Ruchome obrazki


Tom 10 cyklu Świat Dysku
Ocena: 4.8 (20 głosów)

Ukryte we wnętrzu kamer chochliki błyskawicznie malują kolejne klatki na celuloidowej taśmie. Świat Dysku nagle odkrywa magię Srebrnego Ekranu. Nie wystarczy jednak usiąść w kinowym fotelu i z przejęciem śledzić losy bohaterów "Porwanego wiatrem", najdziwniejszego filmu o Wojnie Domowej, jaki kiedykolwiek powstał. Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, jaką tajemnicę skrywa wzgórze Świętego Gaju (czyli Holly Woodu)...

Informacje dodatkowe o Ruchome obrazki:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-04-01
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 83-7337-983-5
Liczba stron: 312
Tytuł oryginału: Moving Pictures
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

więcej

Kup książkę Ruchome obrazki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ruchome obrazki - opinie o książce

Avatar użytkownika - Kai
Kai
Ocena: 4, Przeczytałam,

Specyficzna. W sumie jak każda książka tego autora.

Link do opinii
Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2017-06-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Holy Wood i paranoja związana z potrzebą bycia sławnym. Co nas do tego pcha, jaki jest tego cel? Może to magia Świętego Gaju? Może to coś co drzemie w nas.
Link do opinii
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2017-05-11, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2017, Mam,
Rozczarowanie. Po dobrym i zapowiadającym fajną książkę początku dalej było coraz gorzej. Niestety - jakby brakowało pomysłów, choć temat tym razem z ogromnym potencjałem. Pratchett zamierzał zmierzyć się z Hollywood. Było parę fajnych i nawet zabawnych odniesień, ale zdecydowanie za mało, jak na możliwości autora. Kiepsko.
Link do opinii
Opinia 32                Tym razem pod ostre pióro Pratchettowskiej parodii trafił świat Hollywoodu, a to, co wyszło na końcu, nadaje się na świetną komedię. Pościgi, miłości, fantastyczni bohaterowie, złoczyńcy i łotry, ogry, a przede wszystkim 1000 słoni i reprodukcja wielkiego pożaru Ankh-morpork, w tej przezabawnej książce akcji niczego nie mogło zabraknąć.

             Już na samym początku zachwycają gry słowne: Holly Wood, czyli święty gaj albo pop - corn (w polskiej wersji zapisany jako pukane ziarna). Tu niestety, mam trochę żalu do tłumacza, że nie zostawił nawet odnośnika do oryginalnych nazw, gdyż na to, że typowo kinowe jedzenie jest rozdzielonym popcornem (pop - pukane, corn - ziarna), wpadłam dopiero po dłuższym czasie i dopiero w internecie miałam szansę sprawdzić, że tak właśnie był zapis w książce angielskiej. Nie gniewałam się na niego jednak długo, gdyż smutek przysłonił głęboki szacunek do wspaniałej pracy nad słowem. Muszę przyznać, że spora część z pozoru nieprzetłumaczalnych żartów została oddana przez Piotra W. Cholewę niemalże identycznie jak w tekście autorskim.              Kolejną rzeczą, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, to było samo działanie kamer. Nie były one stworzoną przez ludzi maszyną, no przynajmniej nie całkiem. Ich praca opierała się na szybko malujących obrazki chochlikach, które siedziały wewnątrz pudła, zachęcane do utrwalania rzeczywistości przez smaganie małymi batami, przytwierdzonymi do korbki z boku urządzenia. Właściwie jest to rozwiniecie pomysłu z pierwszej części cyklu Świata Dysku - Kolor Magii, w której jedna z postaci, Dwukwiat, posiada aparat z jednym malującym chochlikiem.              Ponadto Ruchome Obrazki są chyba najbardziej obfitującym w przemyślenia tomem autorstwa Terrego Pratchetta, z jakim się spotkałam. Magia filmu jest w nim przedstawiona jako coś skrajnie groźnego, wciągającego ludzi w nałóg i odbierającego im całe życie. Dodatkowo obawy pewnej bohaterki, Ginger, odnośnie tego, że być może nigdy w życiu nie będzie robiła tego, do czego została stworzona, sprawiają, że czytelnik musi przystanąć i zastanowić się nad ich sensem. Podobnie jak w pozostałych przypadkach niżej podanych cytatów:

 

 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

- Wiesz, co jest największą tragedią tego świata? - Ginger wcale nie zwracała na niego uwagi. - Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostają kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami. Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają.

 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Wewnątrz każdego starego człowieka tkwi młody człowiek i dziwi się, co się stało.

 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Całe życie jest jak oglądanie migawki, pomyślał. Tylko zawsze wygląda tak, jakby człowiek przyszedł o dziesięć minut spóźniony i nikt nie chce mu opowiedzieć o co chodzi, więc musi się sam wszystkiego domyślać. I nigdy, ale to nigdy nie zdarza się okazja, żeby zostać na drugi pokaz.

 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

 

             Oprócz dość nietypowych dla autora przemyśleń, (jego teksty są zazwyczaj dość lekko napisaną karykaturą świata), w powieści znajdują się też bardzo typowe elementy, takie jak absolutnie zachwycające postaci, w tym: Nie Nazywam Się Pip Mysz, wzruszająco wierny Gaspode, najleniwszy wśród leniwych, bohater z przymusu, Viktor, zakochana w idei aktorstwa, Ginger oraz ujmujący sprzedawca kiełbasek, Gardło Sobie Podrzynam. A także jak zwykle idealnie dopasowany wątek miłosny, który zachwyca swoją prostotą.             Mimo nieco rozczarowującej końcówki, w której rozwiewają się sny, książka jest bezsprzecznie godna polecenia, więc: Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2016,
W Świętym Gaju nastąpiło pęknięcie. Demony próbują się wydostać z zamknięcia, wydzielając fluidy twórcze i ściągając ludzi do Holly Wood. Zaczyna się era ruchomych obrazków, niezbyt ciężkiej pracy, niesamowitych pomysłów i bardzo dużych zysków. Na ekranach toczą się fabuły i ożywają gwiazdy, wzbudzając tęsknotę za ciekawszym, pełnym emocji i szybkich pieniędzy życiem. Kręci się nowa machina, ,,przewijając rzeczywistość z przyszłości w przeszłość", produkując bohaterów. Świetny obraz środowiska artystycznego, nastawionego na zyski. Prym wiedzie GSP Dibbler, tryskając energią i pomysłami, które w szybkim tempie rewolucjonizują nową gałąź przemysłu rozrywkowego. Święty Gaj to miejsce, gdzie trzeba nieźle rozpychać się łokciami i mieć sprytnego menadżera, który wynegocjuje wyższą stawkę. Tu każdy chce zabłysnąć, ale ma to swoją cenę: presja środowiska i oczekiwania społeczne sprawiają, że niełatwo jest pozostać sobą. Można też odkryć swoją mniej widoczną naturę. Bardzo dobra powieść, nie tylko dla zafascynowanych sztuką filmową.
Link do opinii
Cudowna parodia powstawania Hollywood!
Link do opinii

Pratchett bierze się za robienie filmów... Nie to , nie tak... Właściwie to mieszkańcy Dysku odkrywają magię kina. I to dosłownie. Nieopodal Ankh-Morpork objawia się bowiem Holly Wood , znaczy się Święty Gaj. I zaczyna się masowa produkcja ruchomych obrazków.  

Pratchett w prześmiewczy sposób ukazuje zasady rządzące kinematografią. W sumie zasada jest jedna- wszystkim rządzi pieniądz. W zabawny sposób pokazane są kulisy produkcji filmowych. Mamy oczywiście Gwiazdy, cudownego psa i tysiąc słoni.... Złote życie. 

Ale to jest Dysk. Tu nic nie może dobrze pójść.....

Książka jest naprawdę ciekawa. Zdecydowanie odbiega od innych . I jak zwykle dominuje wisielczy humor.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2022-04-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Powieść, która nie chwyta za serce od razu, ale po zagłębieniu się w nią - wciąga. Doskonały groteskowy obraz magii kina i środowiska kinematograficznego przełożony na uniwersum Świata Dysku.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2019-10-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Alchemicy tworzą kinematograf, a jeden z nich wpada na pomysł robienia popcornu (który nazywa "pukane ziarna"). Ogólnie autor przedstawił nam nieco przerażającą wizję, jak filmy wpływaja na gapiów... to znaczy widzów.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Thund
Thund
Przeczytane:2024-09-11, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2024,
Avatar użytkownika - amrr
amrr
Przeczytane:2023-10-22, Przeczytałam, Książki XXI wieku,
Inne książki autora
Straż nocna
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Straż nocna

Komendant Sam Vimes ze Straży Miejskiej Ankh-Morpork miał wszystko.Ale teraz wrócił do swojej własnej, twardej i ostrej przeszłości,pozbawiony nawet ubrania...

Czarodzicielstwo
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Czarodzicielstwo

Narodził się Czarodziciel - czarownik tak potężny, że w porównaniu z jego mocą wszelka magia jest tylko dziecinną zabawką. Samo jego istnienie doprowadza...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy