Gladiatorzy z obozów śmierci

Ocena: 5 (2 głosów)

W Auschwitz tylko jeden dźwięk brzmiał tak jak na wolności. Była to burza oklasków po zwycięskiej walce.

Do niemieckich obozów śmierci trafiali także sportowcy, w tym legendy światowego boksu. Jak wszyscy więźniowie skazani byli na powolne umieranie. Jednak niektórzy spośród nich nawet w tak ekstremalnych warunkach potrafili odnaleźć w sobie sportowego ducha. Niczym gladiatorzy stanęli na obozowym ringu, by walczyć – nawet przeciw swoim oprawcom.

Dla esesmanów krwawe igrzyska były jedynie dochodową rozrywką i zabawą, dla nich stały się walką o godność i honor wszystkich więźniów.

Prawdziwi sportowcy, wierni zasadzie fair play, niejednokrotnie zapłacili za to najwyższą cenę, a ich męstwo i odwaga budziły respekt nawet wśród obozowych katów.

To historie o bohaterskich bokserach, harcie ducha i niezwykłej woli walki i życia.

Informacje dodatkowe o Gladiatorzy z obozów śmierci:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2020-09-30
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311158832
Liczba stron: 300

Tagi: historyczne

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Gladiatorzy z obozów śmierci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Gladiatorzy z obozów śmierci - opinie o książce

Książki związane z tematyką II wojny światowej niosą ze sobą ciężar emocjonalny i raczej trudno je oceniać. Każda z nich to historia czyjegoś dramatu, rozpaczy po utracie bliskiej osoby. To tysiące historii o ludziach okaleczonych fizycznie i psychiczne, zarówno tych, którzy brali czynny udział w  walkach jak i tych, którzy czekali w domach walcząc o przetrwanie każdego dnia dla siebie i swoich bliskich.
Tu autor przedstawia historie bohaterów trochę innych niż zazwyczaj. To sportowcy, bokserzy, którzy przed wybuchem II wojny światowej odnosili sukcesy na ringach w Polsce i za granicą. Wielu z nich trafiło do obozu koncentracyjnego tylko dlatego, że nie byli członkami tej odpowiedniej rasy ludzkiej, a ich sukcesy jeszcze bardziej rozdrażniały hitlerowców. 
Wieści o dotarciu do obozu osoby powszechnie znanej przed wojną rozchodziły się błyskawicznie. Więźniowie szybko orientowali się kto jest kim i w jakiś sposób starali się ułatwić przystosowanie do brutalnej rzeczywistości. A sportowcy, no cóż ci z zahartowani w walce i tu postanowili nie poddawać się i stworzyć sobie i współwięźniom jak najlepsze warunki egzystencji, oczywiście na tyle na ile było to możliwe. Byli też szczególnie obserwowani przez hitlerowców. Wcześniej czy później każdy z nich był " wybierany" do walki z przeciwnikiem o którym trudno mówić, że był równy. Najczęściej byli to żołnierze znani ze szczególnego okrucieństwa, dobrze odżywieni , wypoczęci. Tak bo nasi bohaterowie nie byli traktowani jakoś specjalnie, tak samo jak wszyscy więźniowie pracowali w koszmarnych warunkach i taka samą otrzymywali porcję żywności. Ale nawet w takich nieludzkich warunkach potrafili wykrzesać z siebie sportowego ducha walki o przetrwanie i zarażali nim pozostałych więźniów. Niektórzy z nich stawali się nawet mistrzami obozowymi jak np. Tadeusz Pietrzykowski. Każdy z nich starał się przy okazji walki wyrwać jakieś profity dla siebie i towarzyszy niedoli. Czasem był to dodatkowy bochenek chleba, margaryna, a czasem nawet po wygraniu intratnej walki kocioł z zupą z kuchni dla kapo. Ich sportowy zapał i twardość charakteru stawały się wzorem dla innych i dawały jakąś nadzieję na przetrwanie. 
Bohaterowie z kart książki w większości przetrwali lata obozowe i po wojnie mogli dać świadectwo o okrucieństwie z jakim się spotkali.

Link do opinii

Książka Andrzeja Federowicza to prawdziwa historia zarówno zawodowych jak i amatorskich bokserów, którym po wielu walkach stoczonych na spottowym ringu przyszło walczyć o swoje własne życie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2023-04-20, Przeczytałem,
Inne książki autora
Podróżnicy
Andrzej Fedorowicz0
Okładka ksiązki - Podróżnicy

Zbiór pasjonujących opowieści o niezwykłych wyprawach polskich podróżników od średniowiecza do współczesności. W nieznane i dookoła świata. Na...

Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały
Andrzej Fedorowicz0
Okładka ksiązki - Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały

"Nie jestem aniołem i nie będę nim, dopóki umrę. Będę sobą" - mawiała angielska poetka i pisarka Charlotte Brontë. Pod tą frazą mogłyby się podpisać...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy