„Mówiąc romantyzm, mówimy sztuka współczesna – czyli sekrety duszy, barwa, dążenie do nieskończoności i duchowość, wyrażane za pomocą wszelkich środków dostępnych w sztuce”. To stwierdzenie Charles’a Baudelaire’a (1846) najlepiej chyba ujmuje istotę fascynującego nurtu kulturowego, duchowego i artystycznego, który narodził się i rozwijał w Europie na przełomie XVIII i XIX wieku i wprowadził ogromne zmiany na wielu polach – od sztuki i muzyki po literaturę. Romantyzm nazwany tak ze względu na zwrot ówczesnych artystów ku uczuciom i podświadomości – rozwinął się na całym kontynencie europejskim i miał swych przedstawicieli także w Nowym Świecie. Narodziła się wtedy nowa koncepcja sztuki, rozumianej jako absolutna swoboda twórcza. Artyści odrzucili sztywne zasady klasycyzmu oraz ograniczenia narzucone przez tradycyjne kanony, ogłoszonej przez nieprzejednanego Winckelmanna, zaczęli domagać się prawa do wyrażania siebie w dowolny, właściwy sobie sposób i tworzenia sztuki będącej owocem ich własnej wyobraźni i kreatywności.
Niniejszy album, zawierający ponad 450 wspaniałych ilustracji, efekt dogłębnych, nowatorskich badań, stanowi kompleksową panoramę tego szczególnego i niezmiernie interesującego okresu w historii sztuki europejskiej. Daje tez czytelnikom możliwość zgłębienia tematyki i cech twórczych wielu artystów, często nieznanych szerokiej publiczności. Autorka podzieliła całość na dwadzieścia rozdziałów tematycznych, które pozwalają odkryć najróżniejsze oblicza romantyzmu – od mitu napoleońskiego po fascynacje historią i średniowieczem, od obrazów o motywach religijnych po zwrócenie się ku Wschodowi i egzotyce, od kontemplacji natury i krajobrazu po istotną dla tamtego okresu tematykę marzeń sennych, uznanych za odbicie podświadomości. Silnie też zostało zaakcentowane rozwijanie przez romantyków koncepcji wzniosłości. Tej historycznej i artystycznej wędrówce, doprowadzonej do początków epoki współczesnej, towarzyszą dzieła najwybitniejszych artystów, takich jak Ingres, Delacroix, Géricault, Turner czy Friedrich, jak również obrazy mniej znanych twórców.
Na końcu książki znajdują się noty biograficzne artystów oraz tabela chronologiczna, która ułatwi Czytelnikowi zestawienie najważniejszych wydarzeń historycznych i kulturalnych omawianego okresu.
ROMANTYZM stanowi opracowanie pozwalające poznać jeden z najbardziej fascynujących okresów w kulturze europejskiej, którego ślady odnajdujemy również w dzisiejszej sztuce.
ILARIA CISERI jest historykiem sztuki przy głównym Inspektoracie ds. Dóbr Architektury i Krajobrazu Dziedzictwa Historycznego, Artystycznego i Etnograficznego działającego we Florencji, Prato i Pistoi. Jest dyrektorem Museo Nazionale di Casa Giusti w Monsummano Terme (PT). Przez wiele lat współpracowała z Galerią Uffizi i brała udział w organizowaniu licznych wystaw, również na temat sztuki XIX wieku i romantyzmu, m.in. Antonio Ciseri (1821-1891) (Florencja, Galleria d’arte moderna do Palazzio Pitti, 1991); Il disegno fiorentino del tempo di Lorenzo il Magnifico (Florencja, Uffizi, 1992); Renaissance drawings from the Uffizi (Sydney – Melbourne, 1995); Silvestro Lega 1826-1895. Opere delle callezione pubbliche e private nel contenario della morte (Modigliana, 1995); In Toscana dopo Degas. Dal sagno medievael alla cittá moderna (Crespina, 1999); Botticelli pittore della Divina Commedia (Rzym, 2000). Jest autorką licznych esejów, monografii, opracowań, które ukazały się w seriach encyklopedycznych oraz wielu innych publikacji.
Informacje dodatkowe o Romantyzm:
Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: b.d
Kategoria: Albumy
ISBN:
978-83-213-4599-4
Liczba stron: 400
Sprawdzam ceny dla ciebie ...