Przystanek Londyn

Ocena: 5 (2 głosów)

„Przystanek Londyn” to coś więcej niż szczegółowa relacja z pobytu w nowym kraju; to więcej niż zbiór emigracyjnych historyjek z życia wziętych; więcej też niż poradnik, jak nie zagubić się wśród zbijających z tropu okoliczności i nowych reguł. To rzecz o ścieraniu się tego, co swojskie i niechciane, z tym, co obce i pożądane; to bezkompromisowa analiza siebie, swych słabości i przeświadczeń, podsuwająca czytelnikowi lustro, w którym może się przejrzeć. To również test na zdolność polskiego marzycielstwa i anarchizmu do adaptacji w odmiennej rzeczywistości. Ten, kto rozważa możliwość emigracji, dzięki tej książce może poczuć nową realność, a wyleczyć się ze złudzeń ten, kto wierzy, że można zmienić miejsce, nie zmieniając siebie.

O autorze
Jacek Wąsowicz, z pochodzenia świdwinianin, od 2002 roku do ukończenia tej książki mieszkał na Wyspach Brytyjskich, które opuścił dla Meizhou w południowych Chinach we wrześniu br. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, z wykształcenia nauczyciel geografii. W Polsce pracował m.in. jako lektor angielskiego, przedstawiciel handlowy, specjalista ds. importu-eksportu, gastronom. Na Wyspach zdobył i wykonywał zawód grafika komputerowego. Pisał do polonijnego tygodnika „Polish Express”. Laureat nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Autor zbioru felietonów „100 kijów w mrowisko”. W Chinach uczy angielskiego oraz muzyki w szkole średniej.

Autor o książce
Już od nastolatka miałem upodobanie do prowadzenia pamiętnika, relacjonowania biegu życia. Tyle że wydarzenia dnia codziennego uznawałem za zbyt niskiej rangi, by utrwalać je na piśmie. Aż los zaniósł mnie do Londynu, jeszcze w poprzednim wieku. Najpierw pół roku szkoły językowej, a po przerwie trzynaście lat spędzonych na Wyspach aż do września 2015 to nie była nieustanna przygoda czy święto. A jednak każdy tam dzień - nawet jeśli szary w swej codzienności - zasługiwał na uwiecznienie krótką notatką, zdjęciem, zachowaniem kwitka, utrwaleniem dialogu z którymś z poznanych ludzi wielu kultur. To z tak uwiecznionych okruchów życia wyłoniła się treść „Przystanku”.

Informacje dodatkowe o Przystanek Londyn:

Wydawnictwo: JanKa
Data wydania: 2015-10-22
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-62247-40-0
Liczba stron: 252

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Przystanek Londyn

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przystanek Londyn - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-05-23, Ocena: 4, Przeczytałam,
"... takie historie utwierdzały mnie w przekonaniu, że sny i marzenia rzeczywiście spełniają się, jednak na Wyspach dostępują tego zazwyczaj tylko ci, którzy sobie na realizację swych marzeń porządnie zapracują, wszystko wcześniej dobrze rozplanowując." Szczere, prawdziwe, bardzo osobiste zapiski. Umożliwiają podgląd w odkrywanie życiowych szans na emigracji, adaptację osób przybywających do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepszych warunków życia, pracy, mieszkania, edukacji, opieki medycznej. Konieczność ponownego określenia tożsamości, przystosowania do nowych okoliczności, poznania języka, odnalezienia w innej kulturze, zrozumienia odmiennej mentalności narodów, zaakceptowanie obyczajowych norm i zasad, zmierzenia się z groźnym poczuciem samotności i wyobcowania. Jacek Wąsowicz bardzo wyczerpująco przedstawił swój wieloletni pobyt w Londynie, zderzenie wyobrażeń o mieście i jego mieszkańcach z rzeczywistym obrazem. W książce znajdziemy wiele przykładów na różnice w sposobie postrzegania świata przez Polaków i Brytyjczyków, ale także na to, co łączy ludzi ponad polityką podziałów i sztucznych wyróżnień. Emigracja najczęściej przyjmuje smak goryczy, rozczarowania i porażki, jednak w opisie autora przekonujemy się, że choć niewątpliwie jest ona wyjątkowo trudnym i złożonym życiowym wyzwaniem, to jednak przy odpowiednim nastawieniu i otwartości na zmiany, staje się wielką szansą, wiąże się ze stopniowym przedefiniowaniem wielu aspektów, lecz także otwiera furtkę do samorealizacji i spełnienia. Konsekwencje podejmowanych decyzji, następstwa przeprowadzonych działań, pomagają bliżej poznać siebie, świadome odkrywać własne możliwości i ograniczenia, szczegółowo określić priorytety i wartości, nauczyć silnej motywacji i woli walki, czerpać lekcję pokory i zrozumienia z niepomyślnych doświadczeń życiowych. Nie wolno zatracać siebie, ślepo podporządkowywać się zastanej sytuacji czy poddać uprzedzeniom, ale należy obserwować świat z wielką wnikliwością, zamieniać strach i lęk przed nieznanym na wyszukiwanie szans dla siebie, pozbyć się kompleksów, wykazać elastycznością w dostosowaniu, a dzięki temu konsekwentnie, choćby małymi krokami, dochodzić do wyznaczonego celu. Przekonuje mnie to nieustanne poszukiwanie kolejnych wyzwań zawodowych, dających większe poczucie satysfakcji i pozwalających na szczerą radość z życia. Z przyjemnością poddałam się atmosferze pozytywnego spojrzenia w przyszłość, silnej determinacji, mocnego trwania przy pragnieniach, wyznaczonych celach, nieodpuszczania marzeniom i niezgadzania się na zastępcze rozwiązania. bookendorfina.blogspot.com
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy