Reguły gry


Tom 2 cyklu Ray Carney
Ocena: 4.75 (4 głosów)

Najnowsza powieść zdobywcy National Book Award i dwóch Pulitzerów, uhonorowanego National Medal Of Arts.

Sequel bestsellera Rytm Harlemu.

Jedna z najciekawszych książek lata 2023 roku według: „The New York Times” • „The Washington Post” • „TIME Magazine” • NPR • „The Los Angeles Times” • „USA Today” • Vulture • „The Philadelphia Inquirer” • Lit Hub • „Kirkus Reviews” • CrimeReads

Gorzko-zabawna historia człowieka wkraczającego – nie do końca z własnej woli – do świata kanciarzy, szemranych typów, złodziei starej daty i bezlitosnych zabójców.

Opowieść o Nowym Jorku przeżywającym głęboki kryzys – ogarniętym chaosem i zalanym śmieciami skorumpowanym mieście, w którym trzeba mieć strategię, żeby przetrwać.

Jest rok 1971. Ray Carney, właściciel sklepu meblowego na Harlemie, zostawił za sobą przeszłość związaną ze skokiem na sejf pewnego hotelu. Jego legalny interes kwitnie, dzieci rosną, a czasy, gdy przewoził skradzione towary, minęły bezpowrotnie. Tak mu się przynajmniej wydaje, dopóki córka May nie prosi go o zdobycie biletów na koncert The Jackson 5.

Jest ktoś, kto mógłby mu w tym pomóc: Munson, znajomy policjant z dawnych czasów – gość, który potrafi załatwić absolutnie wszystko. Tylko że nie robi tego za darmo. Gdyby Carney znał cenę, jaką przyjdzie mu zapłacić za przysługę Munsona, pewnie zastanowiłby się dziesięć razy, zanimby go o nią poprosił.

Jeśli ktoś może wyratować Carneya z opresji, to tylko stary znajomy Pepper, twardziel, który zrobi wszystko… ale zgodnie z kodeksem swojego świata.

Olśniewająca! Whitehead używa powieści kryminalnej jako soczewki do zbadania mechaniki wyjątkowej dzielnicy w szczególnym punkcie zwrotnym historii. Dociera do serca tego miejsca i jego mieszkańców.

Walter Mosley, autor powieści Diabeł w niebieskiej sukience

Reguły gry przypominają nam – jakbyśmy tego potrzebowali – że kryminały mogą być świetną literaturą. Ta książka ma w sobie dynamikę ojca chrzestnego kryminałów z Harlemu, Chestera Himesa, połączoną z literacką siłą Whiteheada.

„Los Angeles Times”

Mimo slapstickowej rozrywki ta książka jest ważna. Proza w najlepszym wydaniu. Lepsza niż wszystko, co Whitehead napisał wcześniej.

„Washington Post”

Sposób, w jaki Whitehead zręcznie splata prywatne historie bohaterów z epickim obrazem środowiska, może się kojarzyć z Balzakiem. Czyżby Whitehead rozpoczął własną Komedię ludzką?

„The Guardian”

Informacje dodatkowe o Reguły gry:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2023-10-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788367759298
Liczba stron: 480
Tytuł oryginału: The Crook Manifesto
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Robert Sudół

więcej

Kup książkę Reguły gry

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Reguły gry - opinie o książce

Po Rytmie Harlemu przyszła kolej na kolejną odsłonę życia bohatera, Raya Carney'a. Czym się obecnie mężczyzna zajmuje? Czy coś się u niego zmieniło? Wracamy w lata siedemdziesiąte XX stulecia, Ray prowadzi sklep meblowy. Niechlubną przeszłość pozostawił za sobą, starając się prowadzić uczciwe życie. Ale jedno nieoczekiwane wydarzenie zmienia drogę, którą obrał. Poproszony przez córkę o zdobycie biletów na koncert The Jackson 5, nie potrafi jej odmówić. Stanie na głowie, aby spełnić jej życzenie. I to prawie dosłownie. Zwraca się o pomoc do znajomego policjanta, Munsona, dla którego nie było rzeczy niemożliwych. Ale u niego nie ma nic za darmo. Ray zostanie jego dłużnikiem … Czy mężczyzna wróci do korzeni i dalej będzie przestępcą? Czy cena za przysługę nie będzie zbyt wygórowana? Jeżeli już trochę znacie bohatera, to pewnie jesteście w stanie przewidzieć, jak się zachowa …

Reguły gry to nieoczywisty świat Harlemu, który rządzi się swoimi, dla nas nie do końca zrozumiałymi, regułami. To obraz pełen sprzeczności i niedomówień, świat korupcji i licznych przestępstw. Nikogo nie dziwi człowiek z bronią na ulicy, bezdomni zaczepiający ludzi czy słaniający się na nogach narkomani. To normalność. Szemrane interesy, codzienne kradzieże i napady – świat jak z fikcyjnych opowieści. Ale taki jest ich świat, oni w nim są na co dzień, żyją i starają się przetrwać. Nie jest łatwo, ale nie jest to niemożliwe. Autor dociera do tego świata i go nam pokazuje takim, jaki on jest. Szczerze i bez upiększeń. Zniechęca nas do niego, ale ważne jest, że to obraz prawdziwy.

To nie jest lektura z dynamiczną akcją w tle, ze zwrotami akcji i wielkim napięciem. To literacka podróż po dzielnicy Nowego Jorku, pełna szczegółów i drobiazgów. To podróż przez trudne życie jej mieszkańców, próba spojrzenia przez szkło powiększające na ich problemy, na walkę z przeciwnościami losu, które ich dotykają nieustannie. Colson Whitehead to mistrz obserwacji, nic nie ujdzie jego uwadze. Wnikliwy i drobiazgowy. Pokazuje nam oblicze dzielnicy, którą najchętniej omijalibyśmy szerokim łukiem. Ale musimy mieć świadomość, że tam żyją normalni ludzie, którzy pracują i się uczą, prowadzą interesy i chcą się rozwijać. W tej lekturze zadziwia taka drobiazgowość i dokładność autora, wierne odwzorowanie ówczesnych realiów społeczno - gospodarczych Harlemu.

To lektura, której się można czytać jednym tchem, to trudna opowieść, pełna niedopowiedzeń i obserwacji autora. Dzieli się z nami swoimi refleksjami, ale po części nas też do tego mobilizuje.

Pozwólcie się zaprosić do tego gorzkiego świata, nieodkrytego do końca, dla was autor też pozostawił tajemnicę do odkrycia i wyruszcie w podróż ulicami czarnej i niebezpiecznej dzielnicy ...

Link do opinii

?Colson Whitehead dał się poznać jako autor bardzo wyrazisty, a tematyka jego książek dotyczy problemu rasizmu, nierówności społecznych i przemocy z nimi związanej. Rzadko się zdarza, by pisarz otrzymał dwie Nagrody Pulitzera w krótkim odstępie czasu, a Whitehead dołączył do tego elitarnego grona (udało się to jeszcze Johnowi Updike'owi oraz Williamowi Faulknerowi). Jego poprzednia powieść, Rytm Harlemu, opowiadała historię Raya Carneya - właściciela salonu meblowego w Harlemie oraz znanego w półświatku pasera. Wtedy mój odbiór tej książki był raczej stonowany - Whitehead nieszczególnie zaskoczył w dość klasycznej powieści gangsterskiej. Być może była to kwestia opisywanych czasów - przełom lat 50. i 60. - a może wysoko zawieszonej poprzeczki. W przypadku Reguł gry autor pozwolił sobie na więcej twórczej swobody i chyba wyszło to tekstowi na dobre.

?Trzy częściowo połączone z sobą historie, toczące się na przestrzeni lat 70. w nowojorskim Harlemie. Oprócz dobrze znanego Carneya sporo miejsca Whitehead poświęcił podstarzałemu gangsterowi i przyjacielowi rodziny głównego bohatera, Pepperowi. Wszystko dookoła się zmienia, stroje, zachowania, muzyka - cała dzielnica zaczyna się gotować od zamachów, akcji nerwowych policjantów, podpaleń i wściekłych ludzi. Dawny porządek zostaje zaburzony, przekupni gliniarze zachowują się jak gangsterzy, gangsterzy szukają zysku w legalnych interesach, a prominentni obywatele chcą zarobić na nielegalnych akcjach. Lata 70. mogą się wydawać różowe tylko w serialu telewizyjnym - rzeczywistość okazuje się jednak bardziej szalona.

 

?Trafiłem na tę książkę w dobrym momencie - czytana głównie wieczorami, na dużym zmęczeniu, przynosiła sporo odprężenia przed snem. Kryminalne intrygi, nadużywanie przemocy i trochę humoru okazały się tym, czego w danym momencie potrzebowałem. Podejrzewam jednak, że przy świeższym umyśle byłbym pewnie zawiedziony, jak niewiele ponad tę rozrywkę daje proza Whiteheada. Postaci wydają się dość płaskie, nawet Ray Carney, schodząc w tej książce często na drugi plan, stracił część tej głębi, którą miał wcześniej. Momentami autor daje się za mocno ponieść konwencji - to ona gra pierwsze skrzypce, a traci na tym literacka warstwa Reguł gry. A przecież miejscami Whitehead pokazuje językowy i reporterski pazur, lecz są to jedynie próbki talentu. Na szczęści Robert Sudół wyłapał te przebłyski, dzięki czemu tekst na niektórych stronach ładnie się mieni, ciesząc czytelnicze oko. I mam trochę żal do pisarza, że zarówno Rytm Harlemu, jak i ta powieść, służą bardziej rozrywce, a mogłyby dać od siebie więcej niż ładne tło społeczno-obyczajowe.

?Dla tych, którzy szukają w lekturze głównie ciekawej intrygi, Reguły gry okażą się zapewne wyborem bardzo dobrym, bo to naprawdę porządnie napisana powieść z wieloma zwrotami akcji. Dla mnie to raczej ostatnie spotkanie z autorem, chyba że zaangażuje się on w książkę bardziej artystyczną.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2023-10-18, Ocena: 5, Przeczytałem,

PRZESZŁOŚĆ NIGDY NIE ŚPI

 

Colson Whithead. No biorę w ciemno odkąd przeczytałem jedną tylko powieść. Czasem tak się zdarza, że coś trzepnie, kupi totalnie no i tu mnie trzepnęło, kupiło, więc musiałem sięgnąć i po ,,Reguły gry". Nieważne, że nie czytałem pierwszej części tej historii, opisanej w ,,Rytmie Harlemu". I nie żałuję. Raz, że rzecz jak zwykle wyśmienita jest, doskonale napisana i przejmująca, dwa, że znajomość poprzedniej odsłony cyklu (dylogii właściwie na chwilę obecną) nie jest wcale aż tak wymagana, by wniknąć w świat i losy bohatera i zachwycić tym wszystkim. A jest czym, choć miałem pewne obawy, bo tematyka totalnie nie moja bajka.

 

Lata 70. XX wieku. Roy Carney wiedzie uczciwe życie, prowadzi sklep meblowy w Harlemie, przeszłość zostawił za sobą i wszystko wydaje się iść w dobrym kierunku. Przynajmniej do chwili, kiedy córka prosi go o pozornie niewinną rzecz - bilety na koncert The Jackson 5. Problem w tym, że nie jest to wcale łatwe zadanie i Carney będzie musiał poprosić o pomoc gościa, którego kiedyś znał, Munsona, policjanta, a zarazem kogoś, kto załatwić potrafi wszystko. Ale wiadomo, takie przysługi mają swoją cenę i to taką, którą nie zawsze warto jest płacić... I tak zaczynają się problemy, którym Carney nie da rady. A przynajmniej nie sam, ale czy pomoc, jaką otrzyma, wystarczy?

 

 

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2023/10/reguy-gry-colson-whitehead.html

Link do opinii
Inne książki autora
Miedziaki
Colson Whitehead0
Okładka ksiązki - Miedziaki

Wstrząsająca opowieść o przyjaźni dwóch chłopców – naiwnego idealisty oraz cynika – skazanych na pobyt w okrutnym zakładzie poprawczym...

Intuicjonistka
Colson Whitehead 0
Okładka ksiązki - Intuicjonistka

Debiutancka powieść dwukrotnego laureata Nagrody Pulitzera, zdobywcy National Book Award oraz Nagrody im. Arthura C. Clarke’a, autora „Miedziaków”...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy