Smaki i dotyki

Ocena: 3.67 (3 głosów)
„Smaki i dotyki“ to zbiór wydanych już wcześniej opowiadań Ingi Iwasiów wzbogacony o kilka nowych tekstów. W każdym z nich do głosu dochodzi kobieta – zawsze inna, osadzona w innej rzeczywistości i realiach kulturowych, otoczona inną, ale zawsze w jakiś sposób bolesną codziennością. Znajdziemy tu między innymi relacje z życia: alkoholiczki, matki na oddziale położniczym, prostytutki, zdradzającej żony, siostry chorej na raka, kochanki oczekującej spełnienia w ramionach kochanej kobiety czy niekochanego mężczyzny. Każda z nich, uwięziona w jakiejś roli kulturowej i społecznej, jest ciągle w ruchu, w nieustającej psychicznej i fizycznej pogoni za spełnieniem, poszukiwaniem smaku prawdziwego życia i dotyku na swój sposób rozumianego szczęścia. Może je odnajdzie w miłości lesbijskiej, może w nowej relacji heteroseksualnej, przynoszącej chwilowy spokój w erotycznym uniesieniu. Może odnajdzie ciche miejsce gdzieś daleko w świecie, a może we własnym wnętrzu, może w rodzinie. A może kluczem okaże się akceptacja swojego losu? A może nic? Bardzo zmysłowo, bardzo emocjonalnie, bardzo refleksyjnie i bardzo analitycznie, ale bez dopowiedzeń – po prostu bardzo kobieco napisana książka.

Informacje dodatkowe o Smaki i dotyki:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2014-09-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788364142918
Liczba stron: 304

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Smaki i dotyki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Smaki i dotyki - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2019-03-30, Ocena: 2, Przeczytałam,

Muszę przyznać, że rzadko sięgam po opowiadania. Zdecydowanie wolę dłuższe formy literackie, które miom zdaniem zapewniają więcej emocji. Tym razem postanowiłam zrobić wyjątek i zdecydowałam się na zbiórek Ingi Iwasiów zatytułowany "Smaki i dotyki". Zainteresował mnie opis wydawcy, w którym można przeczytać, że w każdym z opowiadań "do głosu dochodzi kobieta – zawsze inna, osadzona w innej rzeczywistości i realiach kulturowych, otoczona inną, ale zawsze w jakiś sposób bolesną codziennością." Pomyślałam, że będzie to intrygujące kobiece spojrzenie na właśnie kobiecą codzienność. Niestety bardzo się rozczarowałam. "Smaki" okazały się zupełnie bez smaku, a "dotyki" jakie się pojawiały, jakoś zupełnie mnie nie przekonały.

Rzeczywistość opisywana przez panią Iwasiów jest ponura, dołująca i zupełnie bez wyrazu. Bohaterki to kobiety pogubione, nijakie, nie wzbudzające żadnych emocji.Szczerze mówiąc nie chciałabym poznać bliżej żadnej z nich. 
Wydawca zachęcając czytelników, czy raczej czytelniczki do lektury obiecuje:
"Bardzo zmysłowo, bardzo emocjonalnie, bardzo refleksyjnie i bardzo analitycznie, ale bez dopowiedzeń – po prostu bardzo kobieco napisana książka."
Jak dla mnie nie było wcale zmysłowo, ani tym bardziej emocjonalnie. Pojawiły się jakieś refleksje, ale analiza zachowań kobiet w ogóle mnie nie przekonała. Jeśli tak miałyby wyglądać wszystkie kobiece książki, to z pewnością czytałabym tylko lektury napisane przez mężczyzn.

Nie wiem czy jest to wina ciężkiego stylu, bełkotliwego języka, czy krótkiej formy, ale z przykrością muszę stwierdzić, że "Smaki i dotyki" to kompletnie nie moja bajka. Tematyka wydawała się ciekawa i intrygująca, ale wykonanie niestety kiepskie. 

Tak sobie myślę, że mam chyba pecha do opowiadań, bo jeśli się już na nie zdecyduję, to trafiam niczym kulą w płot. Pamiętam, że po lekturze "Zero osiemset" Katarzyny Sowuli nie byłam zachwycona, ale "Smaki i dotyki" to kompletna porażka i strata czasu. 
Na pewno nie sięgnę już po żadną książkę autorki. Jest tyle pięknych lektur, którym warto poświęcić swoją uwagę. Opowiadania pani Iwasiów z pewnością do nich nie należą.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wiktoria_M
wiktoria_M
Ocena: 5, Czytam,
Znakomita książka. Styl dobrany idealnie do treści, co potęguje odbiór każdego z opowiadań. Zbiór spełnia wyznaczniki prozy feministycznej, a skoro tak wiele w nim kobiet, musiała się pojawić również miłość lesbijska. Na gruncie polskim dobry tekst lesbijski jest na wagę złota :). Ta proza (dokładnie 2 opowiadania) zdecydowanie zasługuje na miano bardzo dobrej. Dużo w niej niedomówień, tajemnicy, detali, a więc również poetyckości i rosnącego stale napięcia. Polecam.
Link do opinii

Nie mój ogląd kobiecości. Nie moja stylistyka literacka. A jednak przeczytałam, próbując sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zdaniem Autorki takie mają być, czy też są współczesne kobiety?!

Link do opinii
Myślę że to wartościowa pozycja warta zainteresowania
Link do opinii
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba
Przeczytane:2011-10-09, Przeczytałam,
Inne książki autora
Ku słońcu
Inga Iwasiów0
Okładka ksiązki -  Ku słońcu

Refleksyjna powieść obyczajowa, umiejscowiona we współczesnym Szczecinie. Magda, córka Jana i Marysi (znanych z powieści "Bambino" nominowanej do wielu...

Umarł mi. Notatnik żałoby
Inga Iwasiów0
Okładka ksiązki - Umarł mi. Notatnik żałoby

Napisałam tę książkę w ciągu paru miesięcy po śmieci ojca. Ma rytm braku i rozpaczy. Nie pisałam autoterapeutycznie, ale tym bardziej nie po to, by przerobić...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy