Rzęsy na opak

Ocena: 4.33 (3 głosów)
Napisana dziecięcym stylem powieść o świecie dorosłych. Świat, widziany oczami Oli, rezolutnej, choć jeszcze bardzo naiwnej dziewczynki z wielodzietnej rodziny Procyków. Ojciec pije. Matka, choć troskliwa, nie do końca rozumie swoje dzieci. Starszy brat nie liczy się z konsekwencjami swego postępowania, młodszy idzie do komunii, na którą nie ma pieniędzy… Sugestywna opowieść rodzinna, w której, jak w życiu, nic nie jest czarne ani białe.

Informacje dodatkowe o Rzęsy na opak:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-247-0479-8
Liczba stron: 176

więcej

Kup książkę Rzęsy na opak

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rzęsy na opak - opinie o książce

Avatar użytkownika - KasiaiDaniel
KasiaiDaniel
Przeczytane:2012-10-13, Ocena: 5, Przeczytałem, 2012, @Blog, Gorąco Polecam...., Ulubione,
Tak się czasami dziwnie składa, że niektóre książki chce się bardzo przeczytać, lecz mimo wszystko zawsze coś je uprzedzi... Tak właśnie było z "Rzęsami na opak", które miały być pierwszą książką, autorstwa Dawida Kornagi, którą miałem przeczytać, a stała się drugą... Książka opowiada o Oli Procyk, dwunastoletniej dziewczynce, która jest jednocześnie narratorem i obserwatorem przedstawionego świata... Przedstawiony świat to czynszowa kamienica, szkoła czy Galeria Handlowa... Świat ten także tworzy rodzina Oli: ojciec (niestety bardzo zaawansowany alkoholik), matka (gospodyni domowa, biernie przyglądająca się wyczynom męża), 17-letni brat Mateusz (uczeń technikum oraz wielbiciel ziół), 9-letni brat Jędrek (uczestnik I Komunii Św.) oraz 3-letnia siostra Marysia (która jako jedyna niewiele wie, co się dzieje wokół)... Do tego można doliczyć sąsiadów, koleżankę z klasy i dwóch przyjaciół Mateusza... Cały przedstawiony jest jakiś taki szary i niezbyt miły... Ola jako obserwatorka jest czasami jest bardzo naiwna i nie wszystko wie, jednakże ma tylko 12 lat... Autor w świetny sposób wcielił się w swoją bohaterką, gdyż podobnie jak Singli + prowadzi pierwszoosobową historię... Książkę czyta się niezmiernie szybko, ale kilka momentów jest naprawdę wstrząsających i ukazujących całą tragedię, jaką z sobą niesie alkohol i to w nadmiarze... Zakończenie jest także niesamowite i daje do myślenia... Ciekawie prezentuje się także okładka, którą można tłumaczyć jako złamane dzieciństwo... Czy w takich warunkach można być dobrym... Na to pytanie odpowiada ta książka... Zdecydowanie polecam... Ocena: 9/10 Recenzja opublikowana na moim blogu: http://danwaybooks.blogspot.com/2012/10/patoligia-oczami-dziecka.html
Link do opinii
Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2010-06-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 2010, Mam,
Dla tych, który mają ochotę na nieco ambitniejszą poruszającą trudne tematy historię nastoletniej dziewczynki...
Link do opinii

Ola Procyk jest jedną z czworga dzieci państwa Procyków. Ma młodszą siostrę Marysię, i dwóch starszych braci: najstarszego nastoletniego Mateusza i Jędrka, który właśnie ma iść do Pierwszej Komunii.
Rodzice nie bardzo interesują się dziećmi. Mama jest wiecznie zapracowana w domu. Tato z kolei wiecznie pijany.
Ola jak to małe dziecko jest ciekawska. Bardzo ją interesuje ten świat dorosłych, toteż z chęcią węszy "to tu to tam" i podsłuchuje co mówią dorośli, dlatego pewnego dnia dowiaduje się o "genialnym pomyśle" taty na powiększenie zasobów materialnych rodziny - dzięki becikowemu. Tylko do tego potrzeba w rodzinie nowego dziecka... Rezolutna Ola sprzeciwia się temu pomysłowi mimo, że nie ma wiele do gadania. Co z tego wyniknie?
Dodatkowo Ola lubi towarzyszyć najstarszemu bratu. Często "za nim łazi". Odkrywa sprawy, o których brat nie chwalił się do tej pory nikomu? Jakie to sprawy? Co takie odkryje mała Ola?

 

Książka opowiedziana jest z perspektywy dziecka. Mamy tu świat dorosłych widziany oczami małej dziewczynki, toteż czasami może się ona wydać dość naiwna dla dorosłych czytelników. Mimo to czyta się ją dobrze. Szczególnie gdy czytamy relacje Oli, która opisuje nam życie codzienne jej rodziny (sklepy, które odwiedza sama Ola lub z mamą), czy też problemy dorosłych typowe dla dzieci w jej wieku.
Nie brak też momentów smutnych, czasem wręcz tragicznych. Jakich? O tym należy dowiedzieć się z lektury książki.

 

Książka jest krótka, i czyta się ją szybko, choć długie rozdziały są rzadko podzielone "gwiazdką" lub odstępem. Dlatego czasem można się pogubić, co można uznać za pewien minus.
Podczas gdy poznajemy historię Oli, nie zawsze nasza bohaterka postępuje właściwie. Czasami wręcz ma się ochotę porządnie się "zdenerwować". Zaraz jednak przychodzi wyjaśnienie: przecież Ola czerpie złe wzorce zachowań z obserwacji świata, w którym się znajduje. Począwszy od rodziców i starszego rodzeństwa, skończywszy na koleżankach i znajomych koleżanek.
Są też chwile, gdy po prostu bardzo nam żal małej Oli, współczujemy jej i jej matce. I czytamy dalej, by dowiedzieć się jak potoczą się losy rodziny Procyków? Czy wszystko ułoży się dobrze?
Na to pytanie i wiele innych odpowie książka.

Link do opinii
Inne książki autora
Znieczulenie miejscowe
Dawid Kornaga0
Okładka ksiązki - Znieczulenie miejscowe

Dobry wampir nie jest zły. Szczególnie wampir polski, podgryzający celebrytów, samobójców albo... ZOMO. Przewrotny poczet polskich...

Berlinawa
Dawid Kornaga0
Okładka ksiązki - Berlinawa

Napisana  z literackim rozmachem historia dwóch kobiet - kochliwej tłumaczki Oli oraz czynnej neonazistki Uli. Zabawna, przekorna, okrutna...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy