Ta miłość nie powinna się zdarzyć.
Porywająca opowieść o losach grupy młodych ludzi na tle bałkańskiej wojennej zawieruchy początku lat dziewięćdziesiątych. Niezwykła historia miłości Chorwatki Jasminy i Serba Dragana. Miłości, która w świecie ogarniętym etniczną nienawiścią nie powinna się zdarzyć.
Współcześni Romeo i Julia mają przeciw sobie wszystkich: nacjonalistycznie nastawionego ojca Jasminy, serbskiego szpiega, a nawet matkę Dragana - Polkę. Katarzyna wprowadza w ich związek zamęt nie mniejszy niż zwaśnieni politycy.
Ucieczką od wojennej rzeczywistości i nieoczekiwanych splotów zdarzeń staje się dla młodych bohaterów świat teatru i miłość. Czy jednak uda im się przetrwać w mrocznych czasach?
Książka znakomicie ukazuje kontrast między egzystencją w oblężonym Sarajewie pełnym wojennych trudów, lecz też egzotyki i tradycji, a życiem w Warszawie zachłyśniętej otwarciem się na Zachód.
To opowieść o wielkim uczuciu, które potrafi ocalić. Choćby na chwilę...
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2016-06-08
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 396
"Nie można oddzielić mąki kukurydzianej od pszennej gdy są już zmieszane " powiedziała Jasmina młoda kobieta bohaterka książki. Oparła ona swoją wypowiedz na słowach Aliji Izetbegovicia prezydenta Bośni I Hercegowiny. To dosyć oczywista prawda, lecz nie jest zrozumiała dla wszystkich. To tekst mówiący o tym co wydarzyło się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na terenie byłej Jugosławii. Teren ten to swoisty tygiel zarówno pod względem kulturowym ,religijnym jak i etnicznym. Ale do tego czasu wszyscy potrafili zgodnie z sobą funkcjonować.
" Sarajewo walczyło nie tylko o odzyskanie wolności, nie tylko o możliwość powrotu do normalnego życia, ale także o zachowanie swych odwiecznych wartości. Przed wojną nikt nikogo nie pytał, jakiego jest wyznania, sąsiedzi wspierali się nawzajem nie bacząc na różnice etniczne. Większość z nich czyniła tak nadal. wielu sarajewian nie poddawało się plemiennej nienawiści"
W takich to okolicznościach poznajemy dwoje głównych bohaterów Jasminę Chorwatkę oraz Dragana Serba. Ci młodzi ludzie jeszcze do niedawna żyjący w jednym kraju nagle zostają postawieni przeciwko sobie. Oboje zafascynowani teatrem, żyjący ideałami szekspirowskimi i patrzy na życie poprzez pryzmat szacunku dla każdego. Tych dwoje ludzi łączy nie tylko teatr, ale i uczucie, które pojawiło się w okresie walk bratobójczych. Na drodze do szczęścia młodych pojawiają się liczne przeszkody. Ojciec dziewczyny kategorycznie sprzeciwia się związkowi ze znienawidzonym Serbem. Po stronie Dragana także pojawiają się kłopoty bowiem w jego żyłach płynie także polska krew. Jego matką jest Polka Katarzyna, która przed laty związała się również nieszczęśliwie z Serbem, ale nie poradziła sobie z jego patriarchalnym systemem wartości. Kobieta chcąc uchronić syna przed wojną wysyła do niego list z pewnym zdjęciem, które zmienia wszystko.
Ciekawa powieść zarówno pod względem historycznym, przywołująca bałkański konflikt w sercu Europy, pełna krajobrazów i smaków. To także podróż w czasy Szekspira wraz z jego nieszczęśliwymi bohaterami Romeo i Julią.
Miłość w czasach wojny i to po dwóch stronach barykady... A do tego intrygi, problemy bliskich i inne zawirowania utrudniające sytuację jeszcze bardziej...
Mimo iż książka dotyka tragicznego tematu wojny w byłej Jugosławii to dobrze się ją czyta. Odrobinę przybliżyła mi tamte chwile. Akacja rozgrywa się jednocześnie w Polsce i Bośni. Tam właśnie brat stał się wrogiem brata a przyjaciel wrogiem przyjaciela. Sąsiedzi, którzy przez lata wiedli przyjazna życie stawali po dwu stronach barykady. Ale miłość nie wybiera. W takim czasie Amor też nie próżnuje. I jest jeszcze wątek miłości matczynej, która choć w dobrej wierze to potrafi namieszać. Przeczytajcie sami.
Od czasu, kiedy pozwoliłam, aby Literatura po prostu porwała mnie w swoje objęcia, marzę o pewnej książce. Książce pięknie napisanej, obsadzonej w wojennej zawierusze. Gdzie zapierająca dech w piersiach miłość jest tak pociągająca, że przerażające zdarzenia w kraju paradoksalnie schodzą na drugi plan. Żyłam sobie z taką nadzieją, iż może kiedyś ktoś taką powieść napisze. Nie spodziewałam się, że tak szybko będę mogła rozkoszować się taką książką.
Przed kilkoma laty Jasmina odrzuciła miłość Dragana. Uczucie w sercu chłopaka jednak nie wygasło, tak jakby przeczuwał, że czas na jego rozwinięcie, dopiero nadejdzie. Rzeczywiście, w tym wypadku męska intuicja go nie zwiodła. Kiedy na Bałkanach wybucha wojna, nikt nie ma czasu myśleć o miłości. Teraz przecież co innego jest ważne. Jednak to właśnie w takich okolicznościach Chorwatka i Serb przeżyją nie jedną intymną chwilę, doświadczą niezwykłych odczuć. Młodzi kochankowie są niczym Romeo i Julia. Oni również, muszą pokonać nie jedną przeszkodę. Nie mogą liczyć na wsparcie rodziców. Mają tylko siebie. Dodatkową trudnością okazuje się brzemienny w skutkach wyjazd Dragana do Polski, do Warszawy gdzie mieszka jego biologiczna matka, która za wszelką cenę pragnie odbudować relacje z synem. Kobieta wymyśla podstęp. Dzięki niemu ma nadzieję zwrócić oczy syna ku niej, ku Polsce. Czy jej plan się powiedzie i Dragan postanowi rozpocząć swe życie na nowo, u boku rodzicielki?
"Nie czas na miłość" jest wyjątkową powieścią, która zapada w pamięć na bardzo długo. Lata dziewięćdziesiąte, obfite w wydarzenia wojenne, stanowią idealny temat na książkę, jednak nie każdy pisarz potrafi w piękny sposób opisać konflikt zbrojny, by wpleść w środek historii tak subtelny wątek miłosny. Oddanie, z jakim chłopak walczy o Jasminę, zdobywa jej serce, chroni przed złem, jest godne największych pochwał i zazdrości, że w świecie, w którym żyjemy, gdzie jesteśmy wolni, tak ciężko znaleźć prawdziwą, gotową do największych poświęceń miłość. To smutny fakt, iż kiedy było na prawdę ciężko ludzie potrafili darzyć się potężnym uczuciem do grobowej deski a teraz jest to już niezmiernie rzadko spotykana sytuacja.
"Nie czas na miłość" to majstersztyk! Przeczytajcie.
Marianna Wisłocka, nieśmiała flecistka, ma talent, urodę i wielkie marzenie. Chce skomponować niezwykłą symfonię. Od swojej akademickiej nauczycielki dziewczyna...
Żeby być szczęśliwym, trzeba być sobą. W jaki sposób jednak Herman ma to osiągnąć, jeśli czuje w sobie skazę? Głęboką skazę. Ratunku szuka w przynależności...
Przeczytane:2017-05-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
Historia narodów Jugosławi w latach 90-tych, historii trudnej, w której toczy się narodowościowy konflikt na równi z niezwykłą siłą miłości. Młodzi ludzie Chorwatka - Jasmina i Serb-Dragan żyją w niebezpiecznych czasach, ale jak każdy pragną spełniać się zawodowo, uczyć się i kochać. Bratobójcza wojna między Serbią a Chorwacją burzy ich plany aktorskie, jak również nie pozwala młodym na uczucie.
Czy będa mieć kiedykolwiek szansę na normalność?