Wspaniałe dzieło popularnonaukowe autora Polskiej demonologii ludowej
Skąd się wziął kult religijny? W jaki sposób ukształtowała się wiara w istnienie nieśmiertelnej duszy? Jak rozwijała się magia i jaką rolę odgrywa w życiu współczesnego człowieka? Jak wyglądały obrzędy i praktyki totemiczne oraz inne pierwotne formy wierzeń religijnych? Czym był demonizm? Jaki wpływ na ludzi miały demony opiekuńcze, a jak radzono sobie z demonami chorób i śmierci?
Wyczerpujące odpowiedzi na te oraz wiele podobnych pytań można znaleźć w książce Śladami pierwotnych wierzeń Leonarda Pełki.
Pisarz, znawca religioznawstwa i autor wyśmienitych książek z zakresu demonologii i podań ludowych, pokazuje, jak na przestrzeni dziejów zmieniały i rozwijały się wierzenia ludzi - od świata duchów, poprzez totemy i fetysze, do religii poli- i monoteistycznych. Posługując się przykładami udowadnia, że wiele systemów religijnych zawiera wspólne elementy i wywodzi się z podobnych źródeł. Książka zawiera również liczne przykłady życia egzotycznych ludów i plemion, a także ilustracje bóstw, fetyszy czy przedmiotów kultu.
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2021-03-23
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN:
Liczba stron: 272
Język oryginału: polski
Okładka z posągiem Świętowita i osadzenie książki w serii Wierzenia i zwyczaje, gdzie większość pozycji dotyczy terenów Polski, zasugerowały mi, że autor skupi się wyłącznie na słowiańszczyźnie. Jednak pozytywnie się zaskoczyłam - dostaniemy tutaj przeróżne historie z każdego zakątka świata. Są i znane nam i bliskie tradycje, a są i opisane kultury mieszkańców Afryki, obu Ameryk, Azji itd. Wszelką teorię Pełka popiera przykładami i bogatą bibliografią, do której prowadzą przypisy. "Śladami pierwotnych wierzeń" to przede wszystkim lektura dla osób zainteresowanych wszystkimi religiami i mitologiami świata, a nie tylko jedną z nich.
Nie zdziwiłabym się, gdyby osoby wierzące poczuły się tą książką obrażone. Autor w pierwszym rozdziale wobec wszelkiej religijności wypowiada się w sposób lekceważący, dając do zrozumienia, że bycie ateistą równa się bycie mądrzejszym i lepszym. Popiera swoje zdanie cytatami znanych powszechnie socjalistów i komunistów. Niezależnie od naszych poglądów, taka stronniczość nie powinna się pojawić w pracy naukowej lub popularnonaukowej. Ciężko stwierdzić, na ile jest to jego osobiste zdanie, a na ile pisanie pod cenzurę, bo pierwsze wydanie wyszło w epoce PRL. Początek książki jest mocno tym przesiąknięty, Pełka dużo opowiada o współczesności, aż zaczęłam sobie myśleć "hola, to nie o tym miało być". Kolejne rozdziały jednak mają już inny wydźwięk, może co jakiś czas tylko pojawia się wtrącenie wartościujące jakieś zachowanie. Dla mnie wygląda to wszystko jak coś wklejonego już po napisaniu całości.
Oceniam całość jako bardzo dobrą i ciekawą lekturę. Można to czytać bez przerwy, jest tak wciągające. Większość z nas ma jako takie pojęcie o mitologii greckiej, nordyckiej i słowiańskiej, a dzięki tej książce możemy się czegoś dowiedzieć o krajach, których nie znaliśmy dotąd nawet z nazwy. Propaganda odcisnęła na książce swoje piętno, ale jeśli komuś to przeszkadza, to warto po prostu pominąć kłopotliwy rozdział i cieszyć się resztą lektury. Także polecam!
Unikatowe materiały o kulturze i wierzeniach dawnych Słowian autora książki Polska demonologia ludowa Dr Leonard J. Pełka, niekwestionowany autorytet...
Jedna z najważniejszych książek poświęconych polskiej demonologii. Fascynujący świat słowiańskich duchów i demonów od lat inspiruje najznakomitsze...
Przeczytane:2022-06-12, Przeczytałam, Mam, 2022,
"Śladami pierwotnych wierzeń. Duchy, bóstwa i totemy" to książka, która przeleżała dłuższy czas na mojej półce zanim zdecydowałam się po nią sięgnąć. Jednak jakiś czas temu coraz chętniej zaczęłam czytać książki na temat religii i w końcu sięgnęłam również po powyższą publikację.
Leonard J. Pełka w swojej książce w zwięzły i przystępny sposób pisze o tym skąd wziął się kult religijny oraz w jaki sposób ukształtowała się wiara w istnienie nieśmiertelnej duszy. Autor powyższej książki pisze również o tym jak rozwijała się magia oraz jaką rolę odgrywa ona w życiu współczesnego człowieka. W tejże publikacji znajdziecie również całkiem sporo informacji o obrzędach i praktykach totemicznych czy też demonizmie.
Być może zauważyliście, że od jakiegoś czasu dość regularnie dokupuję sobie książki o wszelakich wierzeniach, legendach i kulturze - m. in. te z wydawnictwa Replika. Lubię tego typu tematykę i raz na jakiś czas chętnie poszerzam swoją wiedze na ten temat. A "Śladami pierwotnych wierzeń..." świetnie wpisało się w moje czytelnicze zainteresowania. W dodatku okazało się, że autor dostarcza nam całkiem sporo podstawowych informacji, które pozwalają usystematyzować i nieco poszerzyć wiedzę, którą właściwie każdy ma. Czytając powyższą publikację mogłam spojrzeć na wszelakie religie z nieco innej perspektywy, a przede wszystkim w jeszcze szerszy sposób niż dotychczas. Dzięki tej książce wiele puzzli wskoczyło na odpowiednie miejsce, przez co zrozumiałam, że to jaką ktoś wyznaje religię (o ile w ogóle) właściwie nie ma znaczenia. A to dlatego, że wiele wyznań (mimo tego, że wydają się zupełnie różne) ma ze sobą więcej wspólnego niż mi się wydawało.
Kiedy zaczynałam czytać "Śladami pierwotnych wierzeń..." nie spodziewałam się tego, że ta publikacja zrobi w mojej głowie lekkie przemeblowanie, pozwoli szerzej spojrzeć na sprawy, które wydawały mi się oczywiste i odrobinę zmieni mój światopogląd. Dlatego jeżeli lubicie tego typu książki to polecam Wam ją z czystym sumieniem i z całego serca.