Słowo i miecz

Ocena: 4 (2 głosów)
SŁOWO I MIECZ to powieść dziejąca się w XI wieku, w czasach pierwszych Piastów. Wkraczające na nasze ziemie chrześcijaństwo zmaga się z wciąż jeszcze niepokonanym żywiołem pogańskim. Skrzywdzona przez Bolesława Chrobrego dziedziczka książąt mazowieckich rodzi bękarta Miecława i wychowuje go na mściciela. Za sprawą rodzimych bogów i demonów nadchodzą Czasy Zamętu: trzej synowie Chrobrego giną w niezwykłych okolicznościach, buntują się możni, a lud pali kościoły i morduje znienawidzonych misjonarzy. O zagładzie rodzimej kultury, zniszczonej przez inwazję głosicieli "radosnej nowiny", czyli opowieść o księciu Mazowszan, Miecławie i księciu z rodu Piasta, Kazimierzu Karolu, zwanym także Odnowicielem (choć winien się zwać Niszczycielem).

Dawno, dawno temu bogowie zsyłali pioruny, boginki pląsały w świetle księżyca, a krwiożercze strzygi i wilkołaki pustoszyły gościńce. Świat bywał niekiedy straszny, lecz swojski. Wszystko się zmieniło, kiedy syn Ziemomysła, Mieszko, przyjął chrzest. Rozpoczęły się wieloletnie zmagania...

W wojnie bogów ludzie są tylko pionkami. Nie ma jasnego podziału na dobro i zło. Obie strony mają swoje racje, obie dokonują wielkich czynów i okrutnych zbrodni. Otchłanie Nawii, Zaklęty Bór, zatopione miasto i pole bitwy pod Płockiem to kolejne etapy ostatniego aktu tragedii. Z wrzącego tygla rzezi i krwi wyłoni się nowy świat. Historię zapiszą zwycięzcy.

Informacje dodatkowe o Słowo i miecz:

Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: 2013-03-10
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7578-040-6
Liczba stron: 648

więcej

Kup książkę Słowo i miecz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Słowo i miecz - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-05-19, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2015,
Fabuła "Słowa i miecza" osnuta jest wokół osoby Miecława, wojewody mazowieckiego, księcia z rodu Liwów, i jego matki Dziewanny, zwanej potem Żywią, wyznawczyni dawnej wiary, która wychowała syna w poszanowaniu dziedzictwa i zaszczepiła pragnienie powrotu religii słowiańskich przodków. Historia, opowiedziana z punktu widzenia starej wiary, zyskuje nowy wymiar, pełniejszy i inspirujący do samodzielnych poszukiwań, do zgłębienia tego, co przez wieki trwało w zapomnieniu. I do zachowania dystansu do prawd głoszonych z całym przekonaniem jako jedynie słuszne, bo ,,Każda wiara ma swoich magów i swoje demony." [s. 230]. Witold Jabłoński wykorzystał potencjał, tkwiący w walce o korzenie, jaką podejmował co jakiś czas Lud Słowa, w "Słowie i mieczu", pierwszej części cyklu o wiele mówiącym tytule "Słowiańska apokalipsa", urozmaicając akcję o liczne odniesienia historyczne i naleciałości współczesne. Położenie głównego akcentu na próby utrzymania zwyczajów i wierzeń, na niepoddawanie się nowinkom napływającym wraz z głosicielami nowej religii, rzuca zupełnie nowe światło na historię tamtych lat i pokonaną kulturę, w pewnym zakresie na zawsze utraconą. W cień odeszły ze świadomości ludzi Jawia i Nawia, liczni bogowie i demony, kapłanki i guślarze, odprawiający malownicze, choć czasem krwawe obrzędy - cały ten niezwykle bogaty świat wierzeń, regulujących życie Ludu Słowa. Na szczęście do dyspozycji pozostaje też wyobraźnia Autora, który potrafi twórczo wykorzystać dostępne źródła, pięknie i z talentem opisując mitologię naszych przodków w powieści pełnej życia, emocji i prawdopodobnych zdarzeń, mimo towarzyszących im fantastycznych stworzeń.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ronja
Ronja
Przeczytane:2015-04-30, Ocena: 3, Przeczytałam, 2015,
Inne książki autora
Syn Ordynata
Witold Jabłoński0
Okładka ksiązki - Syn Ordynata

wariacja fantastyczna - dalsze losy bohaterów tajemnicy baronessy ...

Wanda
Witold Jabłoński0
Okładka ksiązki - Wanda

Dawno, dawno temu, w czasach, które zaginęły już w pomroce dziejów nad ziemiami Polan zawisła śmiertelna groźba. W krwawych bojach z Niemcami Wanda traci...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy