Syn

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Wzruszająca, ciepła i zarazem poetycka opowieść o miłości, tragedii i stracie. Lion, dwudziestoletni student psychologii umiera nagle, ledwie dwa dni po zachorowaniu na zapalenie opon mózgowych. Jego śmierć jak grom z jasnego nieba spada na nieprzygotowanych na ogrom bólu rodziców, którzy nie potrafią się pogodzić z utratą dorosłego już dziecka.

Narratorem powieści jest sam Lion, który szczegółowo opisuje przeżycia najbliższych w obliczu dramatu. Zrozpaczony ojciec obawia się, że syn mógł pragnąć śmierci i czekać na nią. Dręczony wątpliwościami przegląda notatki z wykładów, odsłuchuje zapisane rozmowy telefoniczne, wreszcie kontaktuje się z psychoanalitykiem. Wszystko to pozwala mu w inny sposób zobaczyć własne dziecko i poznać je na nowo.

,,Syn" to studium rozpaczy i tęsknoty, ale jednocześnie hymn na cześć pamięci, która pozwala zmarłym żyć dalej w ludzkich sercach.

Informacje dodatkowe o Syn:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-01-24
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788378856269
Liczba stron: 208

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Syn

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Syn - opinie o książce

Lion, 21-letni student, umiera na zapalenie opon mózgowych. Książka to jego narracja, pokazująca jak rodzice próbują zrozumieć to co się stało. Podejrzewam, że tylko ci, którzy stracili własne dziecko, potrafią w pełni zrozumieć ból autora. Polecam
Link do opinii
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2014-04-25, Ocena: 6, Przeczytałam, #Wydarzyło się naprawdę,

Korzystając z terminologii młodzieżowej powiem po prostu – TA KSIĄŻKA JEST GENIALNA. „Syn” to powieść o życiu, ojcowskiej miłości i tęsknocie widzianej przez pryzmat niespodziewanej śmierci jedynego dziecka.
 
„To co ojciec dziedziczy po synu, to szereg niepojętych słów. Chaos myśli.”
 
Autor powierzył rolę narratora zmarłemu nagle 21-letniemu Lionowi, którego w ciągu 48 godzin pokonała zdradliwa i ciężka choroba – piorunujące zapalenie opon mózgowych. Już wcześniej, w innych powieściach spotkałam się z tego rodzaju zabiegiem i uważam go za dość niezwykły, choć bardzo trafiony. Narrator wyraża swoje myśli i komentarze zza grobu, rzuca nowe światło na wydarzenia i przeżycia w tym wypadku swojego ojca. Daje w ten sposób czytelnikowi możliwość dogłębnego zapoznania się ze sferą psychologiczną oraz szerszy obraz całej sytuacji. Przemyślenia, przeżycia, odczucia i motywy postępowania odbieramy z innej perspektywy przez co stają się dla nas bardziej zrozumiałe.

Tragedia, jaka dotyka rodziców, choć ojciec jest tu postacią nadrzędną, spada na nich niczym grom z nieba, życie traci sens, pozostaje ból, pustka, żałoba i mnożą się pytania dlaczego…?
Nagle trzeba się zmierzyć z natłokiem spraw, nad którymi rodzice nigdy się nie zastanawiali. Organizują synowi przepiękną i nietypową uroczystość pogrzebową, która wyraża niesamowitą wieź i bezgraniczną miłość, a następnie decydują się spełnić dość nieoczekiwane pragnienie syna. Rodzice nie pogodzą się nigdy ze śmiercią dziecka, ale muszą ją zaakceptować i nauczyć się żyć dalej, a syn na zawsze pozostanie obecny w ich sercach i ich pamięci.

 

„Brak wam mojej czułości i miłości,
zachowajcie tego pełną świadomość.
Odnajdziecie mnie we wszystkich błyskach słońca,
we wszystkich barwach nieba,
w wesołym szmerze wszystkich strumieni,
na brzegach morza i w mewach wszystkich plaż.”

 

Powieść Michela Rostaina pozwala spojrzeć na śmierć – jedyną pewność jaką daje nam życie, z zupełnie innej perspektywy i przyjąć ją jako coś co jest nieuniknione i ściśle związane z narodzinami człowieka.

Pozostaję pod ogromnym wrażeniem tej książki. Pozwala ona lepiej zrozumieć sens istnienia i daje nadzieję, której tak bardzo ludziom potrzeba. Jest to historia oparta na własnych przeżyciach autora, co czyni ją do bólu prawdziwą. Serdecznie polecam tę pozycję jako lekturę obowiązkową.

Link do opinii
Avatar użytkownika - KarenKa
KarenKa
Przeczytane:2016-11-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy