Rzeczpostapokaliptyczna Polska. Tom 2. Rabacja


Tom 2 cyklu Rzeczpostapokaliptyczna Polska.
Ocena: 5 (1 głosów)

Polska, 2133 rok. Społeczeństwo jest rozwarstwione. Wyższe klasy bez cienia litości wyzyskują tych, którym się w życiu nie poszczęściło. Kapitalizm w swej najbardziej patologicznej postaci odbiera pracownikom prawo do wynagrodzenia, odpoczynku, a przede wszystkim do człowieczeństwa. Liczy się tylko zysk i zaspokojenie żądz tych na szczycie. Ci zdają się bezkarni. Nagle opinią publiczną wstrząsają doniesienia o mordach na najbogatszych i najbardziej wpływowych Polakach. Sprawca nie ukrywa się, ale wręcz prowokuje organy ścigania i obnaża ich nieudolność, emitując w telewizji relacje na żywo z dokonywanych zbrodni. Ich okrucieństwo przechodzi wszelkie wyobrażenia. Kim jest wzorujący się na przywódcy rabacji galicyjskiej osobnik nazywający samego siebie Jakubem Szelą? Kto mu pomaga? Czy może liczyć na poparcie stłamszonego szarego ludu? Działania komendanta Dzikiewicza zdają się nie przynosić efektu. Kaci okazują się nieskuteczni. Trup ściele się gęsto, a zbuntowane masy uderzają na swych opraców-pracodawców. Czy to początek rabacji? Czy uda się okiełznać zbuntowane społeczeństwo i przywrócić w Polsce ład?

Informacje dodatkowe o Rzeczpostapokaliptyczna Polska. Tom 2. Rabacja:

Wydawnictwo: Alternatywne
Data wydania: 2024 (data przybliżona)
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788366533806
Liczba stron: 911
Język oryginału: Polski

Tagi: #Rabacja #AdamMagdoń

więcej

Kup książkę Rzeczpostapokaliptyczna Polska. Tom 2. Rabacja

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rzeczpostapokaliptyczna Polska. Tom 2. Rabacja - opinie o książce

Zanim zacznę muszę szczerze przyznać, że tę książkę czytałam przez dwa i pół tygodnia. Na pewno duży wpływ miała na to jej obiętość oraz czas urlopu, w którym nie mogłam poświęcić na czytanie tyle ile bym chciała. Kończąc ostatnie strony powieści Magdonia byłam przede wszystkim dumna z samej siebie, że udało mi się przebrnąć przez tą "cegiełkę". To było wyzwanie. Towarzyszyło mi uczucie pewnego triumfu, podobnie do czasu kiedy pierwszy raz przeczytałam "Bastion" S. Kinga. A teraz przyszedł czas na podsumowanie. I cóż mogę powiedzieć na temat tej powieści? Przede wszystkim to, że mam mieszane uczucia. Z jednej strony - autor "kupił" mnie hipnotyzującą intrygą, opisami świata przedstawionego, interesujacą i jednocześnie brutalną wizją przyszłości oraz ciekawie wykreowanym głównym antybohaterem. Człowiek wzorujący się na postaci historycznej - Jakubie Szeli - dokonuje serii tajemniczych i bardzo krwawych mordów na najbardziej wpływowych Polakach, którzy wzbogacili się dzięki wyzyskowi swoich robotników. Sprawca emituje relacje ze swoich zbrodni i tym samym daje organom ścigania dużego "pstryczka w nos", uświadamiając im, że nie są w stanie go powstrzymać. W książce Magdonia bardzo zaciekawiły mnie także wątki społecznych nierówności oraz patologicznej formy kapitalizmu. Były one doskonałym tłem do rozgrywających się wydarzeń.
Z drugiej strony - było kilka czynników które w tej powieści mi się nie podobały, momentami wręcz mnie odrzucały, powodowały niesmak na tyle silny, że musiałam przerywać czytanie żeby ochłonąć. Czasem zastanawiałam się czy nie pominąć pewnych fragmentów. Przede wszystkim chodzi mi tu o bardzo szczegółowe opisy gwałtów na nieletnich, do przesady krwawych, brutalnych i ohydnych wręcz opisów zbrodni i jatek gdzie w powietrzu fruwają flaki wymieszane z kałem itp. Nie będę się tu rozpisywać. Wydaje mi się jednak, że wielu z tych przydługich opisów mogło by po prostu nie być, a książka by na tym nie straciła. Momentami przeszkadzało mi też, że narracja była rozproszona a autor skakał po pobocznych wątkach i postaciach. Wytracało mnie to z równowagi czytelniczej i ciężko było się skupić na historii.
Podsumowując - ja tę książkę postrzegam jako kontrowersyjną. Nie wszystkim ta lektura przypadnie do gustu. Wydaje mi się jednak, że głównym zamysłem autora było, aby skłonić czytelnika do zagłębienia się w zagadnienia dotyczące przyszłości społeczeństwa, tego do czego ono tak naprawdę zmierza, do przemyśleń nad naturą władzy oraz granic moralności ludzkiej. Patrząc pod tym kątem książka nabiera dla mnie większego sensu. Czy polecam po nią sięgnąć? Tak, ale zdecydowanie nie jest to lektura dla osób o dużej wrażliwości. Nadmienię jeszcze tylko, że "Rabacja" to druga część serii. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by czytać tę powieść jako samodzielny tom, ponieważ autor zadbał o nowych czytelników, wprowadzając w wydarzenia z pierwszej części.

Dziękuję Wydawnictwo Alternatywne za egzemplarz do recenzji.

Link do opinii
Inne książki autora
Wojny mroku
Adam Magdoń0
Okładka ksiązki - Wojny mroku

Barwna opowieść o trwającej kilka tysięcy lat wojnie dwóch klanów wampirów. Władcy planują podbić świat i całkowicie podporządkować...

RzeczpostApokaliptyczna Polska
Adam Magdoń0
Okładka ksiązki - RzeczpostApokaliptyczna Polska

Obraz Polski zniszczonej wskutek wojny nuklearnej. Futurystyczna wizja społeczeństwa, które tylko z pozoru tak bardzo różni się od tego, jakie znamy.....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy