Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2013-11-04
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 36
Od dzieciństwa znamy mnóstwo baśni i legend pochodzących z innych krajów. Najbardziej popularne są autorstwa H. Ch. Andersena, Charlesa Perraulta braci Grimm. Jednak nasze polskie baśnie i legendy też są piękne, szczególnie te, które pochodzą z bliskich nam regionów. Z wielką przyjemnością polecam ,,Szklaną Górę" z cyklu ,,Baśnie i legendy polskie" w opracowaniu Liliany Bardijewskiej jako lekturę, która może przybliżyć dzieciom różne zakątki Polski, a także przekazać wiele wartości.
,,Szklana Góra" to legenda z Warmii. Opowiada ona o tym, jak bardzo człowiekowi potrzebny jest do szczęśliwego życia drugi człowiek. Nie złoto, diamenty i inne świecidełka, nie wspaniałe stroje, klejnoty tylko dobry człowiek. Czy łatwo do szczęścia dotrzeć? Myślę, że trzeba się bardzo natrudzić i wykazać, by osiągnąć to, co najpiękniejsze. Tak jak niełatwa była droga Jasia, bohatera legendy ,,Szklana Góra", jednak poprzez dobre uczynki i wielkie serce osiągnął to, o czym inni mogli tylko pomarzyć. W jaki sposób Jaś tego dokonał, dowiecie się z pięknie wydanej i ilustrowanej książki.
Dodatkowym atutem jest płyta ze słuchowiskiem, zamieszczona w książce. Dzięki temu, że dziecko może odsłuchać bajkę, uczy się pięknego czytania. Poprzez słuchanie nabiera umiejętności odtwarzania, a także kształtuje percepcję słuchową. Możemy również kształtować koordynację słuchowo - wzrokową poprzez oglądanie ilustracji czy śledzenie tekstu. Zajęcia z książką można w różny sposób urozmaicać. Można poprosić dzieci, by w trakcie czytania zwróciły uwagę na słowo np. koń i gdy tylko usłyszą ten wyraz, mają udawać galop koński. Dzieci bardzo lubią takie zabawy, a dzięki nim kształtujemy odpowiednie percepcje. Polecam takie ćwiczenia dzieciom dyslektycznym. Maluchy także nie będą się nudzić, gdy włączymy im bajeczkę i razem z nimi będziemy oglądać ilustrację. Dla niecierpliwych maluszków -polecam oglądanie ilustracji i krótkie opowiadanie treści zamiast czytania.
Dawno temu w okolicach Kruszwicy nad jeziorem Gopło żył okrutny książę Popiel ze swoją podstępną i rozrzutną żoną. Pewnego dnia przybyli do zamku krewni...
Dawno temu w głębinach Wisły żyła piękna syrenka o równie pięknym głosie, którym czarowała rybaków z pobliskiej osady… Kto jeszcze nie zna tej legendy...