Co to jest: mądrość? Odpowiedź wydaje się prosta: wystarczy sprawdzić choćby internetowy słownik języka polskiego sjp.pl, gdzie wymieniono aż pięć możliwych znaczeń. Wszystkie są właściwe w tym sensie, że można ich poprawnie używać w języku polskim. Rodzą się jednak pytania.
Czy znajomość tych znaczeń wystarczy, aby zrozumieć, czym jest mądrość? Czy wystarczy, aby zacząć poszukiwania i znaleźć mądrość? Czy pozwala wyjaśnić to niezwykłe uczucie, będące połączeniem wdzięczności i radości, które towarzyszy poznaniu trafnej sentencji mędrca?
Moim zdaniem, znajomość tylko podanych znaczeń nie wystarczy. Żadne z podanych nie pozwala przede wszystkim zrozumieć, co mieli na myśli przodkowie, gdy nazywali jakiegoś boga: bogiem mądrości, a nawet: samą mądrością. To nie jest bez znaczenia, bo chronologicznie rzecz biorąc, mądrość całościowo i pierwotnie była atrybutem boskim, a ludzkim - tylko wycinkowo i wtórnie. Przecież w mitach różnych kultur to bóg schodził na ziemię i przekazywał ludziom skrawek swojej mądrości, np.
dotyczącej rolnictwa lub poezji, a nie odwrotnie.
W tym studium staram się m.in. ustalić, czy mądrość istotnie pochodzi od Boga, i jak ją zdobywać.
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014-08-05
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 69
Język oryginału: polski
Odkąd pamiętam, byłem słuchającym uczniem: czy w szkole, czy na studiach, czy w samodzielnych poszukiwaniach. Wsłuchując się w głos mędrców, filozofów...
Napisałem komentarz do Ewangelii św. Mateusza, który mógłby przekonać do wiary niektórych niewierzących, a niektórych wierzących...