Średniowiecze w liczbach

Poznaj epokę, w której o wiele częściej potrafiono liczyć niż pisać.

Ile kosztowało zbudowanie zamku?

Jak szybko podróżowało się po Europie tysiąc lat temu?

Czy czterdziestolatek żyjący za czasów Chrobrego uchodził za starca?

Jakie były największe miasta Europy i ile osób w nich mieszkało?

Z czego składała się ówczesna dieta i ile kalorii dziennie zapewniała?

Ile książek powstało przez całe średniowiecze?

Czy ludzie w średniowieczu naprawdę byli dużo niżsi niż dzisiaj?

Kamil Janicki opisuje epokę nie tylko przez pryzmat cyfr rzymskich i arabskich. Razem ze średniowiecznym chłopem odmierza stopy i liczy na palcach. Oddziela praktyczne znaczenie liczb od ich wymiaru symbolicznego zarezerwowanego dla świętego porządku.

To właśnie dzięki liczbom udaje mu się podważyć utarte mity i pokazać barwną stronę wieków średnich w Europie.

„Liczby nie były dla ludzi średniowiecza tym samym co dla nas. Ludzie ci nie zadawali też pytań, które dzisiaj wydają się absolutnie oczywiste. Wielu nie zastanawiało się nawet, w jakim dokładnie są wieku. Zapytani o to, zaokrąglali liczbę wiosen do równych dziesiątek czy tuzinów albo tylko wzruszali ramionami”.

Informacje dodatkowe o Średniowiecze w liczbach:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2024-05-15
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Średniowiecze w liczbach

Średniowiecze w liczbach - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2024-07-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 68, 52 książki 2024,

Audiobook

Jak tylko usłyszałam o tej książce to zaraz chciałam ją przeczytać, bo Średniowiecza nigdy nie mam dosyć.

Jest to całkiem interesująca pozycja, choć ze względu na temat miejscami nieco monotonna. Dodatkową trudność autorom piszącym o Średniowieczu sprawia ubogość zachowanych źródeł. W wielu tematach możemy liczyć bardziej na domysły i gdybania niż na prawdziwe fakty, szczególnie jeśli chodzi o nasz kraj przed panowaniem Władysława Jagiełły.

Dzięki tej książce dowiemy się jak długo w Średniowieczu żyli ludzie, na co umierali, ile mieli wzrostu (wcale nie byli tak niscy jak nam się wydaje), co jedli, jak dbali o higienę, jak podróżowali i ile to trwało, jak liczebne były miasta, jakie były zarobki i ceny, jak odmierzano czas i wiele innych ciekawych kwestii. Mało niestety wiadomości i wiedzy o tym jak się żyło w Średniowiecznej Polsce, ale jak pisałam wcześniej nie dysponujemy zbyt wieloma źródłami jeśli chodzi o nasz kraj. Stąd mój lekki niedosyt.

Książka z pewnością warta przeczytania, bądź przesłuchania. Polecam.

Damy srebrnego wieku
Kamil Janicki0
Okładka ksiązki - Damy srebrnego wieku

Królowe epoki przepychu i upadku - Kamil Janicki powraca do historii silnych kobiet! Kontynuacja bestsellerowych Dam złotego wieku, na jaką czekaliśmy...

Cywilizacja Słowian
Kamil Janicki 0
Okładka ksiązki - Cywilizacja Słowian

Czy Słowianom udało się stworzyć własną cywilizację? Czy Słowianie znaleźli się na ziemiach polskich w czasie wielkich wędrówek ludów czy byli tu od tysiącleci...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski