Rzecz o mych smutnych dziwkach

Ocena: 4.46 (13 głosów)
Inne wydania:

Główny bohater i narrator w jednej osobie - dziennikarz, kiedyś depeszowiec, a w chwili spisywania swej opowieści szacowny jubilat, autor codziennych felietonów i krytyk muzyczny, człowiek żegnający się właściwie z życiem - dostaje szansę spełnienia swego erotycznego i niemoralnego kaprysu, szalonej nocy miłosnej z nieletnią dziewicą. Niezaspokojona chętka wprowadza w jego dość nudne, szare, ustabilizowane, emeryckie życie niepokój, który okazuje się pierwszą w jego życiu, i niewątpliwie ostatnią, młodzieńczą miłością.

Proza z najlepszego Marquezowskiego pieca, powierzchownie bardzo stateczna, ale mnóstwo w niej odniesień do innych jego powieści, mnóstwo niezwykłych zdań, no i przesłanie jak z telenoweli: miłość zawsze cię dopadnie, bo jest silniejsza od życia.

Powieść Garcii Marqueza to skromna elegia o późnej miłości, a nie swawolny przewodnik po zamtuzach, o czym mam nadzieję przekonają się ci czytelnicy, którzy będą mieli odwagę po tę książkę sięgnąć. Tłumaczowi pozostaje jedynie wierzyć, że być może nadejdzie czas, gdy ,,Rzecz o mych smutnych kurwach" będzie mogła pod tym właśnie tytułem się ukazać.

Carlos Marrodan Casas

Informacje dodatkowe o Rzecz o mych smutnych dziwkach:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2024-02-28
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328731523
Liczba stron: 112
Tytuł oryginału: Memoria de mis putas tristes

Tagi: Współczesna proza literacka

więcej

Kup książkę Rzecz o mych smutnych dziwkach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rzecz o mych smutnych dziwkach - opinie o książce

Marquez po raz kolejny mnie oczarował. Wspaniała historia o samotnym dziewięćdziesięciolatku. O niekonwencjonalnej miłości, trącącej wręcz kiczem. Kolejny raz autor zachwyca swoim piórem: lekkim, hipnotyzującym, po prostu niezwykłym!
Link do opinii
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2013-07-09,
Świetna książka. Uwielbiam Marqueza za sposób pisania o starości. O tym ze starym człowiekiem tez targają emocje, uczucia, pragnienia. Pisze w sposób zwyczajny a tak wyjątkowy, że jest pisarzem jedynym w swoim rodzaju. Bohatera książki polubiłam mimo że nie jest to bynajmniej przepiły staruszek.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2022-10-02, Ocena: 2, Przeczytałam,

Wiem, Gabriel Garcia Marquez wielkim pisarzem był/jest. Jakie więc mam prawo jako zwykła czytelniczka krytykować mistrza? A jednak takie prawo sobie dam. Książka Marqueza rozczarowała mnie pod paroma względami. Pierwszy i w dzisiejszych czasach powinien być oczywisty, to aspekt moralny. Gdybyśmy nie czytali powieści tak uznanego pisarza, a po prostu dowiedzieli się, że w burdelu są 14 - letnie dziewczynki ku uciesze mężczyzn (nieważne w jakim wieku: 30,40,60 czy 90-latkowie) na pewno wywołałoby to oburzenie. A niestety w żadnej przeczytanej przeze mnie recenzji ten temat się nie pojawia. Ciągle czytam o miłości, która przyszła za późno (jaka to miłość? - chora, złudna, po prostu nie uwierzyłam w ani jedno wzniośle napisane zdanie), o tym, że dzięki obcowaniu z nagim dzieckiem starzec odkrywa głębię uczuć i nowy sens, robi rozliczenie (wątpliwe zresztą) ze swoim życiem. Jakim by pięknym językiem nie opisać zdarzeń z powieści, jest to po prostu opowieść o pedofilu. Dlaczego nie zażyczył sobie młodej, ale dorosłej kobiety tylko ,,W roku mych dziewięćdziesiątych urodzin chciałem sprawić sobie w prezencie szaloną noc miłosną z nieletnią dziewicą" Większość zachwyca się spóźnioną "miłością" starego satyra, a nikt nie pochyla się nad dzieckiem, które z biedy za dnia pracuje przyszywając guziki, a nocą umęczona ma świadczyć usługi starcom w burdelu. Czy wystarczy tylko fakt, że książkę napisał noblista i to na dodatek nieżyjący, żeby zamykać oczy na to, co jest paliwem emocjonalnym dla tej książki?

 

Powieść rozczarowała mnie też swoją pretensjonalnością językową i prezentowaniem wszystkich! występujących w książce kobiet jako przedmiotów do zaspokajania męskich potrzeb - chociażby służąca Damiana. Marquez zaiste wspiął się na wyżyny pochwały patriarchalnego porządku świata. Jestem głęboko zawiedziona i zniesmaczona. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - katiewa92
katiewa92
Przeczytane:2022-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - planka1981
planka1981
Przeczytane:2020-11-30, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2017-04-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - mgd
mgd
Przeczytane:2016-02-09, Ocena: 3, Przeczytałam,
Inne książki autora
Sto lat samotności
Gabriel Garcia Marquez0
Okładka ksiązki - Sto lat samotności

Miała to być pierwsza powieść Gabriela Garcii Marqueza. Dzięki swym dziadkom znał historię Macondo i dzieje rodziny Buendia, prześladowanej fatum kazirodztwa...

Morze utraconych opowiadań i inne felietony
Gabriel Garcia Marquez0
Okładka ksiązki - Morze utraconych opowiadań i inne felietony

Lata 1980-1984 to w życiu Gabriela Garcii Marqueza okres niespokojny, czas splendorów i czas politycznych zawirowań. W 1981 roku otrzymuje Legię Honorową...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy