Reguły gry

Tom 2 cyklu Ray Carney

Najnowsza powieść zdobywcy National Book Award i dwóch Pulitzerów, uhonorowanego National Medal Of Arts.

Sequel bestsellera Rytm Harlemu.

Jedna z najciekawszych książek lata 2023 roku według: „The New York Times” • „The Washington Post” • „TIME Magazine” • NPR • „The Los Angeles Times” • „USA Today” • Vulture • „The Philadelphia Inquirer” • Lit Hub • „Kirkus Reviews” • CrimeReads

Gorzko-zabawna historia człowieka wkraczającego – nie do końca z własnej woli – do świata kanciarzy, szemranych typów, złodziei starej daty i bezlitosnych zabójców.

Opowieść o Nowym Jorku przeżywającym głęboki kryzys – ogarniętym chaosem i zalanym śmieciami skorumpowanym mieście, w którym trzeba mieć strategię, żeby przetrwać.

Jest rok 1971. Ray Carney, właściciel sklepu meblowego na Harlemie, zostawił za sobą przeszłość związaną ze skokiem na sejf pewnego hotelu. Jego legalny interes kwitnie, dzieci rosną, a czasy, gdy przewoził skradzione towary, minęły bezpowrotnie. Tak mu się przynajmniej wydaje, dopóki córka May nie prosi go o zdobycie biletów na koncert The Jackson 5.

Jest ktoś, kto mógłby mu w tym pomóc: Munson, znajomy policjant z dawnych czasów – gość, który potrafi załatwić absolutnie wszystko. Tylko że nie robi tego za darmo. Gdyby Carney znał cenę, jaką przyjdzie mu zapłacić za przysługę Munsona, pewnie zastanowiłby się dziesięć razy, zanimby go o nią poprosił.

Jeśli ktoś może wyratować Carneya z opresji, to tylko stary znajomy Pepper, twardziel, który zrobi wszystko… ale zgodnie z kodeksem swojego świata.

Olśniewająca! Whitehead używa powieści kryminalnej jako soczewki do zbadania mechaniki wyjątkowej dzielnicy w szczególnym punkcie zwrotnym historii. Dociera do serca tego miejsca i jego mieszkańców.

Walter Mosley, autor powieści Diabeł w niebieskiej sukience

Reguły gry przypominają nam – jakbyśmy tego potrzebowali – że kryminały mogą być świetną literaturą. Ta książka ma w sobie dynamikę ojca chrzestnego kryminałów z Harlemu, Chestera Himesa, połączoną z literacką siłą Whiteheada.

„Los Angeles Times”

Mimo slapstickowej rozrywki ta książka jest ważna. Proza w najlepszym wydaniu. Lepsza niż wszystko, co Whitehead napisał wcześniej.

„Washington Post”

Sposób, w jaki Whitehead zręcznie splata prywatne historie bohaterów z epickim obrazem środowiska, może się kojarzyć z Balzakiem. Czyżby Whitehead rozpoczął własną Komedię ludzką?

„The Guardian”

Informacje dodatkowe o Reguły gry:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2023-10-11
Tytuł oryginału: The Crook Manifesto
Tłumaczenie: Robert Sudół

Kup książkę Reguły gry

Reguły gry - opinie o książce

Po Rytmie Harlemu przyszła kolej na kolejną odsłonę życia bohatera, Raya Carney'a. Czym się obecnie mężczyzna zajmuje? Czy coś się u niego zmieniło? Wracamy w lata siedemdziesiąte XX stulecia, Ray prowadzi sklep meblowy. Niechlubną przeszłość pozostawił za sobą, starając się prowadzić uczciwe życie. Ale jedno nieoczekiwane wydarzenie zmienia drogę, którą obrał. Poproszony przez córkę o zdobycie biletów na koncert The Jackson 5, nie potrafi jej odmówić. Stanie na głowie, aby spełnić jej życzenie. I to prawie dosłownie. Zwraca się o pomoc do znajomego policjanta, Munsona, dla którego nie było rzeczy niemożliwych. Ale u niego nie ma nic za darmo. Ray zostanie jego dłużnikiem … Czy mężczyzna wróci do korzeni i dalej będzie przestępcą? Czy cena za przysługę nie będzie zbyt wygórowana? Jeżeli już trochę znacie bohatera, to pewnie jesteście w stanie przewidzieć, jak się zachowa …

Reguły gry to nieoczywisty świat Harlemu, który rządzi się swoimi, dla nas nie do końca zrozumiałymi, regułami. To obraz pełen sprzeczności i niedomówień, świat korupcji i licznych przestępstw. Nikogo nie dziwi człowiek z bronią na ulicy, bezdomni zaczepiający ludzi czy słaniający się na nogach narkomani. To normalność. Szemrane interesy, codzienne kradzieże i napady – świat jak z fikcyjnych opowieści. Ale taki jest ich świat, oni w nim są na co dzień, żyją i starają się przetrwać. Nie jest łatwo, ale nie jest to niemożliwe. Autor dociera do tego świata i go nam pokazuje takim, jaki on jest. Szczerze i bez upiększeń. Zniechęca nas do niego, ale ważne jest, że to obraz prawdziwy.

To nie jest lektura z dynamiczną akcją w tle, ze zwrotami akcji i wielkim napięciem. To literacka podróż po dzielnicy Nowego Jorku, pełna szczegółów i drobiazgów. To podróż przez trudne życie jej mieszkańców, próba spojrzenia przez szkło powiększające na ich problemy, na walkę z przeciwnościami losu, które ich dotykają nieustannie. Colson Whitehead to mistrz obserwacji, nic nie ujdzie jego uwadze. Wnikliwy i drobiazgowy. Pokazuje nam oblicze dzielnicy, którą najchętniej omijalibyśmy szerokim łukiem. Ale musimy mieć świadomość, że tam żyją normalni ludzie, którzy pracują i się uczą, prowadzą interesy i chcą się rozwijać. W tej lekturze zadziwia taka drobiazgowość i dokładność autora, wierne odwzorowanie ówczesnych realiów społeczno - gospodarczych Harlemu.

To lektura, której się można czytać jednym tchem, to trudna opowieść, pełna niedopowiedzeń i obserwacji autora. Dzieli się z nami swoimi refleksjami, ale po części nas też do tego mobilizuje.

Pozwólcie się zaprosić do tego gorzkiego świata, nieodkrytego do końca, dla was autor też pozostawił tajemnicę do odkrycia i wyruszcie w podróż ulicami czarnej i niebezpiecznej dzielnicy ...

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2023-10-18, Ocena: 5, Przeczytałem,

PRZESZŁOŚĆ NIGDY NIE ŚPI

Colson Whithead. No biorę w ciemno odkąd przeczytałem jedną tylko powieść. Czasem tak się zdarza, że coś trzepnie, kupi totalnie no i tu mnie trzepnęło, kupiło, więc musiałem sięgnąć i po ,,Reguły gry". Nieważne, że nie czytałem pierwszej części tej historii, opisanej w ,,Rytmie Harlemu". I nie żałuję. Raz, że rzecz jak zwykle wyśmienita jest, doskonale napisana i przejmująca, dwa, że znajomość poprzedniej odsłony cyklu (dylogii właściwie na chwilę obecną) nie jest wcale aż tak wymagana, by wniknąć w świat i losy bohatera i zachwycić tym wszystkim. A jest czym, choć miałem pewne obawy, bo tematyka totalnie nie moja bajka.

Lata 70. XX wieku. Roy Carney wiedzie uczciwe życie, prowadzi sklep meblowy w Harlemie, przeszłość zostawił za sobą i wszystko wydaje się iść w dobrym kierunku. Przynajmniej do chwili, kiedy córka prosi go o pozornie niewinną rzecz - bilety na koncert The Jackson 5. Problem w tym, że nie jest to wcale łatwe zadanie i Carney będzie musiał poprosić o pomoc gościa, którego kiedyś znał, Munsona, policjanta, a zarazem kogoś, kto załatwić potrafi wszystko. Ale wiadomo, takie przysługi mają swoją cenę i to taką, którą nie zawsze warto jest płacić... I tak zaczynają się problemy, którym Carney nie da rady. A przynajmniej nie sam, ale czy pomoc, jaką otrzyma, wystarczy?

Miedziaki
Colson Whitehead0
Okładka ksiązki - Miedziaki

Wstrząsająca opowieść o przyjaźni dwóch chłopców – naiwnego idealisty oraz cynika – skazanych na pobyt w okrutnym zakładzie poprawczym...

Intuicjonistka
Colson Whitehead 0
Okładka ksiązki - Intuicjonistka

Debiutancka powieść dwukrotnego laureata Nagrody Pulitzera, zdobywcy National Book Award oraz Nagrody im. Arthura C. Clarke’a, autora „Miedziaków”...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski