Recenzja książki: Świętujemy z liczbą Pi

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dzień 14 marca został przez Baracka Obamę ogłoszony Dniem Liczby π. Doskonale znana uczniom drugiego etapu edukacyjnego, ta stała matematyczna pojawia się nie tylko w wielu działach matematyki i fizyki, ale również znajduje zastosowanie w codziennym życiu. Publikacja Świętujemy z liczbą π pogłębia matematyczną wiedzę w sposób łatwy, prosty i przyjemny.

Publikacja Wydawnictwa Adamada jest interesująca. By treści w niej zawarte były zrozumiałe dla każdego, Anna Cerasoli zastosowała metodę graficznego podziału: trzy wzajemnie uzupełniające się części zawierają ogólną wiedzę na temat liczby π (białe strony), propozycje zabaw i ciekawostki (niebieskie tło), a także treści przeznaczone dla nauczycieli oraz posiadaczy umysłów ścisłych (pomarańczowe nagłówki). Poziom zaprezentowanych wiadomości jest zróżnicowany, a to oznacza, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Począwszy od zamieszczonego na wstępie zapisu liczby π, przy której – mimo znanego wszystkim początku (3,14) – niemożliwym jest dopatrzeć się jej końca (brak liczb granicznych), czytelnik ma okazję skupić się na zagadnieniach ściśle matematycznych. Zanim to jednak uczyni, zostaje przeniesiony w czasy starożytności, gdzie wraz z myślicielami poszukuje odpowiedzi na stawiane przez nich pytania. Poznaje geniusza Archimedesa z Syrakuz oraz wielkiego Greka Euklidesa. Z pomocą Pitagorasa zagłębia się w tajniki jednego z najstarszych twierdzeń w historii. Razem z Egipcjaninem Eratostenesem mierzy obwód ziemi (40030 kilometrów). Skupia się na procedurze kwadratury, poznaje przyczynę rozbratu między Rzymem a Kartaginą. Udaje się też do Muzeum Nauki i Technologii, by w końcu prześledzić drogę od papirusu do pendrive’a.

Świętujemy z liczbą π łączy teorię z praktyką. Historyczną treść tematyczną autorka przeplotła zadaniami zapewniającymi trening szarym komórkom. Jest w lekturze zabawa słowami, gra w statki, ryby i balony, przeciąganie sznurka, układanie elementów, przyporządkowywanie kolorów, tropienie błędów. Są sztuczki (najlepiej bez oszukiwania), wyścigi pamięciowe, zagadki, plotki, legendy, mapy, a nawet parkietaże, kulinarne inspiracje i… odrobina elegancji. Zabawna forma przekazu wzbudza zainteresowanie, a mnóstwo intelektualnych wyzwań zachęca do korzystania ze wzorów, do prowadzenia wyliczeń, rozwiązywania problemów, analizowania matematycznych pojęć. Tekst (oparty o osiągnięcia sławnych matematyków) przeplatający się z barwnymi elementami graficznymi oraz ilustracjami autorstwa Federico Marianiego, ułatwiają odbiór. Różnorodna czcionka podkreśla treści szczególnie warte zapamiętania. Na końcu książki czeka na czytelnika prestiżowa forma uznania – reprodukcja Medalu Fieldsa z podobizną Archimedesa (do wycięcia).

Publikacja Wydawnictwa Adamada jest lekturą wartą polecenia.

Tagi: Liczby Archimedes Euklides

Kup książkę Świętujemy z liczbą Pi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Świętujemy z liczbą Pi
Książka
Inne książki autora
Koty czarne, koty białe
Anna Cerasoli 0
Okładka ksiązki - Koty czarne, koty białe

Tylko jedna spośród wielu dzielnic miasta mogła poszczycić się tym, że wszystkie mieszkające w niej koty były czarne.Prawdę tę głosił wielki napis na tablicy...

Symetria kiełbasy, czyli spacer po świecie geometrii
Anna Cerasoli0
Okładka ksiązki - Symetria kiełbasy, czyli spacer po świecie geometrii

Ile straci na wadze wykąpana korona? Jak na skórze wołu zmieścić całe miasto i księżniczkę? Czy Euklides byłby dobrym kafelkarzem? Do kogo kwadrat...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy