Małgorzata Czapczyńska, autorka książek Moje wyspy i Chcesz cukierka? Idź do Gierka, opowiada o niezwykłych kobietach, które rezygnowały ze wszystkiego w imię miłości, łamały konwenanse i zadziwiały świat swoją odwagą. Wyjętych spod prawa skandalistkach i wizjonerkach, które zmieniły bieg historii.
Są wśród nich królowa pustyni, przed którą drżeli szejkowie, i biedna dziewczyna z krakowskiego Kazimierza, twórczyni kosmetycznego imperium. Dziennikarka, która udawała obłąkaną, by opisać koszmar szpitala psychiatrycznego, i ,,najbrzydsza kobieta na świecie", zarabiająca wyglądem na utrzymanie dzieci. Najsłynniejsza morderczyni II Rzeczypospolitej i polskie pisarki, o których tajnym, burzliwym życiu miłosnym nie uczy się w szkole.
Poznaj prawdziwe historie o jasnej i ciemnej stronie kobiecej natury.
Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2022-10-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 272
Historia, który najbardziej mną wstrząsnęła to bezapelacyjnie opowieść o Blanche Monnier, kobiecie, która została uwięziona przez swoich najbliższych tylko za to, że zakochała się w nieodpowiednim, w ich mniemaniu, mężczyźnie. Interesującą opowieść przedstawia także życie Leni Riefenstahl, święcącej triumfy reżyserskie w trakcie II wojny światowej, która dożyła aż 101 lat! Lecz z całą pewnością każdy na łamach tej pozycji znajdzie coś dla siebie, a niejeden życiorys tu przedstawiony będzie tak samo wstrząsający jak i interesujący. To nie lada gratka dla lubiących tego typu literaturę
Wiedziałam, że książka będzie o kobietach, które zadziwiały i szokowały świat, pewnie dlatego tak chętnie po nią sięgnęłam, by zaczerpnąć coś dla siebie, może jakąś naukę, motywację, czy to znalazłam?
Kobieta, która pokochała pustynię i umiała pertraktować z szejkami, dziewczyna z Krakowa, która wyszła z biedy, a stworzyła kosmetyczne imperium. Ileż trzeba mieć odwagi, by udawać obłąkaną i dać się zamknąć w zakładzie psychiatrycznym, tylko po to, by napisać dobry artykuł, albo aż po to, bo pomógł on wielu więzionym kobietom. Najbrzydsza kobieta, najsłynniejsza morderczyni i polska pisarka o bujnym życiu miłosnym. Książka zawiera 30 historii kobiet nieszablonowych, które swym zachowaniem łamały wszelkie konwenanse, otwierały drogę dla innych do świata im zakazanego również tego męskiego.
Ich silna osobowość przecierała szlaki, ale też popełniały błędy, zbrodnie, a niejednokrotnie zmieniały bieg historii i losów wielu ludzi. Żal było patrzeć, jak w imię miłości, poświęcały tak wiele, zbyt wiele. Były też takie, co szokowały swoim wyzwolonym stylem bycia, a seks nie stanowił dla nich tabu. Błędne decyzje były odzwierciedleniem ich życia, często na krawędzi, pod prąd, opierając się wytyczonym schematom, które narzucało im otoczenie.
Odnajdziemy tu kobiety, które cierpiały z miłości lub były więzione, jak Blanche Monnier. Z zaciekawieniem pochłonęłam losy George Sand, kochanki Fryderyka Chopina, myślałam, że wiem dużo na jej temat, ale znalazłam wiele faktów mi nieznanych. Maria Dąbrowska okazała się dla mnie zaskoczeniem, a o Tove Jansson, która stworzyła moje ulubione Muminki, czytałam ze zdziwieniem, ale i zaciekawianiem. Wspaniale ujęte losy tak wielu kobiet, można poszerzyć wiedzę, a w ich przeżyciach, pasjach odnaleźć dla siebie garść motywacji, odwagi do działania, życia pełną piersią. Ja znalazłam przestrogę, każdy odnajdzie coś innego.
Wspaniale się czyta, czasem z lekkim uśmiechem, czasem z zażenowaniem, współczuciem, ale na pewno z zainteresowaniem. Odkładam na półkę z satysfakcją, jeszcze kiedyś powrócę do tych prawdziwych historii bez lukru o ciemnej stronie kobiecej natury.
Hanka od lat tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie, bo nie ma odwagi, by je zakończyć. Nauczyła się tłumić w sobie żale i pretensje, nie myśleć o przeszłości...
Małgorzata Czapczyńska, autorka fanpage'a Moje wyspy, zabiera nas w urokliwą podróż w czasie. Książka "Moje wyspy" to piękno fotografii w stylu vintage...
Przeczytane:2022-10-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,
Kobiety... któż tak naprawdę w pełni je zrozumie? Myślę że nawet drugiej kobiecie ta sztuka do końca się nie uda. Jesteśmy nieprzewidywalne, i choć tak do siebie podobne, tak bardzo różne.
Małgorzata Czapczyńska w swojej książce przybliża prawdziwe historie kobiet z ich jasną i ciemną stroną natury. Będą skandale, tajemnice, przewinienia, przypadki, romanse oraz prawdziwe miłości. To doskonały początek, by szerzej poznać historie z kart tej publikacji.
Część z tych kobiet była mi znana, ale o niektórych dowiedziałam się dopiero teraz. Za przykład mogę tu podać "najbrzydszą kobietę na świecie" zarabiającą wyglądem, aby utrzymać dzieci. Już wtedy ludzie postrzegali drugiego człowieka przez pryzmat tego jak wygląda, nie szczędzino jej upokorzeń, nie zagłebiano się w to, czy jej wygląd to tylko "brzydota", czy może wynik choroby.
"Wygląd Mary Ann wzbudził ogromne zainteresowanie właścicieli cyrków, którzy jako dodatkowe atrakcje pokazywali na swoich arenach tzw. dziwaków."
Z kolei u polskich pisarek (Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Maria Konopnicka czy Izabela "Czajka" Stachowicz) autorka ukazuje ich miłosne życie. Tego z pewnością nie przeczytacie w podręcznikach szkolnych.
"Dech mi zaparło. Ta tęga dama w starszym wieku to ja. Starość - cóż za urągowisko, co za kpiny, dzikie, głupie okrucieństwo o niepojętym znaczeniu. Jestem stara i po prostu kończę się, kończę. Mała czerwona miseczka erotyzmu przewija się wciąż przez to moje życie, mające się mu końcowi, ale nieakceptujące klęski."
"Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały" to podany w przystępnej formie reportaż o kobietach nietuzinkowych, które nie pozostały niezauważone. To książka o kobietach charakternych, odważnych, niezwykłych, inspirujacych, dla których miłość była wartością nadrzędną. I wreszcie to lektura o niepokornych skandalistkach, bez których historia z pewnością nie byłaby tak barwna. Polecam!