Uwięzieni a niepokonani. Uciekali z obozów czy więzień, skąd często nikt przed nimi nawet nie próbował uciekać. Aby dotrzeć do tych, którzy czekali na ich powrót, potrafili przejść przez wrogie kraje tysiące kilometrów.
Maurycy Beniowski - skradzionym okre?tem z tajnymi aktami z Kamczatki do Europy.
Ferdynand Ossendowski - z bolszewickiego piekła przez Mongolie? i Chiny do Polski. Gotowy scenariusz hollywoodzkiego filmu. Książkową relację z wyprawy komuniści wyszukiwali w bibliotekach i palili na stosach.
Jędrzej Giertych – brawurowa ucieczka jeńca ze ściśle strzeżonej twierdzy w Srebrnej Górze.
Kazimierz Piechowski, Gienek Bendera, Józef Lempart i Stanisław Jaster. Fałszywe komando uciekające z obozu zagłady. Więźniowie przebrani w mundury SS wymykają się z Auschwitz - przy okazji wywożąc na zewnątrz słynny raport Pileckiego.
Wielka ucieczka z Sobiboru – największa ucieczka z obozu śmierci w czasie II wojny światowej.
Bronisław Szeremeta - z sowieckiego łagru przez dzika? tajge? do polskiej konspiracji we Lwowie.
Wanda Pawłowska - miłos?c? matki pokonała sowiecka? bezpieke? .
Dodatkowo:
Ucieczka „złotego konwoju”, epicka opowieść o ewakuacji polskich zapasów złota we wrześniu 1939 r.
Czy to wiek osiemnasty czy dwudziesty, dalekie ostępy Syberii, twierdza Donżon, czy KL Auschwitz - bohaterów łączy polski gen wolności.
Oficer, cywil, czy filigranowa kobieta - nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec.
Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2018-07-19
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 320
Język oryginału: polski
Czy to wiek osiemnasty czy dwudziesty, dalekie ostępy Syberii, twierdza Donżon, czy KL Auschwitz - bohaterów łączy polski gen wolności. Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec. Pełna ciekawostek i nieznanych szerzej faktów książka Polecam.
W Auschwitz tylko jeden dźwięk brzmiał tak jak na wolności. Była to burza oklasków po zwycięskiej walce. Do niemieckich obozów śmierci trafiali...
II Rzeczpospolita trwała zaledwie 20 lat, ale wciąż budzi fascynację. Nic dziwnego – w historii Polski niewiele było okresów tak wielkiej...
Przeczytane:2021-04-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Co jest jest jedną z najważniejszych rzeczy dla Polaka? Wolność. Bohaterowie książki Andrzeja Fedorowicza dla wolności gotowi byli na największe ryzyko i poświęcenie. Woleli zginąć uciekając niż pozostać w niewoli.
Autor przestawił 10 brawurowych ucieczek naszych rodaków począwszy od XVIII wieku (Maurycy Beniowski) do roku 1945 (ucieczka żołnierzy AK z sowieckiego obozu w Lubartowie).
Książkę przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, bo o większości tych ucieczek w ogóle nie słyszałam. Wszystko zostało opisane w sposób bardzo przystępny i ciekawy, a każda z przedstawionych historii to gotowy scenariusz na film. Bardzo satysfakcjonująca lektura. Polecam.