Rzecz o mych smutnych dziwkach

Ocena: 4.46 (13 głosów)
Inne wydania:
Nowe wydanie. Główny bohater i narrator w jednej osobie - dziennikarz, kiedyś depeszowiec, a w chwili spisywania swej opowieści szacowny jubilat, autor codziennych felietonów i krytyk muzyczny, człowiek żegnający się właściwie z życiem - dostaje szansę spełnienia swego erotycznego i niemoralnego kaprysu, szalonej nocy miłosnej z nieletnią dziewicą. Niezaspokojona chętka wprowadza w jego dość nudne, szare, ustabilizowane, emeryckie życie niepokój, który okazuje się pierwszą w jego życiu, i niewątpliwie ostatnią, młodzieńczą miłością.

Informacje dodatkowe o Rzecz o mych smutnych dziwkach:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7319-778-8
Liczba stron: 110

więcej

Kup książkę Rzecz o mych smutnych dziwkach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rzecz o mych smutnych dziwkach - opinie o książce

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2014-12-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Marquez po raz kolejny mnie oczarował. Wspaniała historia o samotnym dziewięćdziesięciolatku. O niekonwencjonalnej miłości, trącącej wręcz kiczem. Kolejny raz autor zachwyca swoim piórem: lekkim, hipnotyzującym, po prostu niezwykłym!
Link do opinii
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2013-02-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki,
Świetna książka. Uwielbiam Marqueza za sposób pisania o starości. O tym ze starym człowiekiem tez targają emocje, uczucia, pragnienia. Pisze w sposób zwyczajny a tak wyjątkowy, że jest pisarzem jedynym w swoim rodzaju. Bohatera książki polubiłam mimo że nie jest to bynajmniej przepiły staruszek.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2022-10-02, Ocena: 2, Przeczytałam, 2022,

Wiem, Gabriel Garcia Marquez wielkim pisarzem był/jest. Jakie więc mam prawo jako zwykła czytelniczka krytykować mistrza? A jednak takie prawo sobie dam. Książka Marqueza rozczarowała mnie pod paroma względami. Pierwszy i w dzisiejszych czasach powinien być oczywisty, to aspekt moralny. Gdybyśmy nie czytali powieści tak uznanego pisarza, a po prostu dowiedzieli się, że w burdelu są 14 - letnie dziewczynki ku uciesze mężczyzn (nieważne w jakim wieku: 30,40,60 czy 90-latkowie) na pewno wywołałoby to oburzenie. A niestety w żadnej przeczytanej przeze mnie recenzji ten temat się nie pojawia. Ciągle czytam o miłości, która przyszła za późno (jaka to miłość? - chora, złudna, po prostu nie uwierzyłam w ani jedno wzniośle napisane zdanie), o tym, że dzięki obcowaniu z nagim dzieckiem starzec odkrywa głębię uczuć i nowy sens, robi rozliczenie (wątpliwe zresztą) ze swoim życiem. Jakim by pięknym językiem nie opisać zdarzeń z powieści, jest to po prostu opowieść o pedofilu. Dlaczego nie zażyczył sobie młodej, ale dorosłej kobiety tylko ,,W roku mych dziewięćdziesiątych urodzin chciałem sprawić sobie w prezencie szaloną noc miłosną z nieletnią dziewicą" Większość zachwyca się spóźnioną "miłością" starego satyra, a nikt nie pochyla się nad dzieckiem, które z biedy za dnia pracuje przyszywając guziki, a nocą umęczona ma świadczyć usługi starcom w burdelu. Czy wystarczy tylko fakt, że książkę napisał noblista i to na dodatek nieżyjący, żeby zamykać oczy na to, co jest paliwem emocjonalnym dla tej książki?

 

Powieść rozczarowała mnie też swoją pretensjonalnością językową i prezentowaniem wszystkich! występujących w książce kobiet jako przedmiotów do zaspokajania męskich potrzeb - chociażby służąca Damiana. Marquez zaiste wspiął się na wyżyny pochwały patriarchalnego porządku świata. Jestem głęboko zawiedziona i zniesmaczona. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2017-04-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam, Przeczytane,
Avatar użytkownika - mgd
mgd
Przeczytane:2016-02-09, Ocena: 3, Przeczytałam, 52,
Inne książki autora
O miłości i innych demonach
Gabriel Garcia Marquez0
Okładka ksiązki - O miłości i innych demonach

Płyta nagrobna rozpadła się już po pierwszym uderzeniu oskarda i z niszy spłynęła kaskada żywych, intensywnie miedzianych włosów. Z pomocą robotników szef...

Kronika zapowiedzianej śmierci
Gabriel Garcia Marquez0
Okładka ksiązki - Kronika zapowiedzianej śmierci

"Kronika zapowiedzianej śmierci" to arcydzieło konstrukcji, pisarskiej wstrzemięźliwości i reporterskiej dociekliwości. Bohaterem jest tu zbiorowość -...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy