Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze

Każdy z warszawskich brzegów Wisły opowiada własną, odmienną historię. Prawobrzeżna Praga to kamienice, bramy, bazar, kominy, kolej, hardy, nieco lumpenproletariacki charakter. Lekko tylko ranna w powstaniu, wyszła z tragedii zburzonego miasta bez wielkich strat. Do dziś cieszy się opinią jedynej dotykalnej enklawy mitycznej Warszawy sprzed zniszczenia.

Przez kilka wieków mieszkali tu Żydzi. Ruda, córka Cwiego, spoczęła na praskim cmentarzu, Szmul Zbytkower dał nazwę Szmulowiznie, Gabriel Bergson ufundował Wielką Synagogę, Manas Ryba otworzył bazar, Dawid Rosenblum i Stanisław Najman stworzyli zręby potęgi fabryk Labor i Wulkan. Swój ślad odcisnęli fanatyczny Bal-Czuwe, mistrz bokserski Samuel Kenigswein i Miss Judea Zofia Ołdak.

Prascy Żydzi, podobnie jak cała prawobrzeżna dzielnica, jednocześnie byli częścią Warszawy i czuli swoją odrębność. Nierzadko były to związki bardzo silne, czego dowodzi wydanie praskiej księgi pamięci w Tel Awiwie i utworzenie praskiego ziomkostwa w Paryżu. W relacji z archiwum Ringelbluma opisującej wysiedlenie praskich Żydów do getta czytamy: ,,Na dzień przed zamknięciem dzielnicy jeden z praskich Żydów, były pracownik mykwy, popełnił w niej samobójstwo - zgodnie ze swoją zapowiedzią, że on Pragi nie opuści".

Kto był ,,praskim gaonem", a kto ,,genialnym dzieckiem z Pragi"? Gdzie się podziały istniejące jeszcze po wojnie praskie synagogi i domy modlitwy? Adam Dylewski odkrywa te i inne tajemnice żydowskiej Pragi.

Informacje dodatkowe o Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2018-11-14

Kup książkę Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze

Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze - opinie o książce

Legioniści Piłsudskiego
Adam Dylewski0
Okładka ksiązki - Legioniści Piłsudskiego

Publikacja opowiada o historii kształtowania się i działania Legionów od początku XX wieku (organizacje strzeleckie) po moment odzyskania niepodległości...

Śladami Żydów Polskich
Adam Dylewski0
Okładka ksiązki - Śladami Żydów Polskich

Ich nie ma, a ja jestem. Z jakiej to racji i jaki ma to sens? - powtarzał Marek Edelman pod Bunkrem Anielewicza w Warszawie. Tęsknię za Tobą, Żydzie -...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska