Największą zaletą książki Joanny Krajewskiej Spór o literaturę kobiecą w Dwudziestoleciu międzywojennym jest skorygowanie obrazu polskiej literatury międzywojennej, jaki obowiązywał w dotychczasowych ujęciach kanonicznych. Udało się Autorce udowodnić i udokumentować, iż fenomen pisarstwa kobiecego znajdował się w samym centrum ówczesnego życia literackiego i był składnikiem ważnych dyskusji zarówno o charakterze estetycznym, jak i światopoglądowym.
W miarę krystalizowania się zainteresowań literaturoznawczych i samoświadomości badawczej Joanny Krajewskiej okazywało się coraz wyraźniej, że jej prawdziwym powołaniem jest uprawianie historii literatury, a konkretnie - historiografii pisarstwa kobiecego. Autorka niniejszej książki z podziwu godną cierpliwością eksplorowała rozmaite (niekiedy trudno dostępne) materiały źródłowe, by następnie dokonać ich analizy i interpretacji za pomocą narzędzi teoretycznych wypracowanych na gruncie poststrukturalistycznym i antropologiczno-kulturowym. Dzięki temu historiografia literacka w jej wydaniu daleka jest od tradycjonalizmu metodologicznego i nosi znamiona nowatorstwa.
Prof. dr hab. Ewa Kraskowska
Joanna Krajewska - absolwentka polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w historii literatury XX wieku, a zwłaszcza Dwudziestolecia międzywojennego. Publikowała swoje teksty w czasopismach naukowych oraz periodykach społeczno-kulturalnych. Spór o literaturę kobiecą w Dwudziestoleciu międzywojennym jest jej debiutem książkowym.
Książka została wydane przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje.
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2014-12-02
Kategoria: Inne
ISBN:
Liczba stron: 328
Małomiasteczkowy sen o światach równoległych Ten, którego imienia lepiej nie wymawiać, zwłaszcza w języku Goethego i Manna, powrócił...
Debiutancki tomik poetycki Joanny Krajewskiej zatytułowany „Uchylone drzwi” jest zapisem przeżyć młodej, wrażliwej kobiety osadzonej w konkretnej...
Chcę przeczytać,