Anna, świeżo upieczona studentka polonistyki, podczas spaceru po promenadzie w Hastings zostaje zagadnięta przez starszego mężczyznę Sergiusza Piaseckiego. To nazwisko niewiele jej mówi, ale przypadkowe spotkanie wpłynie na jej dalsze życie. Po pięciu latach ponownie przyjedzie do angielskiego kurortu, by zebrać materiały do biografii pisarza. Autor początkowo niechętny temu pomysłowi, z czasem otwiera się przed swoją rozmówczynią, a tuż przed śmiercią przekazuje jej tajemniczy zielony zeszyt, w którym znajdują się zapiski dotyczące szokującej zagadki z przeszłości, w którą zamieszani byli utalentowany poeta i piękna kobieta
Sergiusz Piasecki i Czesław Miłosz nigdy nie darzyli się sympatią. Czy jednak wpływ na ich stosunki miały tylko odmienne poglądy? A może między pisarzami stanęła kobieta? W swojej najnowszej książce Maria Nurowska bada, co mogło podzielić Piaseckiego i Miłosza, nie boi się krytycznie spojrzeć na swoich bohaterów, pisze o wydarzeniach, o których inni biografowie ledwo napomykają. Odważna, bezkompromisowa powieść, która pokazuje obu pisarzy w nowym świetle.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-05-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 320
Język oryginału: polski
Biograficzna historia Sergiusza Piaseckiego i po części Czesława Miłosza napisana w sposób, ciekawy i zajmujący! Czytałam z zainteresowaniem chociaż z reguły nie sięgam po tego rodzaju literaturę. Zachęca to zapoznania się z twórczością Piaseckiego ;)
Bardzo cenię sobie twórczość Marii Nurowskiej - autorki, która w swoich powieściach z wielkim wyczuciem łączy fikcję literacką z prawdą historyczną. Zawsze chętnie sięgam po jej książki, a do tej pory rozczarowała mnie tylko jedna jej powieść, ale o tym już pisałam wcześniej. Tym razem w moje ręce wpadła wydana w tym roku książka „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”, w której pisarka w oparciu o obszerną bibliografię kreśli sekrety życia osobistego dwóch wybitnych postaci literatury polskiej - Sergiusza Piaseckiego i Czesława Miłosza oraz kobiety, która nierozerwalnie połączyła tych mężczyzn przed laty.
Podczas pobytu u dziadka w Anglii, Anna spotyka starszego, schorowanego mężczyznę. Nieznajomym okazuje się Sergiusz Piasecki, polski literat okresu dwudziestolecia międzywojennego przebywający na emigracji. Początkowo dziewczyna nie ma pojęcia z kim ma do czynienia i szybko zapomina o spotkaniu. Zafascynowana twórczością pisarza dziewczyna powraca po pięciu latach studiów polonistycznych do Anglii, gdzie składa Piaseckiemu propozycję napisania jego biografii. Spotkania z literatem okazują się niezwykle ciekawym przeżyciem dla młodziutkiej Anny. Nieśmiałe rozmowy stopniowo przekształcają się w żarliwe dyskusje na temat literatury, polityki oraz życia osobistego pisarza. Dziewczyna z zapartym tchem śledzi kulisy wieloletniego konfliktu Piaseckiego i Miłosza, rozgrywającego się w czasach niestabilnej sytuacji politycznej Polski i trudnych emigracyjnych wyborów. Z opowieści Piaseckiego wyłania się powoli obraz Jadwigi, kobiety skrzywdzonej przez Miłosza, która ukojenie znalazła właśnie w ramionach Sergiusza, a jej postać obecna była w twórczości obu autorów.
Historia życia tytułowych bohaterów naznaczona jest tragedią, odrzuceniem, samotnością i zwykłymi ludzkimi wyborami. Autorka wskazuje na odmienność ich charakterów, poglądów politycznych, przekonań i wartości, którymi starali się kierować w życiu.
Z lektury książki dowiedziałam się kilku ciekawostek z życia zarówno Miłosza, który znany jest wszystkim, jak i Sergiusza Piaseckiego, którego twórczość może być wielu osobom obca. Przyznaję, że sama wcześniej o nim nie słyszałam, tym bardziej o jego przedwojennej nominacji do nagrody Nobla. Z wielką przyjemnością postaram się nadrobić powstałe zaległości.
Polecam osobom lubiącym biografie i wszelkiego rodzaju ciekawostki z życia wielkich ludzi - zapewniam, że w książce znajdziecie ich sporo. Przez powieść poza wspomnianymi przewijają się również takie nazwiska jak Melchior Wańkowicz czy Jarosław Iwaszkiewicz.
Stefan u schyłku życia dokonuje gorzkiego rozrachunku z własną przeszłością w systemie komunistycznym. Jego pierwsza żona, Wanda, którą skrzywdził, porzucając...
Rok 1864. Klęska powstania styczniowego dla wielu jego uczestników oznacza konfiskatę majątku i wywózkę na Sybir. Za zesłanymi powstańcami...