Wydawnictwo: a5
Data wydania: 2012-12-02
Kategoria: Poezja
ISBN:
Liczba stron: 56
W "Rymowankach" znajdziemy różne, krótkie, żartobliwe formy:
- limeryki – pięciowersowe wierszyki o ludziach,
- moskaliki – narody kontra miejsca religijne,
- lepieje – ostrzeżenia przed zjedzeniem danej potrawy w konkretnym lokalu,
- odwódki – o minusach spożywania alkoholi,
- altruitki – z altruistyczną perswazją,
- galeria pisarzy krakowskich – po której oprowadza autorka jako kustosz,
- wierszyk – ułożony 16 września w dniu pewnego solenizanta, ponieważ ten akurat dotyczy sporej liczby mężczyzn,
- podsłuchańce – ich autorem są osoby… podsłuchane przez noblistkę.
Przed każdym rozdziałem autorka zabiera głos i w kilku zdaniach wyjaśnia, jak powstawały krotochwilne gatunki, skąd się wzięły ich nazwy, co mają wspólnego z nią samą… Lekkie i zabawne, proste i inteligentne, błahe, jednak nie do końca, gdy się nad nimi pochylić i zastanowić. W kilku prostych słowach ukryty został talent autorki i jej geniusz obserwowania świata. I nawet ci, którzy nie przepadają za poezją, powinni docenić absurdalne poczucie humoru pani Wisławy, która posługiwała się również autoironią.
Całość okraszają humorystyczne wyklejanki autorki, znakomicie uzupełniając tekst. To obrazy połączone z innym lub z wymownym tekstem, które razem tworzą nową rzeczywistość. Zaskakującą. Zabawną. Absurdalną. Refleksyjną. Ostrzegającą.
Ale jest jeden minus pozycji – jest ona wyjątkowo krótka. Chciałoby się czytać więcej i więcej. Sama autorka przyznaje, że to „dziełko niedokończone”. Noblistka zachęca czytelnika do pisania własnych wierszyków na kilku wolnych kartkach znajdujących się na końcu z zastrzeżeniem, żeby trzymać się reguł charakterystycznych dla poszczególnych cyklów.
Warto wziąć do ręki niepozorny „tomik” i zapoznać się z krotochwilną twórczością pani Wisławy. Czytajcie. Bawcie się. Piszcie. Poznajcie wielką poetką, laureatkę literackiej Nagrody Nobla z zupełnie (nie)poważnej strony. "Rymowanki dla dużych dzieci" to doskonała rozrywka.
KALENDARZ 2014 z kolażami Wisławy Szymborskiej, wydany w koedycji z Fundacją jej imienia....
Oboje są przekonani że połączyło ich uczucie nagłe. Piękna jest taka pewność, ale niepewność piękniejsza. Włoska ilustratorka Beatrice Gasca...