Ruski ekstrem. Jak nauczyłem sie kochać Moskwę

Co byście powiedzieli, gdyby w teatrze w trakcie „Jeziora łabędziego” ktoś z całych sił krzyczał w słuchawkę swego telefonu? Albo jeśli strażak zapytałby,co dostanie za to, że przystąpi do gaszenia waszego płonącego auta? W Moskwie to normalka - tak zwany ruski ekstrem.

Reitschusterowi, niemieckiemu dziennikarzowi na stałe mieszkającemu w Rosji, dopiero po wielu latach udało się przyswoić zasady tamtejszego savoir-vivre’u. Nie pozdrawia już swoich sąsiadów, by nie patrzyli na niego jak na kosmitę. Nie przepuszcza pieszych na ulicy. Nauczył się chronić samochód przed złodziejami za pomocą kurzej krwi, a za założenie eleganckiego szwu w szpitalu zapłacić kilka rubli ekstra. Krótko mówiąc: Boris Reitschuster przestał być w końcu mięczakiem.

„Ruski ekstrem” to w zamyśle autora przewodnik w stawianiu pierwszych kroków w świecie rosyjskiej rzeczywistości, w której zachodnie standardy nie tylko nie zdają egzaminu, ale wręcz mogą grozić poważnym niebezpieczeństwem.Jednak przede wszystkim to zbiór błyskotliwych felietonów opisujących niejako z zewnątrz moskiewską codzienność. Codzienność ekstremalną i niejasną, którą można pokonać tylko za pomocą absurdalnego humoru, przymrużenia oka i spokoju ducha. Innej drogi nie ma, choć i ta nie daje stuprocentowej pewności na przeżycie.

Informacje dodatkowe o Ruski ekstrem. Jak nauczyłem sie kochać Moskwę:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2010 (data przybliżona)
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 978-837-705-246-4

Kup książkę Ruski ekstrem. Jak nauczyłem sie kochać Moskwę

Ruski ekstrem. Jak nauczyłem sie kochać Moskwę - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-06-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Ci, którzy Rosję znają, będą zaskoczeni, że pewnych rzeczy można nie rozumieć, ci, którzy zechcą Rosję poznać, zwłaszcza oczami niemieckiego dziennikarza, będą zaskoczeni. Bo to, co zaskakuje uporządkowanych Niemców dla nas nie jest już takim zaskoczeniem. Ale z drugiej strony kto nie był prawie przejechany przez zdezelowaną ładę na pasach w centrum Moskwy, ten nie wie, co znaczy "ruski ekstrem".
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2014-09-19, Ocena: 4, Przeczytałam,
Putin. Dokąd prowadzi Rosję?
Boris Reitschuster0
Okładka ksiązki - Putin. Dokąd prowadzi Rosję?

Autor, niemiecki dziennikarz mieszkający w Moskwie, doskonale zna mentalność Rosjan, tamtejsze realia polityczne, społeczne i gospodarcze. Dlatego opowieść...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski