Stach i śmieci

Ocena: 6 (3 głosów)

Do Lasku Witkowickiego, ulubionego miejsca zabaw Stacha, Marcela i Antka, ktoś regularnie zaczyna podrzucać śmieci. Chłopcy postanawiają odkryć, kto i dlaczego to robi. Czy za zaśmiecaniem stoją dryblasy z VIIC, sprzedawca Jacek Cebula, a może ktoś inny?
,,Stach i śmieci" to detektywistyczno-ekologiczna opowieść, której bohaterami są uczniowie klasy IVB. Tło toczących się w książce wydarzeń stanowi pełne humoru życie szkolne.

Informacje dodatkowe o Stach i śmieci:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-03-21
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 9788396442406
Liczba stron: 72
Język oryginału: polski
Ilustracje:Marcin Południak

Tagi: Stach i śmieci Monika Borkowska-Szmit

więcej

Kup książkę Stach i śmieci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Stach i śmieci - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-07-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

Od razy zaznaczam, że książka ,, Stach i smog" jest pierwszą częścią, a ta drugą. Czytajcie po kolei, gdyż jedna jest kontynuacją drugiej.
W tej pozycji ktoś bezwzględnie będzie zaśmiecał miejsce spotkań chłopców. Będą prowadzili swoje małe śledztwo i gratuluję spostrzegawczości jaką posiadała jedna z osób. Chłopcy oczywiście oprócz śledztwa mają też codzienne życie pełne przygód. Lubią sobie żartować, dowcipkować, ale też potrafią się odwdzięczyć, jeśli ktoś im robi na złość. Sami jednak nigdy nie zaczynają awantur. Bardzo lubią swoją trójkę przyjaciół, gdzie każdy jest inny od drugiego. Jeden z nich jest zabawnym leniuszkiem, który zawsze wszędzie się spóźnia. Stach jest chyba najrozsądniejszy z nich i najczęściej to on martwi się o otoczenie i przyjaciół. Ma dobre serce i jest mocno podejrzliwy. Jest jeszcze jeden, ale nie zdradzę jego cech:-) Tak naprawdę wiele osób zachowuje się tutaj podejrzanie. Pan Cebula, czyli sprzedawca w sklepie, chłopcy ze starszej klasy, którzy nie przepadają za gangiem Stacha, nawet pani od precelków. Jednak nie spodziewałam się, że winna będzie właśnie ta osoba. O powodzie tego zachowania nawet nie wspomnę. Książka pokazuje, że nie ważne ile ma się lat, w każdym wieku należy dbać o czystość. Według mnie jest to wartościowa pozycja, którą warto przeczytać dzieciom. Druk jest naprawdę duży, dlatego czyta się ją szybko. Każda scena jest tutaj swobodna, nie ma wymuszenia akcji. Postacie wydają się być prawdziwe, nawet pan Cebula, który ma bardzo trudny charakter. Chłopcy za nim nie przepadają, ale akceptują jego niecodzienne zachowanie. Wiedzą, że niektórych ludzi nie da się zmienić. Ta tolerancja dla drugiej osoby również wzbudziła mój podziw dla niej. Takie książki można czytać w nieskończoność, gdyż wartości, które posiadają są w naszym życiu niezmienne. Szczerze zachęcam rodziców, by podarowali swoim pociechom właśnie tą serię, by nauczyły się wielu ważnych rzeczy i wyrosły na mądrych i kulturalnych ludzi. Naprawdę godna polecenia bajka:-)

Link do opinii

"Nigdy nie zrozumiem, dlaczego ludzie nie wyrzucają ich do kosza. Przecież to takie proste i zajmuje kilka sekund".
 

 


Nie od dzisiaj wiadomo, że "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Dlatego tak ważne jest, by rozwijać świadomość ekologiczną od najmłodszych lat. Przyjemną, literacką cegiełką w takim procesie może okazać się pierwszy tom nowej serii detektywistyczno-ekologicznej, w której dzieci odnajdą odpowiednie wzorce okraszone materią prawdziwego śledztwa.

 

Stach, Antek i Marcel to uczniowie klasy IVB, którzy po lekcjach lubią spędzać wolny czas na placu zabaw znajdującym się Lasku Witkowickim. Gdy ktoś zaczyna zaśmiecać to miejsce, bohaterowie organizują akcję sprzątania placu i jednocześnie prowadzą śledztwo celem ustalenia winnego. Na ich celowniku znajdują się starsi chłopcy z VIIC oraz sprzedawca z pobliskiego sklepu. Rozwiązanie zagadki mocno ich zaskakuje.

Monika Borkowska-Szmit za sprawą Stacha i jego niezrównanej ekipy, przeniosła mnie do czasów dzieciństwa, gdy na szkolnej przerwie można było wymieniać się kanapkami, a lekcja przyrody za sprawą kreatywnych odpowiedzi uczniów, mogła przynieść wiele śmiechu całej klasie. Ta wędrówka w przeszłość okazała się niezwykle przyjemna za sprawą umiejętnego ukazania świata dziewięcio- i dziesięciolatków. Świata barwnego, pełnego ważnych problemów, związanych oczywiście w głównej mierze ze szkolnym życiem. 

Autorka w opowieści o śledztwie uczniów klasy IVB zastosowała pierwszoosobową narrację głównego bohatera. To trafiony zabieg, gdyż dzięki takiej sztuce opowiadania, młodzi czytelnicy w wieku 7-11 lat, z pewnością będą identyfikować się ze Stachem, co z kolei wzmocni przekaz całej tej zgrabnie napisanej historii. Monika Borkowska Szmit już bowiem w pierwszym zdaniu, będącym pytaniem, nawiązuje kontakt z odbiorcą, dzięki czemu pobudza emocje czytelnika, a narrator staje się dla niego niejako "słyszalny". I za to właśnie wielkie brawa, gdyż nie od dzisiaj wiadomo, że w literaturze dla dzieci, wybór narracji jest kluczowy biorąc pod uwagę przyswajanie, czy też swoisty stopień percepcji danego dzieła literackiego przez najmłodszego odbiorcę. 

Książka ukazuje życie szkolne okraszone dostrzegalnym humorem, ale niezwykle ważnym jest przede wszystkim temat przewodni pierwszego tomu tej serii, czyli ekologia. Śmieci i związana z nimi zagadka, którą uczniowie próbują rozwikłać, pobudza bowiem wyobraźnię młodego czytelnika. Dzięki tym wszystkim elementom świata przedstawionego, perypetie Stacha bawią i uczą, pokazując przy tym właściwe wzorce zachowania, a przede wszystkim udowadniają, że każdy z nas, nawet uczeń czwartej klasy może zrobić coś dobrego dla swojej planety. 

"Stach i śmieci" to zarówno piękne opakowanie jak i wartościowa treść, co niestety nie jest częstym zjawiskiem w tym segmencie literatury. Twarda obwoluta, duża czcionka, dobrej jakości papier i zachwycające ilustracje przykują uwagę młodego czytelnika, ale to przede wszystkim historia głównego bohatera, budzi zainteresowanie swoim przesłaniem i humorystyczną otoczką. Na taką literaturę dla dzieci warto postawić.

Link do opinii
Avatar użytkownika - agnieszkabary
agnieszkabary
Przeczytane:2024-01-04, Ocena: 6, Przeczytałem,

Świetna książeczka dla dzieci, która przekazuje ważne wartości ekologiczne. Autorka w humorystyczny sposób pokazuje życie szkolne. Szybko się czyta, bo ma dużą czcionkę. Do tego piękne ilustracje i twarda opraca. Polecam!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ksiegarka
Ksiegarka
Przeczytane:2022-03-23, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

,,Stach i śmieci" Moniki Borkowskiej-Szmit to opowieść o trójce przyjaciół: Stachu, Antku i Marcelu, którzy są uczniami klasy IVb. Chłopcy czas po lekcjach chętnie spędzają czas na placu zabaw znajdującym się w Lasku Witkowickim. Niestety, od jakiegoś czasu ktoś wyrzuca tam śmieci. Postanawiają znaleźć sprawcę. Podejrzenia padają m.in. na Jacka Cebulę, sprzedawcę z pobliskiego sklepu. Mężczyzna ciągle irytuje się na widok dzieci i stale narzeka. W kręgu podejrzanych znajdują się też dryblasy z klasy VIIc: Jarek, Marek i Darek. Są postrachem całej szkoły. Oni również lubią przesiadywać na placyku. Ostatecznie Stach z przyjaciółmi rozwiązują sprawę. Prawda okazuje się zaskakująca...

Książka napisana z humorem, przystępnym językiem, bez zadęcia. Jej zaletą jest duża czcionka, która świetnie sprawdzi się dla dzieci, które dopiero uczą się czytać. Na koniec dodam, że moje serce skradły przepiękne ilustracje, które tworzą klimat całej książki.

,,Stach i śmieci" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich dzieci, które lubią rozwiązywać zagadki. Do tego sporo tutaj ekologicznych nawiązań.

Link do opinii
Inne książki autora
Stach i smog
Monika Borkowska-Szmit 0
Okładka ksiązki - Stach i smog

W okolicach Lasku Witkowickiego, ulubionego miejsca zabaw Stacha, Antka i Marcela, ktoś pali w piecu śmieci. Coraz więcej osób odczuwa skutki smogu. Chłopcy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy