reklama

Skazane. Historie prawdziwe

Katarzyna Borowska i Anna Matusiak-Rześniowiecka pojawiły się w warszawskim więzieniu, żeby wysłuchać historii osadzonych tam kobiet. Dwanaście dziewczyn z Grochowa, więźniarek, zgodziło się opowiedzieć im swoje historie, bo jak same mówią: ,,może ich niełatwe życie posłuży komuś za przestrogę, może ustrzeże przed błędem, które one popełniły". Są w różnym wieku, na koncie mają różne paragrafy, przed sobą różne wyroki. Dzieli je bardzo wiele, łączy cela, więzienny korytarz, złamany życiorys, marzenie, żeby zacząć od nowa, jeszcze w życiu trochę pożyć - normalnie.

Marta pobiła na śmierć osiemdziesięcioletnią staruszkę, ale w celi wyplata z czułością bransoletki dla córki. Wandzia urodziła ośmioro dzieci. Jednego synka wciąż usiłuje znaleźć - ponieważ zaginął, uznano, że go zamordowała. Larysa napadła i pobiła, bo była na głodzie. Dagmara ,,za szybko władowała się w dorosłość". Danusia to mała dziewczynka w ciele dojrzałej kobiety, bo nigdy nie zaznała czułości ani miłości. Halina znalazła się w więzieniu, bo ktoś wykorzystał jej dobre serce.

Odrzucamy je, bo uważamy się za ,,lepszą" część społeczeństwa, a zapominamy, że jedna chwila nieuwagi albo zwyczajnego pecha wystarczy, żeby podzielić ich los.

Zbiór rozmów z osadzonymi pokazuje, że człowiek z gruntu nie jest ani dobry, ani zły - to wpływ środowiska, otoczenia, splot wypadków i skomplikowany los popychają go w kierunku złych decyzji. Jest to również wielka lekcja pokory i ludzka próba zdefiniowania sprawiedliwości.

Informacje dodatkowe o Skazane. Historie prawdziwe:

Skazane. Historie prawdziwe - opinie o książce

Avatar użytkownika - Extra_Virgin
Extra_Virgin
Przeczytane:2023-04-10, Przeczytałem, 26 książek 2023,

Zazwyczaj zainteresowanie popełnionymi przestępstwami kończy się na ujęciu sprawcy i procesie skazującym. Jest wyrok, koniec tematu. Jednak istnieje życie po wyroku. Życie w więzieniu. Książka to wywiady z kobietami skazane za różne przestępstwa na dłuższe i któtsze kary więzienia.

W rozmowach można zauważyć wiele cech łączących wszystkie kobiety. Trudne dzieciństwo, uzależnienie, przemocowi partnerzy.

Minusem są sugerujące odpowiedź pytania autorek tej publikacji.

Można dowiedzieć się wiele o tym jak wygląda życie za kratami zakładu karnego. I jakie są nadzieje na przyszłość skazanych kobiet.

Avatar użytkownika - angelikalisiecka
angelikalisiecka
Przeczytane:2021-10-21, Ocena: 5, Przeczytałem,

Wszystkie kobiety każdy człowiek ma swoją historię kazdy jest inny ma swoją przeszłość i tylko dlatego że zszedł na złą drogę nie pozbawiajmy  go szansy na przyszłość nie oceniajmy nie żyjmy stareotypami i nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka Powiedzenie więzienie też dla ludzi właśnie każdy może tam sie znalesc nawet niewinny dla niektórych więzienie to kara za grzechy i winy dla innych to opcja świadomy wybór i schronienie z bezsilności bezradności przed nimi samymi Świetna książka pokazuje prawdę bardzo szczere wypowiedzi osadzonych Polecam

Avatar użytkownika - mila0121
mila0121
Przeczytane:2020-01-28, Ocena: 3, Przeczytałam, 12 książek 2020, Mam,

Książka nie zachwyca. Spodziewałam się czegoś lepszego, bardziej przejmujących historii, lepiej przeprowadzonych wywiadów, a tak to nuda, nuda, nuda... Czyta się każdą następną historie w nadziei, że się rozkręci ale nic takiego się nie dzieje. Ze względu na odwagę wieźniarek do udzielenia tych wywiadów, daję wyższą ocenę

Avatar użytkownika - Lila89
Lila89
Przeczytane:2020-05-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2020, Listy zza grobu,
Gdzie jest moja żona?
Anna Matusiak0
Okładka ksiązki - Gdzie jest moja żona?

Vincenta oraz młodszą od niego o dwadzieścia pięć lat Elżbietę połączyła prawdziwa miłość. Nie wszystkim z ich otoczenia podoba się duża różnica wieku...

Piórem Archanioła
Anna Matusiak0
Okładka ksiązki - Piórem Archanioła

Medytacje o Miłości, która nie może nie kochać, i o Wszechmogącym, który nie może czynić zła... Zamyślenia o miłosierdziu i sprawiedliwości... Tęsknoty...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung