna książka przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia (jednak ja mam 18 i świetnie się bawiłam podczas jej lektury ?). 

W książce tej możemy znaleźć ogrom informacji z dziedziny nauki i technologii, świata zwierząt, sportu, ludzkiego ciała, środowiska, czyli tak naprawdę z dziedziny nas samych i wszystkiego co nas otacza (o ile da się to opisać w liczbach). 

Autor pozwala dziecku spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy i uświadamia mu jak wygląda otaczająca nas rzeczywistość. Wybrał na to świetny sposób, a w książce zawarł informacje, których dziecko nigdy nie dowie się w szkole. Do tego dodał genialne ilustracje, które tylko potęgują ciekawość małego obserwatora. Każda kolejna strona to potęga kolorów oraz wiedzy, która zaskoczy czytelnika w każdym wieku! 

Koniecznie sięgnijcie po tę książkę i dajcie się zaskoczyć liczbą. Polecam! ? 

Link do opinii

Zapraszam was w podróż po stronach książki,  która wciąga w fascynujący świat nauki, matematyki i nietuzinkowych faktów oraz  dostarcza niezwykłych spostrzeżeń na temat świata, który nas otacza.

 

"Szokujące liczby" to tytuł, który przekonuje, że liczby to nie tylko abstrakcyjne symbole, ale klucz do zrozumienia naszego świata. Podczas lektury wielokrotnie jesteśmy zmuszeni zatrzymać się i zastanowić nad niezwykłymi faktami. 

 

Wiecie, że gdyby całą historię Ziemi zmieścić w 12 miesiącach ludzie pojawiliby się zaledwie 36 minut przed północą ostatniego dnia roku? To porównanie pozwala zrozumieć, jak krótka jest nasza historia na tle wszechświata.

Autorzy przenoszą nas do świata mikroorganizmów, ujawniając, że w naszych ustach jest więcej bakterii niż na desce sedesowej, a dwa kilogramy wagi człowieka stanowią drobnoustroje. A gdy dowiadujemy się, że człowiek składa się z zaledwie 6 pierwiastków, a smartfon z 70, odczuwamy potęgę natury i ludzkiego ciała.

 

Książka "Szokujące liczby" jest nie tylko źródłem ciekawostek matematycznych, ale także wnikliwym przewodnikiem po dziedzinach tak różnych jak biologia, technologia, ekologia czy sport. Autorzy wplatają w tekście ważne przesłania, ukazując zagrożenia wynikające ze współczesnego świata związane z zaśmiecaniem mórz i oceanów, wycinaniem lasów deszczowych czy topnieniem lodowców. To niezwykle mądra i prowokująca książka, która stawia pytania i zachęca do rozmów.

 

Pięknie wydana publikacja jest nie tylko skarbnicą wiedzy dla młodszych czytelników, ale także może zaskoczyć dorosłych swoją głębią i różnorodnością tematów. Każda rozkładówka przynosi nowe spojrzenie na inny aspekt świata, tworząc zbiór niezwykłych faktów z różnych dziedzin. To pozycja, która wzbudza zainteresowanie i pobudza ciekawość, a przede wszystkim rozbudza pasję do zdobywania wiedzy.

 

"Szokujace liczby" to nie tylko książka, to podróż w świat nauki, która zachwyci każdego, kto pragnie zgłębiać tajemnice otaczającego nas świata.

Link do opinii
Inne książki autora
Co wolisz? Odkrywcy
Clive Gifford0
Okładka ksiązki - Co wolisz? Odkrywcy

CO WOLISZ? Użyć własnej zamrożonej kupy jako dłuta CZY ugrzęznąć na wyspie pełnej niedźwiedzi polarnych? No co, nie oceniajmy! Zmrożona kupa może być naprawdę...

Księga czasu
Clive Gifford0
Okładka ksiązki - Księga czasu

Czy wiesz, jaka jest najkrótsza jednostka czasu, że Stany Zjednoczone miały kiedyś 144 strefy czasowe albo że przez całe życie spędzisz w łóżku około 33...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy