Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX

Ocena: 5 (2 głosów)

Nieprzebrane źródło pasjonującej wiedzy na temat obrzędowości i świąt na ziemiach polskich

Przed wiekami ludzie wierzyli, że żelazo odstrasza istoty duchowe, dlatego na stole wigilijnym nie kładli żadnych żelaznych przedmiotów. Wiosną gromadzili się nad rzeką, by topić zimę-śmierć pod postacią słomianej kukły. Obrzęd ten przetrwał do dziś jako topienie marzanny. Z kolei Zielone Świątki w XV wieku były świętem ostro krytykowanym - jeden z ówczesnych kaznodziejów mocno gorszył się faktem, że stare kobiety i dziewczęta chadzają w te dni nie do kościoła, lecz na tańce. I to nie po to, by wzywać imienia Pana Boga, lecz diabła!

W Rytuałach, obrzędach, świętach Leonard J. Pełka przedstawia najważniejsze polskie zwyczaje rodzinne, kultywowane dorocznie od czasów prasłowiańskich do końca wieku XX. Uwzględnia ich typologię, opisuje rodowody oraz ścieżki przeobrażeń obrzędowości polskiej. Omawia także funkcje społeczne obrzędów i świąt. Z wielką pieczołowitością przedstawia tradycje ludowe, szlacheckie i mieszczańskie, nie zapominając przy tym o współczesnych rytuałach i świętach.

Informacje dodatkowe o Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2022-06-14
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788367295192
Liczba stron: 256

Tagi: Popularne wierzenia i wiedza nienaukowa

więcej

Kup książkę Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX - opinie o książce

Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX autorstwa Leonarda J. Pełki to jedna z kolejnych części cyklu Wierzenia i zwyczaje wydawanego przez Wydawnictwo Replika. Są takie tradycje i zwyczaje, które są częścią naszego życia. Bez nich nie wyobrażamy sobie ,,obchodzenia'' konkretnych świąt lub uroczystości. I tak z pewnością nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki, opłatka i sianka pod obrusem, Wielkanocy bez pisanek, Zielonych Świątek bez brzozy, pierwszego dnia wiosny bez topienia Marzanny. Czy jednak wiemy skąd wzięły się konkretne obyczaje lub tradycje? Czy istniały one od zawsze? Jak świętowali nasi przodkowie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odnajdziemy właśnie w Rytuałach, obrzędach, świętach. Książka uwzględnia typologię, opisuje rodowody oraz ścieżki przeobrażeń obrzędowości polskiej. Przedstawia tradycje ludowe, szlacheckie i mieszczańskie a przy tym nie zapomina o zmianach jakie zaszły w rytuałach i świętach w ostatnim wieku. Tak naprawdę ta książka po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w czasach słusznie minionych. I zauważy to dość szybko każdy kto zdecyduje się po nią sięgnąć. Pewnie znajdą się ci, których ten fakt zapewne zirytuje i odłożą książkę na półkę. Ja podeszłam do tego inaczej, bo w czasie studiów sięgałam po książki i artykuły z różnych okresów. Wtedy nauczyłam się przymykać oczy na pewne kwestie. Tak było w tym przypadku. Czytając ją starałam nie brać sobie do serca ,,wywodów'' charakterystycznych dla epoki, w której została napisana i wydana. Po prostu skupiłam się na tym co rzeczywiście było ,,clou'' książki. Takie podejście do tematu jak zwykle przeniosło świetne rezultaty. Pomijając mały minus, który jest w niej zawarty, książka jest naprawdę warta by się z nią zapoznać. Autor poruszył w niej arcyciekawy temat tyczący się tego w czym wyrośliśmy i tego co buduje naszą narodową tożsamość. Książka w klarowny, naukowy sposób opowiada o obrzędach i tradycjach, które przez wieki zmieniały się, ewoluowały, zanikały albo pojawiały się na terenach naszego kraju. Mi osobiście w trakcie lektury przypomniały się stare dobre studenckie czasy. W tym okresie często sięgałam do takich właśnie naukowych publikacji dlatego nie raz na moich ustach w trakcie czytania pojawiał się uśmiech... Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX to książka, która odkrywa przed nami kulisy ewolucji naszych narodowych tradycji i zwyczajów. Dobrego odbioru książki nie zagłuszyło ani naukowe podejście autorka, które mogłoby być problematyczne dla nieprzyzwyczajonych ani wyraźna tendencja do przedstawienia historii w duchu słusznie minionych czasów. Moim zdaniem, przymykając oko na te dwa aspekty, książka staje się całkiem wartościową pozycją pozwalającą dowiedzieć się czegoś więcej o korzeniach naszych tradycji i obyczajów, które sięgają często czasów przedchrześcijańskich. Osobiście chwalę sobie tę pozycję i w przeszłości mam zamiar sięgnąć po wcześniejsze pozycje książkowe tego autora.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-06-16, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2022, Popularnonaukowe,
Inne książki autora
Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian
Leonard J. Pełka0
Okładka ksiązki - Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian

Jedna z najważniejszych książek poświęconych polskiej demonologii. Fascynujący świat słowiańskich duchów i demonów od lat inspiruje najznakomitsze...

Świat Słowian. Kultura, przyroda, duchowość
Leonard J. Pełka0
Okładka ksiązki - Świat Słowian. Kultura, przyroda, duchowość

Unikatowe materiały o kulturze i wierzeniach dawnych Słowian autora książki Polska demonologia ludowa   Dr Leonard J. Pełka, niekwestionowany autorytet...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy