Miłość bywa trudna, zwłaszcza gdy tak wiele was dzieli.
Nie zrozumiesz, czym jest istniejące od 70 lat państwo Izrael, dopóki nie zakochasz się w mężczyźnie stamtąd. Tylko silne uczucie pozwoli wam przetrwać. Jego rodzina uszanuje ten wybór, ale zawsze będziesz gojką, a wasze dzieci nie będą Żydami. Przerwiesz łańcuch, którego ogniwa z takim mozołem dokładane są jedno za drugim od stuleci.
Ta książka to niezwykłe historie Polek, które poślubiły Izraelczyków i zamieszkały w Izraelu. Na urodzonego tam Żyda mówi się sabra (owoc opuncji). One rozgryzły go i poznały jego słodko-cierpki smak.
Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2018-11-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 256
To niezwykły reportaż o państwie i mieszkańcach, które wzbudzają wciąż wiele kontrowersji. Autorka zamieściła tu relację z przeprowadzonych rozmów z ośmioma kobietami, które zamieszkały w Izraelu ze względu na poznanych mężczyzn.
Mimo, że jest to kraj wciąż nękany regionalnymi konfliktami, to już bardzo nowoczesny, choć jak jedna z bohaterek stwierdziła, że jednak bliżej mu do Bliskiego Wschodu niż do Europy.
Izraelczycy to bardzo rodzinni ludzie, posiadanie potomstwa nie rzadko w dużej liczbie to ogromna wartość. Jest także wśród nich duża łatwość w nawiązywaniu kontaktów z płcią przeciwną. Chętnie deklarują swoje uczucia i są im wierni. Autorka pięknie opowiada o zwyczajach i obyczajach zarówno świątecznych jak i związanych z uroczystościami rodzinnymi.
A poza ty w książce jest sporo zdjęć przenoszących czytelnika na tętniące życiem ulice Tel Awiwu.
Autorka porusza temat malzenstw polsko-zydowskich.Opisuje historie Polek, które wyszly za maz za Izraelczyków i zamieszkały w Izraelu. Opisuje dobre i zle strony zycia w dwoch roznych kulturach,religiach i obyczajach.Przyznam,ze po przeczytaniu tej ksiazki mam maly niedosyt .Zastanawiam sie tez czy w takich przypadkach milosc wystarczy bo z tego w jaki sposob pokazane jest zycie bohaterek raczej nie a mimo to decyduja sie na to by wyjsc za maz i wiesc takie zycie.Ksiazka swietna .
Podobał Ci się serial Unorthodox? Przeczytaj tę książkę. Poznaj historie Polek, które zakochały się nie tylko w Żydach, ale i w żydowskiej religii...
W pewnym momencie zaczynają się domyślać. Składają historię rodziny ze skrawków - czasem tylko jednego zdania albo fotografii. Zamieniają się w detektywów...
Przeczytane:2020-06-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2019 roku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2019,
Ta książka to zupełnie inna spojrzenie na kwestię żydowską. Podziewałam się co prawda czegos innego ale i tak przeczytałam z dużym zainteresowaniem. na całość składają się historie opowiedziane przez Polki, które pokochały Żydów i postanowiły z nimi związać swój los.
Autorka dotarła do kobiet, które swoich mężów poznały trzydzieści, dwadzieścia, czy dziesięć lat temu. Historia każdej z nich jest inna, choć zdarzają się pewne podobieństwa. To zupełnie inna rzeczywistość, niż ta z czasu Holokaustu. Poza tym książka napisana jest lekkim językiem. Mnóstwo w niej zdjęć współczesnego Tel Awiwu i mieszkającym w nich ludzi, co daje możliwość przeniesienia się na moment na jego ulice.