Saga Polska. Szlacheckie gniazdo


Tom 5 cyklu Saga Polska
Ocena: 5.2 (5 g³osów)

Ostatniego dnia 1776 roku na Pogórzu Karpackim przychodz± na ¶wiat dwie dziewczynki. Leontyna rodzi siê w dostatnim szlacheckim dworze, a Marysia w ubogiej ch³opskiej zagrodzie. S± mlecznymi siostrami. M±¿ mamki jest ekonomem na dworze podczaszego.

Pomimo ró¿nic pochodzenia splot wydarzeñ po³±czy panny ze sob±. Starszy brat Leontyny, dziedzic maj±tku, wyrusza w kilkuletni± podró¿ za granicê. Po powrocie do Paw³ówki zakochuje siê z wzajemno¶ci± w córce zarz±dcy, natomiast podczaszanka oddaje serce ubogiemu guwernerowi. Jednak z³o¶liwy los rozdziela m³odych. Jak mawia jeden z bohaterów powie¶ci: „synogarlica nie dla wróbla, a magnackie córki nie dla drobnego szlachcica”.

Codzienne ¿ycie osiemnastowiecznej szlachty i ch³opów pañszczy¼nianych przeplata siê z bolesn± histori± Polski. Maj±tek odwiedza Tadeusz Ko¶ciuszko. Zbli¿a siê rok 1792.

W przygotowaniu czê¶æ druga "Szlacheckie gniazdo. Ogieñ buntu".

Informacje dodatkowe o Saga Polska. Szlacheckie gniazdo:

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2019-06-10
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-66201-25-5
Liczba stron: 304

Tagi: obyczajowe

wiêcej

POLECANA RECENZJA

Kup ksi±¿kê Saga Polska. Szlacheckie gniazdo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz tak¿e

Saga Polska. Szlacheckie gniazdo - opinie o ksi±¿ce


"Szlacheckie gniazdo" jest powie¶ci± o zwyczajach polskich, roli kobiety w rodzinie i spo³eczeñstwie, o aran¿owanych ma³¿eñstwach, niespe³nionej mi³o¶ci, patriotyzmie oraz przywarach spo³eczeñstwa z tamtego okresu. Z pewno¶ci± ciekawy jest opis ci±¿y i po³ogu u szlachcianki i ch³opki. Pomimo ¿e obie s± kobietami, to realia codziennego ¿ycia ka¿dej z nich pokazuj±, ¿e w tym szczególnym czasie dla niewiast, ze szlachciank± obchodzono siê jak z kruch± istot±, natomiast wiejska kobieta zaraz po porodzie wraca³a do swoich obowi±zków. O szczegó³ach przeczytacie w ksi±¿ce.
Warto te¿ zwróciæ uwagê na sposób wychowania dzieci w¶ród szlachty. Ch³opcy mieli byæ zaradnymi, oczytanymi osobami, biegle pos³uguj±cymi siê broni±. Natomiast dziewczêta by³y przyuczane do prac domowych, mia³y byæ ozdob± mê¿a i prowadziæ dom, najlepiej gdyby panie nie zabiera³y g³osu w sprawach politycznych czy ekonomicznych. Ich rol± by³o prowadzenie domu i rodzenie dzieci.
W ksi±¿ce znajdziecie te¿ odwo³ania do wydarzeñ historycznych takich jak uchwalenie konstytucji 3 maja czy zaborów. W¶ród go¶ci w Paw³ówce pojawi siê Tadeusz Ko¶ciuszko.
Po³±czenie wielu p³aszczyzn spo³eczno - polityczno - obyczajowych sprawia, ¿e "Gniazdo szlacheckie" czyta siê z du¿ym zainteresowaniem. Fakty historyczne przekazane w przystêpny sposób zapadaj± w pamiêæ. Losy rodzin Paw³owskich, Cisowskich i Konopków pozwalaj± czytelnikowi zrozumieæ mechanizmy, które rz±dzi³y ówczesnym ¶wiatem.

Link do opinii

Niektórzy pisarze maj± niezwyk³± zdolno¶æ i wystarczy, ¿e przeczytam jedn± ich ksi±¿kê, ¿eby wiedzieæ, ¿e na pewno ta znajomo¶æ potrwa d³u¿ej. Tak w³a¶nie by³o w przypadku Moniki Rzepieli, która przenios³a mnie do ¶wiata Polski pod zaborami i pewnego dworu na Podolu, gdzie mog³am ¶ledziæ losy mieszkañców - Dworu w Czartorowiczach. Tym razem autorka przenosi czytelnika w czasy trochê bardziej odleg³e - wiek XVIII, ju¿ po pierwszym rozbiorze Polski, do pewnego dworu na Pogórzu Karpackim. 


Ostatniego dnia 1776 na ¶wiat przychodz± dwie dziewczynki, jedna rodzi siê w szlacheckiej rodzinie we dworze, druga w ubogiej izbie ekonoma. Bardzo szybko staj± siê mlecznymi siostrami, a ich los jest ze sob± mocno zwi±zany. Lata pokazuj±, jak bardzo ró¿ne jest ¿ycie na pañskim dworze i w komorniczej chacie. Ich wybory, trudy dnia codziennego i dorastanie przedstawia pierwszy tom Szlacheckiego Gniazda. 


Autorka po raz kolejny pokazuje fragment ¶wiata dawno zapomnianego, przedstawia jego codzienno¶æ, drobne elementy, które uk³ada³y siê na ¿ycie zarówno tych biednych jak i bogatych. Dwie bohaterki s± jedynie punktem wyj¶cia do historii, która ca³y swój urok posiada dziêki przedstawieniu codziennego ¿ycia w czasach Polski szlacheckiej. 


Dla osób, które lubi± odkrywaæ, albo uzupe³niaæ wiedzê na temat codziennego ¿ycia szlachty i ch³opstwa w XVIII wieku ta ksi±¿ka bêdzie bardzo ciekaw± lektur±. Autorka po raz kolejny stawia na przedstawienie ¿ycia  w ówczesnych czasach, uzupe³nia historiê o fragmenty pie¶ni, przy¶piewek i wierszy. Poprzez codzienne ¿ycie bohaterów daje mo¿liwo¶æ odkrycia, dla wspó³czesnego cz³owieka mo¿e trudnych do zaakceptowania, nici ¿ycia poszczególnych osób. Inaczej ¿yje szlachta, inaczej ch³opstwo. Kobiety w obu grupach spo³ecznych maj± inne codzienne obowi±zki. Niezwykle trudne, znojne ¿ycie ch³opów, dyktowane jest przez obowi±zki wzglêdem pana. Pañszczyzna daje siê mocno we znaki, szczególnie kiedy ma siê równie¿ kawa³ek w³asnej ziemi do obrobienia. Praca od ¶witu do zmierzchu, codzienne obowi±zki w obrêbie gospodarstwa. ¦mieræ w po³ogu i bardzo du¿o zagro¿eñ zwi±zanych z wydaniem na ¶wiat potomstwa. 
Jednocze¶nie ¿ycie we dworze, choæ na pierwszy rzut oka wygodne i dostatnie, równie¿ wi±¿e siê z ró¿nymi wyrzeczeniami. ¦mieræ zbiera równie ¿niwo zarówno w ch³opskiej chacie jak i na pañskim dworze. 


Autorka tak kieruje losami m³odych bohaterek, ¿eby pokazaæ jak najwiêcej niebezpieczeñstw zwi±zanych z ¿yciem kobiety. Zarówno te wywodz±ce siê ze szlachty jak i ch³opki nie maj± mo¿liwo¶ci decyzji o swoim przysz³ym ¿yciu. Wybór mê¿a, brak mi³o¶ci, decydowanie przez mêskiego cz³onka rodziny, podporz±dkowanie siê, to wszystko by³o kiedy¶ czym¶ normalnym. 


Rzadko spotykam siê z ksi±¿kami historycznymi, które tak mocno wchodz± w codzienne ¿ycie bohaterów. Nieczêsto zdarza mi siê czytaæ o drobnych elementach, które uzupe³niaj± ¿ycie ówczesnych bohaterów, sprawiaj±c siê staj± siê oni postaciami z krwi i ko¶ci. Monika Rzepiela ma niezwyk³y dar oddania codzienno¶ci. Niezwykle istotn± spraw± jest te¿ olbrzymi research, który autorka wykona³a i który doskonale widaæ na kartach ksi±¿ki. Du¿ym atutem jest równie¿ jêzyk, prosty, plastyczny, dziêki któremu o kolejnych wydarzeniach czyta siê z przyjemno¶ci±. 


Zakoñczenie zmusza do czekania na kolejny tom, po który siêgnê z przyjemno¶ci±. Autorka tym razem postanowi³a urwaæ akcjê w momencie istotnym i emocjonalnym. Jak pokieruje bohaterami w kolejnej czê¶ci, która swoj± premierê bêdzie mia³a ju¿ na wiosnê? 

Link do opinii

Ostatniego dnia 1776 roku na Pogórzu Karpackim przychodz± na ¶wiat dwie dziewczynki. Leontyna rodzi siê w dostatnim szlacheckim dworze, a Marysia w ubogiej ch³opskiej zagrodzie. S± mlecznymi siostrami. M±¿ mamki jest ekonomem na dworze podczaszego.
Pomimo ró¿nic pochodzenia splot wydarzeñ po³±czy panny ze sob±. Starszy brat Leontyny, dziedzic maj±tku, wyrusza w kilkuletni± podró¿ za granicê. Po powrocie do Paw³ówki zakochuje siê z wzajemno¶ci± w córce zarz±dcy, natomiast podczaszanka oddaje serce ubogiemu guwernerowi. Jednak z³o¶liwy los rozdziela m³odych. Jak mawia jeden z bohaterów powie¶ci: „synogarlica nie dla wróbla, a magnackie córki nie dla drobnego szlachcica”.
Codzienne ¿ycie osiemnastowiecznej szlachty i ch³opów pañszczy¼nianych przeplata siê z bolesn± histori± Polski. Maj±tek odwiedza Tadeusz Ko¶ciuszko. Zbli¿a siê rok 1792.
W przygotowaniu czê¶æ druga Szlacheckie gniazdo. Ogieñ buntu.

Monika Rzepiela to jedna z moich ulubionych polskich autorek. Bardzo lubiê jej pióro, które jest zdecydowanie lekkie i przyjemne w odbiorze. W twórczo¶ci autorki jest co¶, co mnie przyci±ga, a ka¿d± jej ksi±¿kê poch³aniam z zapa³em. 

Moje serce skrad³ przede wszystkim obraz spo³eczno¶ci i rozbie¿no¶ci miêdzy grupami. Za spraw± powie¶ci przenosimy siê do przesz³o¶ci i mamy okazjê zobaczyæ ró¿nice miêdzy ch³opami, a szlacht±. Poznajemy ¿ycie obu grup i dostrzegamy, ¿e tym najmniej zamo¿nym by³o naprawdê ciê¿ko. Autorka pokazuje trudy, z jakimi musieli mierzyæ siê ludzie w dawnych czasach, a tak¿e u¶wiadamia nam, jakie mamy obecnie szczê¶cie i ¿e tak naprawdê dzisiaj ¿yjemy w luksusie. 

To co mnie urzek³o, to ogromna ró¿nica prowadzenia ¿ycia pomiêdzy szlacht±, a ch³opami. We wspó³czesnym ¶wiecie wszyscy ludzie ¿yj± mniej wiêcej tak samo, a w XVIII wieku rozbie¿no¶æ by³a przeogromna, obie grupy dzieli³a wielka przepa¶æ. Jest to w sumie przykre, ¿e ¿ycie by³o wtedy tak okrutne i ciê¿kie dla tych najmniej zamo¿nych. I tutaj naprawdê wszystko siê ro¿ni, jedzenie, tryb ¿ycia, a nawet za³atwianie najwa¿niejszych ¿yciowych potrzeb. To w pewnym stopniu przera¿aj±ce, ¿e godzono siê, aby ludzie ¿yli w takich warunkach.

¯ycie w przesz³o¶ci by³o niesprawiedliwe i smutne. Monika Rzepiela nie tylko pokazuje rozbie¿no¶ci miêdzy grupami spo³ecznymi, ale tak¿e ukazuje relacje, jakie ich ³±cz±. Jak dobrze wiemy, szlachta nigdy nie szanowa³a ch³opów i taki te¿ obraz mamy tutaj. Przykre, a jednak bole¶nie prawdziwe. 

Cieszê siê, ¿e autorka umiejêtnie wpl±ta³a historiê w ¿ycie dwóch postaci, które reprezentowa³y szlachtê i ch³opów. Marysia i Leonyta mierz± siê z przeciwno¶ciami losu i twardo utartymi schematami i dziêki nim mo¿emy zobaczyæ, jak ciê¿kie ¿ycie by³o w dawnych czasach. Wspó³czu³am tym dziewczynom i prze¿ywa³am wszystko razem z nimi.

"Szlacheckie gniazdo" to naprawdê ciekawa powie¶æ, któr± warto poznaæ. To nie tylko zwyk³a historia, to tak¿e m±dra ksi±¿ka, która uczy i pokazuje wa¿ne elementy. Monika Rzepiela zdecydowanie potrafi dobrze pisaæ i zaciekawiæ czytelnika swoj± twórczo¶ci±. 

Link do opinii

Ostatni dzieñ 1776 przyniós³ zmiany w dwóch rodzinach szlacheckiej Paw³owskich, gdzie narodzi³a siê Leontyna oraz ch³opskiej, która powita³a Marysiê. I od pocz±tku dziewczynki zosta³y po³±czone ze sob±, poniewa¿ matka Marysi zosta³a mamk± dla córki Eleonory i Gracjana Paw³owskich. Nie godzi³o siê bowiem aby taka wielka pani zajmowa³a siê karmieniem dziecka.
Marysia dorasta³a w ubogiej rodzinie, choæ jej ojciec by³ ekonomem we dworze, ale nie posiadali ziemi aby z niej siê utrzymywaæ. Mimo to dzieci by³y kochane i jak na ówczesne czasy wychowywane bez szczególnych rygorów.
Inaczej traktowano dzieci szlacheckie. W rodzinie Paw³owskich najstarszy syn £ukasz zosta³ wys³any w podró¿ po Europie aby za¿y³ rozrywki i nabra³ manier zagranicznych. M³odsze dziewczynki od pocz±tku mia³y opiekunki, bony, guwernantki dbaj±ce o odpowiednie wychowanie i maniery. Przy czym starsza Leontyna chêtnie podejmuje naukê bo jak sama twierdzi chce zostaæ sawantk±. Elwira natomiast lubuje siê w zabawie i nie w g³owie jej czytanie ksi±¿ek.
Gdy umiera matka Marysi przy kolejnym porodzie dziewczynka przejmuje jej rolê w rodzinie. Mimo m³odego wieku musi obj±æ opiek± m³odsze rodzeñstwo, ale tak¿e zaj±æ siê gospodarstwem. Sytuacjê zmienia decyzja Paw³owskiego, który wydaje polecenie swojemu ekonomowi odno¶nie ponownego o¿enku, a Marysiê zabiera do swojego domu jako pokojówkê dla swojej córki.
I w tym momencie najbardziej mo¿emy zaobserwowaæ jak bardzo ró¿ni³o siê ¿ycie w tych dwóch stanach spo³ecznych. Wie¶ uboga, niejednokrotnie przymieraj±ca g³odem zw³aszcza w okresie przednówka, kiedy to wykorzystywano wszelkie dostêpne ro¶liny aby stworzyæ z nich posi³ek zaspokajaj±cy g³ód. Autorka tu serwuje czytelnikowi szereg opisów zwi±zanych z obyczajami wiejskimi od zwyk³ego dnia powszedniego poprzez wszelkie uroczysto¶ci w ci±gu roku. Piêknie opisane tradycje, obrzêdy zwi±zane z okolicami Podkarpacia.
Nie inaczej jest w przypadku mieszkañców dworu, gdzie nacisk k³adziony jest na pod±¿anie za zagranicznymi modami co przejawia siê choæby w umi³owaniu prozy i poezji francuskiej. Marysia ma mo¿liwo¶æ przypatrzenia siê niekoñcz±cym siê ucztom, czêstym wizytom s±siedzkim, a tak¿e odbyæ podró¿ do Warszawy.
W tej powie¶ci nie brakuje oczywi¶cie ca³ej sytuacji spo³eczno - politycznej tego okresu czyli podpisania Konstytucji 3 maja. Pojawia siê tak¿e postaæ Tadeusza Ko¶ciuszki, a w rozmowach przewija siê temat kolejnego rozbioru Polski i konsekwencji tej sytuacji.

Link do opinii

Bardzo lubiê historie opowiadaj±ce o codziennym ¿yciu w dawnych latach, przedstawiane tak jak robi to Pani Rzepiela. Ka¿dy szczególik wyci±gniêty na wierzch i pokazany. Stroje, wyposa¿enie kredensów, wystrój wnêtrz, szczegó³y przygotowañ ¶wi±t i wiele, wiele innych. Szlachecka rodzina i ch³opska rodzina pokazuj± nam swoje ¿ycie. Marysia i Leontyna po³±czone wiêzami wspólnej mlecznej mamki, dalej splataj± swoje losy. Marysia s³u¿±c w szlecheckim dworze poznaje wielki ¶wiat i odnajduje tam swoj± mi³o¶æ.... Leontyna zakochuje siê w swoim guwernerze, ale nie wszystkie historie mi³osne szczê¶liwie siê koñcz±.... Mi³o¶æ, przyja¼ñ, ¶mieræ i narodziny. Codzienne ¿ycie, fascynuj±ce, tak odmienne od dzisiejszych czasów. Polecam!

Link do opinii

"Tak to pan Bóg urz±dzi³, ¿e na ¶wiecie i szlachta, i ch³opi ¿yj±. Pierwsi do zabawy, drudzy do roboty".


Jak¿e mocno uderzy³ we mnie ukazany przez autorkê kontrast pomiêdzy ¿yciem w ubogiej, ch³opskiej zagrodzie, a w bogatym, szlacheckim dworze pod koniec XVIII wieku. Zatrwa¿aj±ce jest to, jak niesprawiedliwie toczy³y siê ludzkie losy w dziejach naszego kraju. Wspó³czesny cz³owiek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygodne i komfortowe wiedzie dzisiaj ¿ycie. 


 
Monika Rzepiela to pasjonatka staropolskiej kultury i znawczyni obyczajów. Jej fascynacja dawnymi wiekami zaowocowa³a rozpoczêciem pisania ksi±¿ek. Autorka jest w³a¶cicielk± bogatego ksiêgozbioru, który systematycznie siê powiêksza. Zadebiutowa³a w 2017 r. powie¶ci± pt. "Dwór w Czartowicach", bêd±cy pocz±tkiem cyklu pt. "Saga Polska".


 
W roku 1776 na ¶wiat przychodzi szlachcianka Leontyna oraz ch³opka Marysia, które s± mlecznymi siostrami. Kilkana¶cie lat pó¼niej, losy bohaterek ponownie siê splataj±, gdy Marysia zostaje s³u¿±c± we dworze podczaszego. Wykszta³cona Leontyna zakochuje siê w swoim guwernerze, a Marysia ulega dziedzicowi maj±tku, który powróci³ zza granicy. Tymczasem Polskê czekaj± niespokojne czasy, bowiem zbli¿a siê rok 1792.


 
Kolorowa, pe³na barw ok³adka tej ksi±¿ki nie oddaje tego, co czytelnicy znajd± w jej ¶rodku. Widoczne porównanie ¿ycia na polskiej wsi i ¿ycia we dworze, wywo³uje bowiem do¶æ smutne my¶li. Monika Rzepiela na przyk³adzie ¿ycia Marysi i jej rodziny pokazuje, jaka przepa¶æ dzieli³a ludzi w tamtych czasach. Przedstawiony przez autorkê z wieloma szczegó³ami, obraz codziennej egzystencji, zacofania i ciemnoty ch³opów, braku ich wykszta³cenia, analfabetyzmu, a co gorsza, stanu akceptowalno¶ci swojego marnego losu, jest zatrwa¿aj±cy. Trudno nam w dzisiejszych czasach zrozumieæ mentalno¶æ tamtych ludzi i ich bierno¶æ, co wywo³uje jednocze¶nie w czytelniku niezgodê na taki w³a¶nie los.


 
Autorka z wieloma detalami kre¶li codzienne ¿ycie we dworze, zestawiaj±c je z ¿yciem w ch³opskiej chacie. Zaczynaj±c od jedzenia, a koñcz±c na zabawie i czynno¶ciach fizjologicznych. Wprost nie do uwierzenia wydaje siê, ¿e ch³opi nie znali smaku cukru, którego we dworze by³o pod dostatkiem. Oburzaj±ce jest tak¿e traktowanie ch³opów pañszczy¼nianych niczym niewolników. A ju¿ z pewno¶ci± najbardziej smutny okazuje siê los Marysi, który staje siê swoistym symbolem ówczesnej niesprawiedliwo¶ci i nierównego traktowania cz³owieka.


 
W losy bohaterów zosta³a tak¿e wpl±tana historia Polski. Na ³amach powie¶ci pojawia siê bowiem postaæ Tadeusza Ko¶ciuszki, który odwiedza maj±tek w Paw³ówce. Monika Rzepiela na kartach swojej ksi±¿ki o¿ywi³a tê postaæ, przypominaj±c czytelnikowi jego zas³ugi. Mowa tak¿e o Ustawie Rz±dowej i kryzysie w pañstwie polskim zwi±zanym z postaw± stanu szlacheckiego. Dziêki tej warstwie historycznej, powie¶æ zyskuje nieco wymiar edukacyjny.


 
Po lekturze pierwszej czê¶ci "Szlacheckiego gniazda" mogê z pe³n± odpowiedzialno¶ci± powiedzieæ, ¿e Monika Rzepiela posiada bardzo bogat± wiedzê dotycz±c± obyczajów i ¿ycia codziennego osiemnastowiecznego polskiego spo³eczeñstwa. A do tego potrafi tak¿e wiedzê tê przekuæ w interesuj±c± opowie¶æ, któr± mo¿na poznaæ w ci±gu jednego dnia. Na pewno zajrzê wiêc tak¿e do drugiego tomu.

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl

Link do opinii
Inne ksi±¿ki autora
Saga Polska. Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie
Monika Rzepiela0
Ok³adka ksi±zki - Saga Polska. Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie

Ewa Sasicka po przeprowadzce do Olechowicz wiedzie szczê¶liwe ¿ycie u boku Marcina. Szybko przejmuje obowi±zki ¿ony dziedzica i przyzwyczaja siê do...

Saga Polska. Szlacheckie gniazdo. Ogieñ buntu
Monika Rzepiela0
Ok³adka ksi±zki - Saga Polska. Szlacheckie gniazdo. Ogieñ buntu

Ciê¿arna Marysia Konopka porzucona przez dziedzica Paw³ówki postanawia odebraæ sobie ¿ycie. Los jednak przychodzi jej z pomoc±, bo w chwili, gdy...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Srebrny ³añcuszek
Edward £ysiak ;
Srebrny ³añcuszek
Dziadek
Rafa³ Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgie³³o
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cieñ bogów
John Gwynne
Cieñ bogów
Rozb³yski ciemno¶ci
Andrzej Pupin ;
Rozb³yski ciemno¶ci
Wstydu za grosz
Zuzanna Orliñska
Wstydu za grosz
Jak ogra³em PRL. Na scenie
Witek £ukaszewski
Jak ogra³em PRL. Na scenie
Poka¿ wszystkie recenzje
Reklamy