Sawantka

Ocena: 4 (2 głosów)

Sawantka jest książką o miłości, pasji, ale też rozterkach egzystencjalnych dojrzałej kobiety. Choć wydawałoby się, że Lena jest szczęśliwą żoną, matką i nauczycielką, to jednak tak nie jest. Kocha, ale po latach spędzonych przy boku męża, ma coraz większe wątpliwości, czy jest to miłość odwzajemniona.

Gdy już wie, że jej dorosłe dzieci radzą sobie bez niej, postanawia odejść od męża, wyprowadzić się z ich wspólnej willi i zamieszkać w wynajętym domu na wsi. Tam, w chwilach wolnych od pracy zawodowej, oddaje się pasji pisania. Cisza odosobnienia pozwala na snucie refleksji, powroty w przeszłość, w końcu podjęcie decyzji, której nie jest do końca pewna.

Powieść ukazuje siłę uczuć matczynych, rolę zawodowej misji, potrzebę tego, co nieznane i terapeutyczną rolę pasji pisania.

Opisy miejsc i wszechobecnej przyrody, liczne odniesienia do polskiej tradycji i obyczaju sprawiają, że fabuła nie jest jednorodna, a Czytelnik, za sprawą retrospekcji i przemyśleń bohaterki, znajdzie odniesienia do realiów z poprzednich epok.

Informacje dodatkowe o Sawantka:

Wydawnictwo: Białe Pióro
Data wydania: 2021-12-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788366600584
Liczba stron: 264
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Sawantka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sawantka - opinie o książce

Avatar użytkownika - nataliastragowska
nataliastragowska
Przeczytane:2021-12-21, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jest to można powiedzieć kontynuacja książki pt. : " Powierniczka tajemnic". Jednak ta lektura, jest zdecydowanie bardziej dopracowana i śmiało można nazwać ją powieścią. Widać ogromny progres w porównaniu do części pierwszej, a co za tym idzie, tę lekturę od początku do końca czytało się z olbrzymią przyjemnością. 

Poznajemy tutaj dalsze losy Leny Milewskiej. Kobieta nadal uczy w szkole języka polskiego a jej ogromną pasją, są wyjazdy śladami polskich literatów. Jej dzieci są już dorosłe, pozakładały już swoje rodziny i kobieta ma wreszcie czas by pomyśleć trochę o sobie. W tym celu postanawia o siebie zawalczyć i zostawia męża. Wyprowadza się do miejscowości o urokliwej nazwie Leszczynki. Tam wynajmuje mały domek, gdzie postanawia zacząć nowy etap swojego życia. 

Książka jest bardzo współczesna, bo porusza tematy dnia codziennego, czyli panującą pandemię koronawirusa. Tego, jak utrudnia ona życie nauczycielom, uczniom oraz ogranicza spotkania z bliskimi. Dowiadujemy się również, jak poszczególne choroby wpływają na życie bohaterki i jak uciążliwe potrafią być w najmniej odpowiednich momentach. 

Lena w dalszym ciągu kocha podróże i jak tylko zdrowie i fundusze jej na to pozwalają, jedzie odwiedzać kolejne miejsca związane z polskimi pisarzami. Ponadto sama zaczęła pisać książki i powieści, i marzy jej się by jej twórczość była znana w całym kraju a nie tylko lokalnie. Życie w Leszczynach upływa kobiecie spokojnie jednak coraz częściej doskwiera jej samotność oraz tęsknota za dziećmi i rodzicami. Widują się i rozmawiają, jednak pandemia wymaga na nich to, że te kontakty są nieco rzadsze, z racji obawy o zdrowie najbliższych. Dlatego też, Lena korzysta z każdej chwili, by móc się zobaczyć z najbliższymi i nacieszyć się ich towarzystwem. 

Pozycja nadaje się również teraz na ten zimowo - świąteczny czas. Bowiem autorka w swojej powieści opisuje kilka wigilii jakie Lena spędzała lub spędzi że swoją rodzinę. Możemy poznać zatem lokalne, podlaskie potrawy i wigilijne przysmaki. Kto wie, może na waszych stołach również znajdują się potrawy wymienione w książce? ;) 

Ciepła, życiowa lektura, która traktuje o tym, że kobieta ma również swoje rozterki i pokazująca, że na życiowe decyzje nigdy nie jest za późno. Czyta się przyjemnie, szybko, można poznać wiele uroczych zakątków Polski. Dodatkowo poszerzamy też swoje słownictwo, dzięki czemu jesteśmy bogatsi i wciąż uczymy się czegoś nowego. 

Jeśli szukacie ciepłej, przyjemnej lektury z Wigilią i życiem dojrzałej kobiety w tle, sięgnijcie po tę lekturę. Polecam Wam ją, bo warto. Naprawdę ;) bardzo dziękuję Autorce za egzemplarz recenzencki wraz z dedykacją ;) przyznaję mocne ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ (9) /10 punktów i zachęcam Was do lektury !!! 

Link do opinii
Inne książki autora
Złodziejki żon
Celina Mioduszewska 0
Okładka ksiązki - Złodziejki żon

Jak żyć ze wspomnieniem miłości, która przyniosła jedynie cierpienie? Podlasie, późne lata 80. Kalina zdaje maturę, ale wbrew nadziejom swojej matki,...

Kaszmirowa chustka
Celina Mioduszewska0
Okładka ksiązki - Kaszmirowa chustka

Jeśli wsłuchasz się w szum wierzb, poznasz historie, które na zawsze pozostaną w twoim sercu Antek Grądzki, zbyt wcześnie osierocony przez rodziców gospodarz...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy