Sprawa Einsteina

Dwa miesiące przed dojściem Hitlera do władzy w podberlińskim lesie znaleziono piękną młodą kobietę, nagą i bliską śmierci. Gdy ocknęła się ze śpiączki, nie pamiętała nawet własnego nazwiska. Jedyną wskazówkę dotyczącą jej tożsamości stanowiła ulotka informująca o wykładzie Alberta Einsteina: "O stanie prac nad teorią kwantową".

Psychiatra Martin Kirsch jest coraz bardziej zainteresowany dziewczyną. Dociekania prowadzą go przez szpital psychiatryczny w Zurychu do odległego zakątka Serbii. Tu spadkobierca geniuszu Einsteina - jego najmłodszy syn Eduard - pisze książkę, która ma zniszczyć słynnego ojca, a przy tym zmienić świat.

Sprawa Einsteina to frapująca, rzetelnie udokumentowana powieść o misternej intrydze. Opowiada o miłości, żądzy wiedzy i mrocznej podróży po zakamarkach największego umysłu XX wieku, a punktem kulminacyjnym historii staje się zdumiewający przełom w teorii kwantowej.

Informacje dodatkowe o Sprawa Einsteina :

Sprawa Einsteina - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2014 ,
"Sprawa Einsteina" to książka, po którą sięgnęłam ze względu na okładkę. Nazwisko autora nic mi nie mówiło. Mój wzrok przyciągnęła klimatyczna okładka. Na pierwszym planie znajduje się przedwojenna dama w pięknym kostiumie i gustownym kapeluszu. Tuż za nią idzie elegancki mężczyzna. Sama okładka utrzymana jest w stonowanych barwach. Powieść należy czytać wolno, gdyż jest bogata w treść. Akcja osadzona jest w burzliwych czasach. Za dwa miesiące do władzy dojdzie Hitler. Jednak strach, przed głoszonymi przez niego poglądami, daje się już odczuć. Jak sugeruje tytuł, w powieści nie zabraknie też wątku Alberta Einsteina. Dla laika z dziedziny fizyki fragmenty dotyczące teorii kwantowej będą nie lada wyzwaniem. Trzeba się naprawdę skupić, żeby je zrozumieć. Podczas lektury dostaniemy też dużo informacji odnośnie stanu ówczesnej psychiatrii. Zapoznamy się z metodami leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi, eksperymentami, które na nich przeprowadzano. Powyższe elementy łączą postacie tajemniczej dziewczyny i Martina Kirscha. Ta pierwsza zostaje znaleziona nieprzytomna w lesie. Poza ulotką informującą o wykładzie Alberta Einsteina, nie ma przy sobie żadnych identyfikujących ją dokumentów. Dziewczyna intryguje lekarza psychiatrę Martina Kirscha, który postanawia przywrócić jej tożsamość. Czego się o niej dowie? Powieść warta jest przeczytania, jednak należy zarezerwować sobie kilka spokojnych wieczorów.
Złoto zoi
Philip Sington0
Okładka ksiązki - Złoto zoi

Zoja Korwin-Krukowska - mało znana fascynująca malarka - należała do jednej z arystokratycznych rodzin dworu cara Mikołaja II. Po wybuchu rewolucji znalazła...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski