“Ciemność, ciemność widzę, ciemność widzę…”
● Jerzy Stuhr i Olgierd Łukaszewicz w rolach Maksa i Alberta
● Scenariusz Juliusza Machulskiego zaadaptowany specjalnie na potrzeby audiobooka
● Wyśmienity humor połączony z komentarzem do totalitarnej rzeczywistości
Rok 1991. Dwóch śmiałków – Maks i Albert - poddaje się eksperymentowi hibernacji. Epokowe wydarzenie przyciąga uwagę całego świata i transmitowane jest przez telewizję. Po przebudzeniu obaj mężczyźni spodziewają się błysków aparatów fotograficznych i powitalnych uścisków dłoni.
Wita ich… nieznany świat zamieszkany wyłącznie przez kobiety. Opiekująca się nimi doktor Lamia wyjaśnia, że zostali obudzeni dopiero w 2044 roku, ponieważ w czasie ich snu wybuchła wojna nuklearna, która całkowicie zniszczyła męskie geny.
Albercik i Maksio to jedyni mężczyźni na planecie, a przynajmniej jedyni w podziemnym mieście kobiet, w którym tylko od ich sprytu i determinacji będą zależały losy przyszłych pokoleń. Jednak zanim panowie zrealizują cel seksmisji, muszą zwyczajnie… przetrwać.
scenariusz: Juliusz Machulski
adaptacja scenariusza do wersji audio: Adam Chyliński, Bartosz Szpak
reżyseria: Tomasz Robaczewski
wystąpili:
Narrator - Waldemar Barwiński
Maks - Jerzy Stuhr
Albert - Olgierd Łukaszewicz
Lamia Reno - Aleksandra Radwan
Emma Dax - Ewa Prus
Berna - Joanna Węgrzynowska
Tekla - Agnieszka Fajlhauer
Ekscelencja głos żeński - Anna Apostolakis
Ekscelencja głos męski - Wojciech Paszkowski
Babcia - Antonina Girycz
Yanda - Jolanta Wołłejko
Wiktor Kuppelweiser - Wojciech Żołądkowicz
W pozostałych rolach:
Adam Bauman, Bożena Furczyk, Karolina Gackowska, Katarzyna Głogowska, Julia Kołakowska, Iga Kosior, Pola Kosior, Bogumił Maksymilian, Marta Markowicz, Alicja Pietruszka, Monika Pikuła, Anna Sroka, Mirosław Szczechowski, Anna Sztejner, Anna Szymańczyk, Mateusz Weber, Anna Wodzyńska
Nagrania i postprodukcja: Zdzisław Zieliński, Film Factory Studio
Muzyka: Szymon Orfin, Tomasz Robaczewski
Produkcja: Audioteka
Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: b.d
Liczba stron: 0
Język oryginału: polski
Kiedy zastanawiałem się, jaką sztukę mam napisać na zamówienie Teatru TVP, zadałem sobie pytanie: co mnie dziś irytuje i nie daje spokoju? Odpowiedź...
Książka zawiera scenariusz filmu, wywiad Konrada J. Zarębskiego z reżyserem oraz dodatkowe sceny, które ostatecznie nie znalazły się w filmie....
Przeczytane:2019-05-09, Ocena: 5, Przeczytałem,
MISJA: OCALIĆ MĘŻCZYZN
Był czas, kiedy polscy twórcy kręcili komedie, które nie tylko śmieszyły, ale i nie obrażały inteligencji widza. I był czas, kiedy nawet kinowa fantastyka w wykonaniu rodzimych twórców wypadała przekonująco. Epoka ta dawno minęła, ale pozostały po niej dzieła, które po dziś dzień robią wielkie wrażenia i warte są wcale nieokazjonalnego odświeżania ich sobie. Jednym z nich jest z pewnością „Seksmisja” Juliusza Machulskiego, która w zeszłym roku, na trzydziestopięciolecie powstania, doczekał się adaptacji w formie słuchowiska. I jest to adaptacja rewelacyjna, wierna pierwowzorowi do tego stopnia, że nawet do odtworzenia swoich ról zaproszono oryginalnych aktorów, a przy okazji naprawdę doskonale przygotowana.
Fabuły chyba nikomu przybliżać nie trzeba, dla tych jednak, którzy jakimś cudem nie znają jeszcze dla formalności napiszę kilka słów na jej temat. A zatem mamy przyszłość (przynajmniej z perspektywy okresu, kiedy całość powstała), dokładnie rok 1991. W wiekopomnym eksperymencie Wiktora Kuppelweisera z hibernacją biorą udział Maks i Albert, dwaj zwyczajni faceci-ochotnicy. Wiedzą, że zapiszą się złotymi zgłoskami w historii ludzkości, nie wiedzą jeszcze jednak w jaki sposób.
Budzą się wiele lat po dacie, w jakiej mieli zostać wybudzeni – a dokładniej w roku 2044 – i na dodatek w miejscu, które wydaje się być ich więzieniem. To jednak najmniejszy z ich problemów. Kiedy byli w hibernacji, wybuchła wojna, w której, w wyniku detonacji bomby M doszło do wyginięcia wszystkich mężczyzn. Światem rządzą obecnie kobiety, rozmnażające się poprzez partenogenezę, a oni są jedynymi przedstawicielami płci brzydkiej. Co w takiej sytuacji ich czeka? Gdy kobiety naradzają się co zrobić z tym fenomenem, Maks i Albert decydują się działać w obronie… własnej płci.
Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/05/seksmisja-suchowisko-juliusz-machulski.html