Sługi boże

Ocena: 3.8 (10 głosów)

TO NIE PRZESZŁOŚĆ ZABIJA. ZABIJAJĄ LUDZIE

Z Mostka Czarownic łączącego wieże wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka, milionerka. Samobójstwo? Dla prowadzącego śledztwo komisarza Warskiego to nie jest oczywiste, tym bardziej że wkrótce w podobnych okolicznościach ginie kolejna kobieta.

W śledztwo włącza się policjantka z Berlina Ana Wittesch.

Demoniczna muzyka, niebezpieczny romans, polscy agenci Stasi, duchowni z przeszłością i mroczne kościelne wnętrza - ,,Sługi boże" to kryminał, który mistrzowsko prowadzi czytelnika po labiryncie intrygi i do końca pozostawia go w niepewności, gdzie bije źródło zła. Dwie nieprzespane noce w kleszczach lęku. Chcecie to przeżyć? Sięgnijcie po ,,Sługi boże".

FILM ,,SŁUGI BOŻE" W KINACH JUŻ 16 WRZEŚNIA!

W rolach głównych Bartłomiej Topa, Julia Kijowska, Małgorzata Foremniak, Adam Woronowicz i inni.

PRZECZYTAJ, ZANIM OBEJRZYSZ.

Mostek Czarownic albo Pokutnic. Wysokość od poziomu ulicy pięćdziesiąt dwa metry. Aż się prosi, by go wykorzystać. Amerykanki rzucają się z Golden Gate, Francuzki z wieży Eiffla. Nawet jakieś siatki musieli tam zamontować, tylu było chętnych na spektakularny skok. Tu na razie nie było takiej potrzeby. Jak dotąd we Wrocławiu z wieży rzucił się zaledwie jeden facet. W 2009, ale nie stąd, tylko ze Świętej Elżbiety, obok Rynku.

To będzie dobry temat dla dziennikarzy, gdy tylko rzecz zwąchają. Mostek Pokutnic pobudza wyobraźnię. Więziono tu rozpustne kobiety. Te, co szukały w życiu uciech zamiast mężów. Odrzucone przez pobożne i pracowite rodziny niemieckich mieszczan, zamiatały po nocach drewniany podest, dając przykład reszcie płci pięknej: lepiej się dobrze prowadzić, niż dać się doprowadzić na mostek. Najbardziej zepsute odlatywały stąd ponoć na włochatych capach i rogatych sukubach wprost na Górę Milczenia, Zobtenberg, obecnie Ślężę. 

Warski sam nie wie, skąd zna tę historię. Może ze szkoły? Na wycieczki z przewodnikiem nigdy nie chodził. Przecież jest stąd. Mniej więcej.

Jeżeli dziewczyna wspięła się na balustradę i mocno wybiła, miała mniej więcej pięćdziesiąt procent szans, że zawiśnie na dachu, a drugie pięćdziesiąt, że poleci dalej, z wiatrem.

Albo ktoś jej pomógł.

Fragment książki

Informacje dodatkowe o Sługi boże:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2016-08-25
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788326823947
Liczba stron: 360

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Sługi boże

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sługi boże - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-02-22, Ocena: 3, Przeczytałam,

Kryminał z Wrocławiem w tle.

Główni bohaterowie to komisarz Waldemar Warski i Ana Wittesch. Warski to twardy, bezkompromisowy, cyniczny gliniarz, który ma problemy z panowaniem nad agresją. Służył w armii, w siłach specjalnych. Kiedy zabija podczas akcji nieuzbrojonego przestępcę – pedofila zwanego „łowcą dzieci” zostaje skierowany na przymusowe zajęcia terapii z psychologiem. Ma za sobą epizod z pijaństwem, który zakończył się tragedią, której szczegóły poznajemy w miarę rozwijania się akcji.

Ana Wittesch to policjantka z Berlina, która zostaje oddelegowana do Polski po nieudanej akcji, która ośmieszyła berlińską policję. Ana zatrzymuje się u księdza, który jest jej krewnym i z którym próbuje rozwikłać zagadkę związaną z dramatyczną przeszłością ich rodziny oraz zbadać sprawę handlu ziemią kościelną. Prowadzi też własne śledztwo, chcąc ukarać człowieka, który wiele lat temu zniszczył jej rodzinę. Tajemnice sięgają czasów drugiej wojny światowej.

Ana i Warski podejmują współpracę w śledztwie dotyczącym młodej Niemki z bardzo zamożnej i wpływowej rodziny – Edith Kronenberg, która skoczyła (lub została zrzucona) z tzw. Mostka Czarownic. Wkrótce po tym wydarzeniu, w tym samym miejscu ginie kolejna kobieta, która wraz z Edith śpiewała w kościelnym chórze, czemu ostro sprzeciwiał się tutejszy kantor – Jan Rudzki, który uważał, że kobiety nie mają prawa śpiewać chorałów gregoriańskich. Rudzki staje się głównym podejrzanym Warskiego.

Warski ma niewiele punktów zaczepienia, na dodatek nie ufa swojej partnerce, zresztą słusznie, bo Ana wiele przed nim ukrywa – przede wszystkim – prawdziwy cel jej przyjazdu do Polski. Muszą jednak współdziałać, a ich przeciwnik wydaje się cały czas wyprzedzać policję o krok. Na dodatek dysponuje niezwykłą sprawnością fizyczną, wytrzymałością i niemal nadludzkimi umiejętnościami.

Tajemnice, ciemne zaułki, okrutne eksperymenty, tajny agent udający wysłannika Watykanu, wyraziści bohaterowie – powinno to wystarczyć, aby książka bez reszty wciągała czytelnika, ale tak nie jest. Momentami się nudziłam, niekiedy czułam, że się pogubiłam w tej fabule, chwilami robiło się ciekawie, a potem znów napięcie opadało i zaczynały się dziwne rozważania i dywagacje. Słyszałam, że powstała ekranizacja tej książki – ale po tej lekturze nie miałabym ochoty jej oglądać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2016-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Siegnelam po ksiazke skuszona okladka i oczywiscie opiniami innych..Czterech autorow pod jednym pseudonimem tworzy te ksiazke.Komisarz Waldemar Warski probuje rozwiklac zagadke samobujstwa dwoch mlodych kobiet ktore skoczyly z wiezy kosciola.Jednego dnia jedna ,nastepnego druga.Teoria wielkiego spisku,poscigi policyjne,zawile trodne do wyjasnienia zdarzenia ipelno zagadek.Ksiazka wciaga i jest bardzo dobrze napisana ale przyznam,ze tworzy wierna kopie pewnego slawnego zagranicznego autora ktorego czytuje.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-09-29, Ocena: 4, Przeczytałam,
"Historia to w gruncie rzeczy ciąg mniejszych i większych spisków... Często przy tym okazuje się, że ci, którzy najgłośniej wyśmiewają mroczne teorie, to właśnie sami spiskowcy - tyle że nie teoretycy, lecz praktycy." Ciekawa propozycja czytelnicza, dynamiczna akcja, sensacyjne elementy, dobrze prowadzona fabuła, trzyma w napięciu, ale daje też okresy wytchnienia. Powieść skłania czytelnika do wzięcia udziału w detektywistycznej grze, podróży w czasie do wydarzeń z przeszłości, dotarcia do niejednoznacznej prawdy. Tajemniczo, zagadkowo, intrygująco, z dreszczykiem niepewności i śmiertelnego zagrożenia. Kryminał osadzony w ciekawym klimacie, psychologiczne wątki, silne namiętności i pragnienia. Diabelskie macki, kościelne mroczne przejścia, milczenie kleru, zaskakujące dowody, szemrane umowy, żądza pieniądza, niejasne organizacje, teoria spiskowe, inwigilacja, wywiad. Przez to wszystko przebijają się niemieckie akcenty i wrocławski koloryt. Poddajemy się nurtowi płynących wątków, przebieg zdarzeń potrafi zaskoczyć, choć wiele niestety domyślamy się, intuicyjnie wyczuwamy, rozszyfrowujemy czekając na potwierdzenie przypuszczeń. Nie do końca przekonuje motyw zbrodni, brakuje też głębszego spojrzenia na bohaterów, mocniejszych uwarunkowań ich relacji, w zasadzie do żadnej postaci się nie przywiązujemy, są nam obojętne, nie wywołują sympatii. Zaskoczyła mnie ta ostra nierówność, wyjątkowe dopracowanie prowadzenia fabuły i jednocześnie dające się mocno odczuć płaskość i brak wyrazistości postaci. Z pewnością jest to uwarunkowane myślą o tworzonym filmie, obejrzę go, ta sama przygoda w innym ujęciu, może wrażenia będą pełniejsze. Edith Kronenberg, studentka kulturoznawstwa, rzuca się z wrocławskiej katedry. Wszystko wskazuje na popełnienie samobójstwa, jednak wezwany na miejsce zdarzenia komisarz Waldemar Warski wyczuwa w tym wszystkim pewien fałsz i oszustwo. Intuicja podpowiada mu, że kryje się za tym coś więcej, coś czemu trzeba będzie się przyjrzeć z należytą starannością. W niedługim czasie, jego podejrzenia i obawy potwierdzają się, w podobny sposób ginie kolejna osoba. Co kryje się za tymi tragediami? Komu zależało na śmierci ofiar? Czemu właśnie kościół stał się miejscem popełnianych zbrodni? Dlaczego sprawa śledztwa zaczyna się coraz bardziej gmatwać i komplikować? Jakie tajemnice i sekrety przyjdzie rozwikłać członkom wydziału kryminalnego? I co z tym wszystkim wspólnego ma Ana Wittesch, niemiecka policjantka, która nieoczekiwanie i w błyskawicznym tempie zjawia się we Wrocławiu? Czy pomoże ona w śledztwu, a może wręcz odwrotnie, będzie starała się mu zaszkodzić? bookendorfina.blogspot.com
Link do opinii

Bardzo wciągająca fabuła i trzymająca w napięciu. Kilka nieoczekiwanych zwrotów akcji. Wszystko, co powinna mieć książka sensacyjna. Dodatkowo zamieszanie w sprawę kleru - uwielbiam takie książki. Jedyny minus to dla mnie okładka. Choć uwielbiam Pana Bartka Topę, to jednak ten wizerunek Warskiego został mi przez ten zabieg wtłoczony nieco na siłę i odebrał możliwość narysowania sobie tej postaci we własnej wyobraźni. Co nie zmienia faktu, że książka bardzo dobra, a film chętnie obejrzę

Link do opinii
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2018-07-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Książki XXI wieku, 26 książek 2018,

Wrocław. Do miasta przyjeżdża niemiecka Pani Komisarz w tajemniczej misji. W tym samym czasie, w kościele, w którym zamieszkała, doszło do tragedii... z Mostka Czarownic spada młoda Niemka. Czy to było samobójstwo czy ktoś jej pomógł? Czy będzie więcej ofiar? Książka powoli wciąga. Autor zbudował niesamowity klimat, który towarzyszy czytelnikowi podczas całej lektury: niepewności i czyhającego za rogiem niebezpieczeństwa. Opis pracy policjantów jest realistyczny, pozbawiany efekciarskich elementów. Sama fabuła natomiast nie powala na kolana, a rozwiązanie zagadki pozostawia niedosyt.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2017-06-13, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2017-03-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 2017, polskie czytanie,
Avatar użytkownika - Lusia1987
Lusia1987
Przeczytane:2017-01-08, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy