Ślepa wierzba i śpiąca kobieta

Ocena: 4.81 (16 głosów)

Nowy zbiór opowiadań japońskiego autora bestsellerów Ze zbioru tego pochodzi opowiadanie Toni Takitani, które trafiło do rąk czytelników w ramach zeszłorocznej akcji Czytelmania Znajdziemy tu uczłowieczone wrony, drańskie małpy, lodowego luda i sny, które kształtują nas samych i otaczające nas przedmioty według naszych życzeń. Czy to przypadkowe spotkanie we Włoszech, romantyczny wypad do Grecji, wakacje na Hawajach, czy też zwykła bezbarwna codzienność, wszędzie tam bohaterowie Murakamiego przeżywają swe miłości, rozczarowania i niedosyt w kontaktach z tymi, na których najbardziej im zależy.

Informacje dodatkowe o Ślepa wierzba i śpiąca kobieta:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2008-05-12
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7495-458-7
Liczba stron: 512
Tłumaczenie: Anna Zielińska-Elliott
Ilustracje:-

więcej

Kup książkę Ślepa wierzba i śpiąca kobieta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ślepa wierzba i śpiąca kobieta - opinie o książce

Avatar użytkownika - Styrana
Styrana
Przeczytane:2017-01-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Ulubione, 52 książki 2017,
Uwielbiam styl Murakiego. Zawsze jak czytam jego książki, w głowie mam obraz osoby z dobrą dykcją. Wiem, że to nietypowe porównanie, ale tak właśnie kojarzy mi się sposób pisania Murakiego. Każde słowo w jego książkach ma znaczenie i nie wyobrażam sobie, aby ktoś podczas czytania na głos mógł któreś pominąć lub źle wymówić. Zawsze mam problem ze stwierdzeniem, czy jego postaci są realne czy wręcz przeciwnie. Bo w końcu ile ludzi w prawdziwym świecie wypowiada się tak ładnie?
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Jak ocenić ten zbiór opowiadań? Wydaje mi się, że po pierwszym spotkaniu z Murakamim oczekiwałam więcej, tymczasem niektóre opowiadania były dla mnie jakby niedokończone, inne kompletnie od czapy, ale trafiały się też perełki. Jednym, które spodobało mi się bardziej był "Lodowaty mężczyzna". Ciekawa historia, ładne metafory, refleksje. Niemniej jednak całość wypada dość blado, czytało mi się to ciężko. Nie wiem, jak autor sprawdza się w dłuższych tekstach, jednak póki co chyba od niego odpocznę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2015-05-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Zbiór opowiadań, znakomitych stylistycznie, bazujących na świetnych pomysłach. Nawet, jeśli to czasem opowieści o zwyczajnych sprawach, to Murakami opisuje je w taki sposób, że czujemy, jak byśmy zaczytywali się w czymś nadrealnym, znacznie oddalonym od rzeczywistego świata, jaki znamy i rozumiemy. Jedyne zastrzeżenie z mojej strony dotyczy charakterystycznego dla Murakamiego "godzenia się z zastanymi zjawiskami" - coś się zdarza, coś działa tak, tak po prostu jest i albo to zaakceptujemy bez wyjaśnień albo sami będziemy snuć własne rozwinięcia tematu. Jest to dość irytujące, gdy autor nie tłumaczy czytelnikowi przyczyn ani nie rozwija skutków czasem absurdalnych, ale ciekawych wydarzeń. No, ale być może nad wszystkim po prostu panuje "bóg jazzu" ;-)
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-04-29, Mam,
Opowiadania, ktorych jest duzo...
Link do opinii
Osobiście zdecydowanie bardziej lubię twórczość Murakamiego w długich i zawiłych powieściach, niż krótkich opowiadaniach. Raczej nie polecam tej książki jako próby zapoznania się z jego twórczością, gdyż można się rozczarować. Radzę zapoznać się z innymi książkami autora przed przystąpieniem do czytania właśnie tej. Dlaczego? Uważam, że najpierw należałoby się przyzwyczaić do dość nietypowego stylu autora aby móc zachwycić się i zrozumieć Murakamiego w tak trudnej formie literackiej jaką jest opowiadanie. Jednak styl Murakamiego jak zawsze pozostaje wyjątkowy. Szczególnie zapadło mi w pamięci opowiadanie o kotach ludojadach oraz lodowatym mężczyźnie. Murakami opowiada przeważnie o ludziach młodych, trudnych kontaktach międzyludzkich i uczuciu samotności, którego głębię ukazuje opowiadanie o "lodowatym mężczyźnie".
Link do opinii
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2013-08-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013 roku,
Zachwyciła mnie twórczość tego pisarza, czytałam jednym tchem. Polecam bardzo, warto przeczytać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2012-08-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Wspaniała książka zawierająca niesamowite opowieści.
Link do opinii
Avatar użytkownika - emu
emu
Przeczytane:2013-07-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2013,
Genialne opowiadania. Niesamowicie wciągające mimo czasami zupełnie zwyczajnej tematyki ( "W roku spaghetti"). Zwyczajni bohaterowie postawieni w sytuacjach rodem z koszmaru ("Rozkwit i upadek pieczonych rożków"- chyba moje ulubione opowiadanie niepokojące i niedające o sobie zapomnieć przez długi czas). Dużo zmagań z przeszłością i samotnością, doprawionych szczyptą obrazów z pogranicza jawy, snu i podświadomości, które sprawiają, że dalsze życie nie będzie już takie same. Całość idealna do nieśpiesznego delektowania się.
Link do opinii

Piękne opowiadania. Krótkie, ale pełne poezji, nieodgadnionego, czegoś ponad codziennością. Są one pisane prostym klarownym językiem, wychodzące z konkretnych sytuacji, ale opowiadające o czymś, co jest w człowieku ponad tym co codzienne. I chyba to wychodzenie ponad codzienność łączy te wszystkie opowiadanka.
Podczywałam je pojedynczo w miarę wolnego czasu, ale przy każdym miałam wrażenie, że mam styczność z dziełem artystycznym. Nie czytadłem, ale dziełem. I to jest piękne.
Jest to moja trzecia książka Murakamiego, a ja wreszcie zrozumiałam dlaczego jego fani żądają Nobla dla tego pisarza.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Azucena
Azucena
Przeczytane:2017-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Literatura współczesna,
Avatar użytkownika - ewaki
ewaki
Przeczytane:2016-02-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane,
Avatar użytkownika - Dominika_21
Dominika_21
Przeczytane:2016-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Inne książki autora
Pierwsza osoba liczby pojedynczej
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Pierwsza osoba liczby pojedynczej

Nowy zbiór opowiadań Harukiego Murakamiego. Tajemnicza płyta Charliego Parkera, małpa mówiąca ludzkim głosem i liczne wspomnienia dawnych...

O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu

W roku 1982 Haruki Murakami sprzedał jazzowy bar i poświęcił się pisaniu, a chcąc utrzymać się w formie, zaczął biegać. Po roku treningów przebiegł samodzielnie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy