Minęło już ponad 150 lat od pierwszego strajku, do jakiego doszło w 1872 roku w fabryce Cegielskiego – symbolu, miejscu wyjątkowym nie tylko na mapie Wielkopolski, ale i całego kraju. Istniejące nieprzerwanie od 178 lat poznańskie przedsiębiorstwo jest dla Jarosława Urbańskiego punktem odniesienia i inspiracją do opisu dynamiki ruchu pracowniczego i konfliktów klasowych. Autor porusza między innymi niezbadany dotąd temat pierwszych kobiecych organizacji związkowych i przywołuje postaci najsłynniejszych wiecowniczek. Od losów Cegielskiego przechodzi do nierozerwalnie splecionych z fabryką polskich stoczni, by w finale przypomnieć sylwetkę legendarnego działacza związkowego Marcela Szarego. Pokazuje, jak walki pracownicze znalazły współcześnie kontynuację w Inicjatywie Pracowniczej działającej prężnie wśród osób zatrudnionych w magazynach Amazona w podpoznańskich Sadach.
Jarosław Urbański (ur. 1964) – socjolog, działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”, od lat 80. związany z ruchem anarchistycznym i pacyfistycznym (Ruch Wolność i Pokój) i środowiskiem poznańskiego Rozbratu. Autor książek: Prekariat i nowa walka klas. Przeobrażenia współczesnej klasy pracowniczej i jej form walki (2014),Społeczeństwo bez mięsa. Socjologiczne i ekonomiczne uwarunkowania wegetarianizmu (2016) oraz Wiecowniczki. Zofia Tułodziecka i początki radykalnego, zawodowego ruchu kobiecego w Wielkopolsce (2018) oraz licznych artykułów publicystycznych i naukowych, w tym dotyczących problematyki historycznej i społecznej.
„Seria Ludowa Historia Polski ma stanowić przyczynek do odzyskania zapomnianych dziejów zwykłych ludzi. Chcemy w niej przedstawiać najciekawsze prace na temat tych, którzy nie kwalifikowali się do narodu Sarmatów, choć byli prawdziwą solą ziem dawnej Rzeczypospolitej. Będą to zatem książki o chłopach pańszczyźnianych, miejskiej biedocie, ludziach luźnych, a wreszcie proletariacie”.
Przemysław Wielgosz, redaktor merytoryczny serii
W serii dotychczas ukazały się:
• Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich
• Śladami Szeli, czyli diabły polskie
• Bez pana i plebana. 111 gawęd z ludowej historii Śląska
• Niewolnicy modernizacji. Między pańszczyzną a kapitalizmem
• Ludowa historia kobiet
Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2024-04-25
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 352
Język oryginału: polski
W ramach mojej ulubionej serii publikowanej przez Wydawnictwo RM pt. ,,Ludowa Historia Polski" ukazała się kolejna znakomita pozycja, która prezentuje realia życia marginalizowanych dotychczas w narracji historycznej grup społecznych. Mowa o książce autorstwa Jarosława Urbańskiego o wielce wymownym tytule ,,Strajk. Historia buntów pracowniczych", która zabiera czytelnika wszędzie tam, gdzie polscy robotnicy dociekali swoich praw na drodze zorganizowanego oporu.
Co ciekawe, centrum opisywanych wydarzeń staje się Poznań, a ściślej tzw. Zakłady Cegielskiego, gdzie w II połowie XIX wieku rozpoczyna się historyczna opowieść o dziejach wielkopolskich robotników. Tam, mimo zawirowań historycznych i zmian w przynależności państwowej tego regionu, biło robotnicze serce pełne poczucia krzywdy i niesprawiedliwości społecznej. To właśnie w tej fabryce w 1872 roku miał miejsce pierwszy strajk załogi, który rozpoczął serię podobnych wystąpień pracowniczych u schyłku XIX i w XX wieku. Szczególnym okazał się strajk zorganizowany w czerwcu 1956r., który przeszedł do historii pod nazwą poznańskiego czerwca. To od niego zaczyna się historia słynnych robotniczych protestów w czasach PRL, o których również przeczytamy na kartach tej książki.
Wyjątkowy dla czytelnika zainteresowanego współczesnym rynkiem pracy jest fragment, w którym autor, bazując na relacjach pracowników przedstawił kulisy pracy w firmie Amazon, której standardy daleko odbiegają od norm obowiązujących w innych światowych koncernach. I choć problemy dzisiejszych zatrudnionych różnią się od tych sprzed dziesięcioleci, to nadal zachodzi potrzeba upominania się o bazowe prawa człowieka.
,,Strajk. Historia buntów pracowniczych" to książka rzetelna, oparta na licznych materiałach źródłowych, napisana ręką teoretyka i praktyka w dziedzinie manifestacji społecznych. Jej wartość naukowa jest nie do przecenienia, zwłaszcza dla tych żywo zainteresowanych tematem, którzy chcą poznać genezę buntów robotniczych na ziemiach polskich i przekonać się, jak wiele osiągnęła ta grupa społeczna dzięki współpracy i umiejętności stawiania grupowego oporu.
Autor ukazuje systemowe mechanizmy i historyczny przebieg pogarszania się sytuacji pracowników w globalnej gospodarce kapitalistycznej pod koniec...
Przeczytane:2024-06-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, konkurs, 52 książki 2024, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu 2024, Wyzwanie - wybrana przez ciebie liczba książek w 2024,
"Seria Ludowa Historia Polski ma stanowić przyczynek do odzyskania zapomnianych dziejów zwykłych ludzi. "
"Strajk. Historia buntów pracowniczych" to kolejna książka z serii "Ludowa Historia Polski", której lekturę mam już za sobą. Przyznam, że dość mocno wciągnęłam się w ten cykl i chociaż każda z tych książek ma różne swoje wady, to ma także zapewne zalety i jest ich zdecydowanie więcej niż wad. Można się dowiedzieć z tej serii o mało znanych faktach historycznych. Moi nastoletni wnukowie również sięgają po książki z tej, bo dzięki ich lekturze potrafią "zabłysnąć" zwłaszcza na lekcjach historii. I chociaż ostatnio coraz bardziej widać, że młodzież a zwłaszcza chłopcy nie lubią czytać, to w mojej rodzinie nie ma takiego problemu. No, ale i moje dzieci i wnuki tak jak ja uwielbiają czytać książki...
Ta książka to bardzo dobra pozycja, chociaż może powinien być nieco inny podtytuł, gdyż większą część książki Jarosław Urbański poświęcił Zakładom Hipolita Cegielskiego w Poznaniu i strajkom właśnie tam organizowanym. Owszem, wspomina także o innych, lecz tylko pobieżnie. Może więc niektórzy mogą się rozczarować.
"Od dłuższego czasu powracała do mnie myśl, aby napisać książkę o robotnikach zakładów Hipolita Cegielskiego. Kilkakrotnie nawet ją zaczynałem. Objętość notatek i zebranych materiałów ciągle rosła, ale projektu nie udało się sfinalizować."
"Cegielski, śmiem twierdzić, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm w Polsce, zarówno z tytułu funkcji, jaką pełniła i pełni ona w rozwoju przemysłu, jak i - może nawet bardziej - z powodu robotniczego zrywu z 1965 roku."
O strajkach napisano dość dużo, lecz nie zawsze są to prawdziwe historie. W czasach słusznie minionych w mediach więcej było kłamstw niż prawdy, lecz takie pewnie były wtedy wymogi.
To ważna i potrzebna książka, która pokazuje nam, że tak naprawdę nie znamy całej historii Polski, bo ciągle w szkołach niejako "wałkujemy" tylko te znane wszystkim fakty i to jeszcze niezbyt dokładnie a nawet nie zawsze zgodnie z prawdą...
Autor ma zamiar w tej książce jakby przeciwstawić się różnym mitom i stereotypami i nadać odpowiednie znaczenie społeczne dziejom ruchu robotniczego.
Niektórym może się wydawać, że jest to nudna historia, ale ja odebrałam jednak ją zupełnie inaczej, jako wręcz fascynującą opowieść o zmianach klas społecznych, o transformacji chłopów w robotników, o miejskiej biedocie, o wyzysku, o zwykłych ludziach, o których nie wspomina się w książkach. I wreszcie o niesprawiedliwości jaka tak naprawdę istnieje do tej pory. Chodzi o płace. O różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn.
"We wszystkich sektorach gospodarki mężczyźni przeciętnie zarabiali od 50 do 250 procent więcej niż kobiety."
Autor dobrze opisuje położenie klasy nie tylko robotniczej, ale także chłopskiej i zachodzące w nich zmiany. Niezadowolenie robotników z płacy i warunków pracy skutkowało strajkami. Często próbowano na różne sposoby osłabiać te zrywy przez zatrudnianie tak zwanych łamistrajków, którzy najczęściej pod przymusem mieli zastąpić strajkujących robotników.
W czasach PRL-u także nie brakowało strajków, lecz ta bliższa historia jest już bardziej znana, chociaż i tu można znaleźć wiele przekłamań...
Autor pokazuje nam również wady systemu komunistycznego i upadek naszych największych stoczni. Kończy o strajkach w podpoznańskim Amazonie.
I chociaż momentami książka sprawia wrażenie pracy naukowej, to czytanie nie sprawia zbytniej trudności.
Polecam wszystkim miłośnikom nie tylko tej serii i pasjonatom opowieści historycznych, ale także tym, którzy chcą się dowiedzieć o historii strajków w naszym kraju.
Pani Edycie z Wydawnictwa RM dziękuję za egzemplarz recenzencki.