Podobał Ci się serial Unorthodox? Przeczytaj tę książkę.
Poznaj historie Polek, które zakochały się nie tylko w Żydach, ale i w żydowskiej religii oraz kulturze. Ślub pod chupą, peruka, koszerowanie mięsa, Tora - oto słownik pojęć żydowskich, które często pojawiają się w tej książce. Jej bohaterki wybrały judaizm, a więc w świetle prawa religijnego są Żydówkami. Noszą dwa imiona - dawne polskie i nowe żydowskie. Mówią o tym, jak wygląda ich codzienność, miłość, wychowywanie dzieci, relacje z rodzinami mieszkającymi w Polsce. Ich historie zaskakują, wciągają i zabierają czytelnika w podróż nie tylko do innego Izraela, ale wręcz do innego świata. Miriam, Rachel, Batya, Ruth, Tamar, Or, Keren i Avigail to kobiety, które uciekają - od liberalnej społeczności pozbawionej jasnych reguł do miejsca, gdzie obowiązują tradycja, twarde zasady i ścisłe instrukcje. Dlaczego? O tym jest ta książka.
Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2020-11-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 256
Język oryginału: polski
W pewnym momencie zaczynają się domyślać. Składają historię rodziny ze skrawków - czasem tylko jednego zdania albo fotografii. Zamieniają się w detektywów...
Miłość bywa trudna, zwłaszcza gdy tak wiele was dzieli. Nie zrozumiesz, czym jest istniejące od 70 lat państwo Izrael, dopóki nie zakochasz się w...
Przeczytane:2021-03-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2021,
zawsze ciekawiła mnie kwestia mieszanych malżenstw. Najczęściej można znależć literaturę wspomnieniową opisująca związki polsko-arabskie. Czasem mąż wymaga na kobiecie przejście na islam, ale bywa to powierzchowne. Jak to jest związać sie z ortodoksyjnym żydem?
Osiem kobiet w róznym wieku, z różnych środowisk i tradycji zgodziło się opwedzieć swoją historię,ząłączyć także zdjęcia dokumentujące życie w żydowskiej diasporze. żadna z nich nie żałuje swojej konwersji, poza tym wydają się autentycznie szczęsliwe i zaangażówane w nową wiarę. Sam proces jest skomplikowany, muszą nauczyć się hebrajskiego, wiec zaczęły od kursu w szkole. Przygotowania do przejścia na judaizm potrafią potrwać ze dwa lata, są próbą wytrwałości. Skomplikowany podział na rózne doktryny, na odmiany judaizmu też nie ułatwia zrozumienia religii. Przde wszystkim adeptka musi wdrożyć się w tradycje religijne, spiewająco opanować zasady koszerności, etapy poszczególnych rytuałów. Egzotyczne dla nas zasady zostały przystępnie objaśnione. Kobiety nie mają problemu z tym , że w Izraelu mąż zarabia na utrzymanie, a rola kobiety jest tradycyjna. Autentyczne trwanie w rodzinnej wspólnocie, soędzanie wspólnie więszości czasu zupełnie odbiega od gosjkeigo zabiegania, powierzchownych więzi z rodziną, toksycznego kultu pieniądza. Ciekawi na tym tle wypada życie ortodoksów np w Nowym Jorku, mają swoje enklawy, swoje getta, może trochę więcej swobody niż pionierzy w Izraelu. Opisane są huczne wesela w wielkica halach, będące wspolnym świetem całej społeczności, ketuba i sam śłub pod chupą,zabezpieczenie interesów kobiety na wypadek rozwodu ( które są arcyrzadkie). Niestety w razie rozwodu synowie, a nierzadko i córki zostają przy ojcu. ORTODOKSI MAJA PO 5-7 DZIECI, inni dwójke lub trójkę. Chasydzi kontra Litwacy- inaczej wygląda to np w Kanadzie,potem jeszcze żydzi sefardyjscy- multum możliwości. dzieki tym wywiadom poznajemy kuchnię religijną, ciekawe zwyczaje, bolączki współczesnego Izraela. Przybliża nam zalety żydowskiej wiary, koncept doskonalenia się, rozwoju życia duchowego. No i potrety tych udanych związków też pokazują, że warto,że całkowita asymilacja jest możliwa dla ukochanej osoby. Może takie bezkompromisowe stosowanie się do nakazów religii pozwala zachowac wartości, jest lepszym rozwiązaniem niż zbytnia liberalizacja, jaką obserwujemy w katolicyzmie?